Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Aktualnie na Słońcu - II kw. 2010
Dzięki za wyjaśnienia. Co do pomyłki kierunku, no cóż... kątówka Wink a ja jeszcze przyzwyczajony do Newtona.

A protuberancja piękna, szkoda że bez większych inwestycji nie można ich oglądać w naszym sprzęcie...

Czekam na pogodę i dobry index Kp. :]
SW 200/1000 na HEQ5 Classic, Bresser Messier 90/900 na MON-1(będzie szukał nowego domu). PL 4mm, PL10mm, SW UWA 15mm, SPL25mm, Barlow Vixen 2x,  Nikon D300s.
Witam.

Na Słońcu nic ciekawego się nie dzieje, a przynajmniej nic takiego co można obejrzeć przez filtr Baadera bez dodatkowych wąskopasmówek... Ale ponieważ czyściłem matrycę w aparacie (żeby usunąć paskudną plamę która objawiła się na fotkach załączonych kilka postów wyżej), strzeliłem kilka ujęć Słońca, żeby sprawdzić skuteczność czyszczenia.

Operacja ratunkowa matrycy powiodła się Smile, ale przy okazji zaskoczył mnie pewien efekt. Otóż na 3 fotkach spośród kilkunastu zrobionych, krawędź Słońca nie jest "gładka" ale wyraźnie "poszarpana". Dodam, że w czasie robienia tych fotek cały czas manipulowałem focuserem, ze względu na odwieczny problem złapania dobrej ostrości na Słoneczku. Poniżej najwyraźniejsze "szarpańce"

[Obrazek: sun1004181146.jpg]

dla porównania kadr ze zdjęcia z gładkim brzegiem (do tej pory zawsze tylko takie mi wychodziły...)

[Obrazek: sun1004181148.jpg]

Ponieważ ustrzeliłem coś takiego po raz pierwszy, mam pytanie do doświadczonych pstrykaczy.

Czy ta poszarpana krawędź, to efekt jakiegoś potwornego seengu lub złej ostrości, czy też odwrotnie? Tzn. czy krawędź taka właśnie jest, i tym razem udało mi się trafić w końcu w odpowiednią ostrość, a wcześniej robiłem zdjęcia mocno "rozmyte" i stąd miałem gładką krawędź?

Wybaczcie, jeżeli moje pytania są banalne, lub naiwne, ale do niedawna fociłem kiepską webkamerką bez modyfikacji, aż w końcu przesiadłem się na Canona... Ciągle jeszcze uczę się tego aparatu, i co chwilę coś mnie zaskakuje... Wink
N 54°36'39", E 18°21'25" - Elen sila lumenn omentielvo SW 200/1000 EQ5, SkyMaster 15x70, EOS Digital Rebel unmod, QuickCam Pro 4000 mod
Witajcie

Niestety nie pomogę Ci, niech bardziej doświadczeni się wypowiadają.
Na słoneczku spokój, ale udało mi się wyciągnąć fotkę pochodni, w okolicach zachodniego brzegu tarczy Słońca.

Widać ją pięknie na obrazach z SOHO. Wizualnie tylko pojaśnienia.

Tym razem projekcja okularowa, Nikon D300s i N50/1.8, okular SW UWA 15mm.

20.04.2010 - 14:17 lokalnego, Toruń.

[Obrazek: pochodnia2005101400.jpg]

Pozdrawiam i czekam na plamy Smile.

Izorkus
SW 200/1000 na HEQ5 Classic, Bresser Messier 90/900 na MON-1(będzie szukał nowego domu). PL 4mm, PL10mm, SW UWA 15mm, SPL25mm, Barlow Vixen 2x,  Nikon D300s.
Śliczności. Eh, mieć taki pierścionek z takim klejnotem  ;D  :Smile  Wink
http://science.nasa.gov/science-news/sci...irstlight/

[Obrazek: fulldiskmulticolor.jpg]
Wiola/Islandia 2010
I pomyśleć że z tej złapanej przeze mnie pochodni, taka piękną protuberancja...

SDO da nam chyba niesamowite wrażenia wizualne :]

Pozdrawiam
Izork
W tym linku od Violi jest pare filmikow , tak mysle czy nie warto ich zachować dla potomności .
I przy okazji tutaj zacytować .
EOS 350D  18-55mm ,Jupiter 21M 4/200. I takie tam
Wg spejsłewera mamy dziś już 9 dzień bez plam. Sad To najdłużej w tym roku...
(25.04.10, 10:06)kanarkusmaximus link napisał(a): Wg spejsłewera mamy dziś już 9 dzień bez plam. Sad To najdłużej w tym roku...

A wg mnie pojawiły się 4 małe plamki w jednej grupie, środek tarczy, lekko na północ.
Zza winkla wyłania się też ładny obszar pochodni. To z dzisiejszej mej obserwacji Big Grin
Pozdrawiam Artur Wargin
Pochodnie przy krawędzi potwierdzam, duża i dobrze już widoczna grupa. Ale plamek na środku w porannych obserwacjach nie dostrzegłem, na zdjęciach też nic nie wyszło...

Pozdrawiam.
N 54°36'39", E 18°21'25" - Elen sila lumenn omentielvo SW 200/1000 EQ5, SkyMaster 15x70, EOS Digital Rebel unmod, QuickCam Pro 4000 mod
(25.04.10, 10:06)kanarkusmaximus link napisał(a): Wg spejsłewera mamy dziś już 9 dzień bez plam. Sad To najdłużej w tym roku...

10 dzień - nie zmienili licznika z wczorajszą liczbą.

(25.04.10, 10:46)nevt link napisał(a): Ale plamek na środku w porannych obserwacjach nie dostrzegłem, na zdjęciach też nic nie wyszło...

Na obrazach z SOHO też nie widać żadnych plam.
WO ZenithStar 80 II ED + AstroTrac TT320X-AG Travel System Canon EOS 400D, Canon EOS 6D

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości