Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
26.03.2010 Ariane 5 / ASTRA 3B / COMSATBw-2
#1
Na 26 marca wyznaczono datę pierwszego startu europejskiej rakiety Ariane 5 w wersji ECA, której zadaniem jest wyniesienie dwóch satelitów telekomunikacyjnych - należące do operatora SES ASTRA urządzenie ASTRA 3B oraz zbudowanego na potrzeby niemieckiego Ministerstwa Obrony - COMSATBw-2. Lot odbędzie się z kosmodromu Kourou z wyrzutni ELA-3, przy czym okno startowe otwiera się o godzinie 23:03 CET i kończy 49 minut później. Jak zwykle w przypadku Arianespace, start będzie można oglądać na żywo w sieci.

Satelita ASTRA 3B został zbudowany przez firmę EADS Astrium na bazie magistrali Eurostar E3000. Wyposażony został w 52 transpondery pracujące w paśmie Ku, z czego 20 zastąpi aktualnie wykorzystywane a pozostałe 32 stanowić będzie rozwinięcie zdolności przesyłowych nad Europą - satelita zostanie ustawiony na pozycji 23,5 stopnia długości geograficznej wschodzniej. Dodatkowo uzupełnieniem są cztery transpodery pracujące w paśmie Ka. Satelita powinien funkcjonować przez około 15 lat.

Drugim wynoszonym urządzeniem jest COMSATBw-2, którego operatorem zostanie MilSat Services GmbH, spółka założona przez EADS oraz ND SatCom. Satelita ten zapewni dedykowaną i bezpieczną łączność dla niemieckiej Bundeswehr'y, włączając w to transmije głosowe, fax, oraz dane wysyłane przez dodatkowe aplikacje - w tym wideo. System będzie wykorzystywany przez jednostki naziemne podczas różnych misji - ten konkretny satelita znajdzie się na pozycji 63 stopni długości geograficznej wschodniej i zapewni komunikację w zakresie pomiędzy Ameryką a Dalekim Wschodem. Zbudowany na bazie magistrali Spacebus 3000B2, należącej do Thales Alenia i wyposażony w 4 transpondery SHF oraz 5 UHF ma planowo pracować ma również 15 lat.

Start rakiety będzie można oglądać na żywo na stronie Arianespace. Będzie to 194 lot rakiety z rodziny Ariane oraz jubileuszowy, 50-ty start rakiety Ariane 5.

Stream: http://www.videocorner.tv/


Załączone pliki Miniatury
       
Odpowiedz
#2
Z ostatniej chwili:
Mamy scruba... SadZałączone pliki Miniatury
   
SW90/910, 80/400, EQ3, lidletka, DSLR Olympus E420, małpa SONY DSC-H20... polskiastrobloger.pl fb.com/hawkeyeastroblog
Odpowiedz
#3
Ponoć start przesunięty aż o 10 dni, sporo..
Odpowiedz
#4
(26.03.10, 16:25)Matias link napisał(a):Ponoć start przesunięty aż o 10 dni, sporo..

Nawet więcej, na 8 kwietnia.
Waldemar Zwierzchlejski http://lk.astronautilus.pl
Odpowiedz
#5
Ekm, ekm... dzisiaj start, a przynajmniej próba. Nie zapominać! Arianespace ma ostatnio słabą passę, dlatego warto kibicować najlepiej położonemu kosmodromowi ;P
Odpowiedz
#6
Leci juz stream, zegar stoi na 7 minutach!!!
g-g: 9169842 _________________ Bresser Venus 76/700, lornetka 10/50, aparat Sony F-717 Ale to sie zmieni !
Odpowiedz
#7
(09.04.10, 19:02)perian link napisał(a):Ekm, ekm... dzisiaj start, a przynajmniej próba. Nie zapominać! Arianespace ma ostatnio słabą passę, dlatego warto kibicować najlepiej położonemu kosmodromowi ;P

Widać, że nikt nie kibicował... Ariane nie poleciała, wystąpił problem z wytworzeniem w instalacji helowej odpowiedniego ciśnienia w zbiorniku LOX pierwszego stopnia rakiety. Nowej daty startu na razie nie znamy. Już znamy - 21 maja.
Waldemar Zwierzchlejski http://lk.astronautilus.pl
Odpowiedz
#8
Dla przypomnienia. Start planowany jest na 21/22 maja (piątek/sobota). Okno startowe będzie trwać od 0:01 do 0:44 Smile
http://www.arianespace.com/news-press-re...eduled.asp

Polski portal o tematyce astronautycznej: http://kosmonauta.net Zdjęcia z MER-ów: http://www.exploratorium.edu/mars/raw_data.html Sprawdź SOL: http://www.greuti.ch/oppy/html/filenames_ltst.htm
Odpowiedz
#9
Przypomnienie, że start za niecałe 4 godziny Smile

Na stronę Arianspace nic nie wrzucają, także nie wiem jak przygotowania...
Odpowiedz
#10
I poosszzła! Udało się! Smile Ariane V jest w drodze 'w niebiosa'... Tongue
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości