Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
I WARSZTATY ASTROFOTOGRAFII - Warszawa
W imieniu Michała Klimaszewskiego i Oddziału Warszawa PTMA zapraszam wszystkich chętnych do wzięcia udziału w naszych I WARSZTATACH ASTROFOTOGRAFII.
Szczegóły tutaj:
http://www.astrojawil.pl/warsztaty.htm
TN 122/630 MIKRON, ED80 SW polecam mój darmowy program AstroJaWil [Obrazek: iloveajw.jpg] polecam mój darmowy program Nocny Obserwator [Obrazek: iloveno.jpg]
Odpowiedz
Pierwsza część warsztatów już za nami. Warto było być. Michał obiecal udostępnić prezentację, którą demonstrował na warsztatach - było tam wiele cennych wskazówek opartych na duzym doświadczeniu Michała w tej dziedzinie.

[Obrazek: 2010_04_07_warszt1_15.jpg]

Zdjęcia z pierwszych - teoretycznych warsztatów są tu:

TN 122/630 MIKRON, ED80 SW polecam mój darmowy program AstroJaWil [Obrazek: iloveajw.jpg] polecam mój darmowy program Nocny Obserwator [Obrazek: iloveno.jpg]
Odpowiedz
UWAGA !!!

Prezentacja PPS Michała Klimaszewskiego na Power Point już jest do ściagnięcia:

To był trzon wykładów podczas naszego pierwszego spotkania : Warsztaty Astrofotografii cz. I

http://www.astrojawil.pl/ftp/warsztaty_a...ii_cz1.pps

Jest to fantastyczny koncentrat praktycznej wiedzy, niezbędnej do wykonywania do dobrej astrofotografii.

CZ. II - praktyczną planujemy na 19 kwietnia. Szczegóły u mnie na stronie - link w pierwszym poście wątku.
Odpowiedz
Witam.

Ściągnąłem i przejrzałem. Żałuję, że nie mogłem uczestniczyć w warsztatach. Do każdego z ekranów prezentacji, przydałoby się co najmniej 1 strona tekstu objaśnień. Objaśnienia te z pewnością padły z ust prelegenta...

Mam jedno istotne pytanie do autora. Pod koniec prezentacji pisze o wykonaniu na koniec obserwacji co najmniej 25 klatek dark frame o tym samym czasie naświetlania, co wcześniejsze ekspozycje. Z kolei nieco wcześniej pisze, że sensowne czasy ekspozycji zaczynają się od 5 minut. Czyli na zrobienie darków na koniec sesji trzeba poświęcić min. 2 godziny czasu. Przy ekspozycjach 10 minutowych robi się 4 godziny, a przy godzinnych mamy abstrakcję w postaci doby wykonywania darków...

Jestem początkujący w astrofoto ale coś mi się tu kompletnie nie zgadza...  Dlaczego mam robić w sumie kilka - kilkanaście razy więcej darków, flatów i biasów niż klatek z gwiazdkami?

Pozdrawiam,

Leszek.
N 54°36'39", E 18°21'25" - Elen sila lumenn omentielvo SW 200/1000 EQ5, SkyMaster 15x70, EOS Digital Rebel unmod, QuickCam Pro 4000 mod
Odpowiedz
Witaj Leszku

No właśnie - brzmi absurdalnie, prawda? Sęk w tym, że postawiłem sobie kilka celów tych warsztatów:
1. Każdy z nas dysponuje jakimś sprzętem (choćby aparatem cyfrowym bez jakiegokolwiek montażu) - i dobrze by się stało, gdyby zdobył wiedzę na temat tego, ile z niego może wycisnąć i gdzie doinwestować, żeby rozwinąć przygodę z astrofotografią. Stawiam więc pozornie sprzeczne wyzwania - namawiam do wykonywania zdjęć możliwie trudnych a z drugiej strony przestrzegam przed przeciążaniem zestawu i stawianiem zbyt wysoko umieszczonej poprzeczki. Tak naprawdę mam na celu pokazanie drogi do poznania realnych możliwości swojego sprzętu, nacieszenia się nimi i dopiero wtedy podejmowania decyzji o rozbudowie / wymianie elementów. Takie podejście powinno przynieść satysfakcję, wyzwanie i pozwolić na uniknięcie często spotykanych błędów.
2. Specyfika wykonywania tego typu zdjęć wymaga prowadzenia nieustannej walki z szumem, zaświetleniem, gradientami, wadami optyki, niedoskonałością prowadzenia, Murphy'm Wink itp. Wydaje mi się, że warto propagować dobre nawyki - zgadzam się, że nawet kilka klatek dark przyniesie kolosalną różnicę w wynikowym obrazie, jednak jeżeli już chcemy się czegoś nauczyć, to czemu iść na skróty? Dlatego uznałem, że dobrze będzie zupełnie bez owijania w bawełnę przedstawić realia tego zadania - dobre "darki", "flaty" i "biasy" to przecież podstawa do usuwania niepotrzebnego sygnału zakłócającego.
3. Przybliżenie tematu nie tylko od strony praktycznej ale i dostarczenie materiału dla bardziej dociekliwych amatorów nocnego Nieba. Fajnie jest nauczyć się czegoś nowego Smile Nie ukrywam, że korzystam z rad dużo bardziej zaawansowanych kolegów - i chcę się tą wiedzą podzielić.

Mam cichą nadzieję, że podczas drugiej części (już w przyszły poniedziałek, o ile pogoda pozwoli) zmierzymy się z tym wszystkim na żywo - każdy na swój sposób, każdy ze swoją "tubą", kamerką, prowadzeniem. Będzie trochę teorii (myślę, że mogę uchylić rąbek tajemnicy - zaczniemy od zmierzenia PE naszych montaży), kolejna prezentacja (tym razem będą to w przeważającej części porady praktyczne) i dobra zabawa! Zapraszam wszystkich!

Pozdrawiam,
Michał

PS: Na warsztatach obiecałem, że dostępne będą dwie platformy do podłączenia własnego sprzętu - do montażu P2 właśnie zacząłem dorabiać mocowanie silnika. Obym zdążył (elektronika prowadząca jeszcze nie istnieje)!
Odpowiedz
Warsztaty cz II - część praktyczna już za nami.

[Obrazek: 2010_04_19_warsztaty_2_53.jpg]

Odpowiedz
UWAGA !!!

Część III warsztatów odbędzie się we wtorek 11 maja o godz 18-tej
w salce u ojców Jezuitów w Warszawie - ul. Rakowiecka 61
przy kościele św. Andrzeja Boboli.

Materiały przerabiane na drugim spotkaniu:
http://www.astrojawil.pl/ftp/warsztaty_a...ii_cz2.pps
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości