Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Celestron SCT 8" kontra synta 8"
Zadałem sobie nieco trudu by potestować Syntę 8" (1200x200 - dobson) , i przy okazji porownać ja z moim SCT .

Powiem szczerze że jestem bardzo pozytywnie zaskoczony jej obrazami zarówno wizualnie jak i z kamerki DBK.

Rury wieszalem na CG5 GT , a testy przeprowadzałem w takich samych warunkach - tym razem trafilem na kiepskie.

Aby zachować te same rozmiary planet zastosowałem 2 barlowy 5 i 3x , do Synty wkładalem barlowa GSO 5x , a do Celestrona TeleVue 3x , aby uzzyskać tą sama ogniskową 6m i wielkości planet na ktorych było by cos więcej widać niż punkt  Wink

Synta była skolimowana bardzo dobrze a mój SCT  podobnie , Użyłem filtrów Ir-Cut oraz Ir-Pass , co w przypadku mojej kamerki pierwszy daje naturalny kolor planet , drugi wyciąga więcej detalu.

Wielkości planet nieco się różnią co świadczy o tym że ktoś tu zciemnia  Wink , bo albo oba telekopy mają inną ogniskowa niż podaje producent albo Barowy. Synta dostala ekstremalnie w kość bo stosując Barlowa 5x musiała się wykazac dobrym lustrem aby przy takiej ogniskowej sobie poradzić i dać przyzwoity obraz , w przypadku mojego SCT Barlow 3x też już stawia spore wymagania .

[Obrazek: 247ba0530873e01b.jpg]

[Obrazek: bcace47cdea558c8.jpg]

Postarm się przeprowadzić jeszcze inne porównania z innymi teleskopami  jak tylko będę miał taką możliwość , dziękuję Procjonowi za udostępnienie teleskopu i gratuluję dobrej optyki.

Oczywiście łatwiej było obsługiwać krószą rurke , ale jeżeli kogoś nie zraża dłuższa rura Synty i posiada montaż  który go uniesie może mieć niezły teleskop do DS i planet za rozsądną cenę.
Odpowiedz
Loooł :o,a więc jednak synta8" jest bardzo dobrym teleskopem,dała bardzo fajne fotki i wbrew pozorom Chinole nie odwalają wcale takiej fuszerki.
Pozdrawiam.
Odpowiedz
...nooo, skrzywdziłeś Syntę  Wink ; SCT miał barlowa TV i tylko 3x a Syncia jakiegoś barlowa GSO i do tego 5x  Wink  Chociaż... zielony Saturn z Synty jest ładniejszy, niż z SCT. Czy na jakość obrazu ogólnie na korzyść SCT mogło mieć wpływ też to, że - o ile dobrze pamiętam - wypieściłeś tubę katadioptryka by nie dawała odblasków?

Ciekawe porównanie, chociaż dużo czynników decyduje o poprawności takiego eksperymentu...

Odpowiedz
Katadioptryk został obaflowany i wyczerniony a synta golutka,ale pokazała na co ją stać,zdjęcie Saturna ma kolory bardziej zbliżone do rzeczywistych kolorów planety.Niech żyje RLChin. Wink
Odpowiedz
Masz rację Zbyszku , Barlow TeleVue jest lepszy od GSO , Testowałem na moim ttelskopie Barlowa 5x GSO  oraz Barlowa 5x Power Mate Tele Vue i ten drugi okazał sie lepszy od poprzednika , no cóż cena jest też kilka razy wyższa więc zdziwił bym sie gdyby było odwrotnie.

Myślę że gdybym wówczas uzył TV 5X obrazy Saturna i Marsa były by z synty jeszcze lepsze , no ale wówczas go jeszcze nie miałem , ta wiec zwracam honor i powtarzam  Synta to dobry teleskop do planet i  DS , prawie tak dobry w planetkach jak mój , ale mów w DS-ach moze byc gorszy-ciemniejszy.

Myśle że po zdjęciach z Synty pokazalem tylko 205 tego co pokazywala wizualnie przy dobrych warunkach ,i szkoda że mialem wtedy laptopa w naprawie bo to tylko namiastka tego co widzialem.

Synta daje zdecydowanie jasniejszy obraz Saturna w porownaniu z moim , a jak jeszce dojdzie do tego dobry okular lub kamerka można z niego sporo wycisnąć , dlatego rozważam budowę Newtona 350x2000 do planet , oczywiście z użyciem Barlowa 3-5x TV.

Może uda mi się przetestować jeszcze syntę 10" - kto wie , jesli tak na pewno zapodam fotkę.

Co do mojego teleskopu to był jednak jak się okazalo nieco rozkolimowany więc wypadł blado przy Syni co nie zmienia faktu że Synta jest super.

Na koniec porównanie dwóch barlowów GSO i TeleVue 5x, teleskop rozkolimowany ale jednak róznice widac na + dla TeleVue.

[Obrazek: a756f15872d5ce12.jpg]
Odpowiedz
Lał,
A powiedz mi Januszu, w jaki sposób wieszałeś Syntę 8" dedykowaną dla dobsona (o ile dobrze zrozumiałem) na ekwatoriale ?! Może jakieś zdjątko takiej kompletacji ? Pls.
Czy aby czasem tubus Synty 8" nie wydaje się za delikatny dla takich  operacji ?! Jeżeli taki zabieg daje się przeprowadzić na miarę bezboleśnie to... czemu nie!

Pytam się, gdyż mam EQ5 z napędem w RA i Syntę 8'' (lekko podtuningowaną Wink ) na dobsonie.

P.S>
TOM,
To raczej nie jest PRC jeno Rep. Ch. na Tajwanie. Choć nie wykluczone, że "zbuntowana prowincja" produkuje w "macierzy" . Business i business, Sorry Winetou Wink
Odpowiedz
(17.03.10, 11:12)Don Pietro link napisał(a):Lał,
A powiedz mi Januszu, w jaki sposób wieszałeś Syntę 8" dedykowaną dla dobsona (o ile dobrze zrozumiałem) na ekwatoriale ?!

cyt.
"Rury wieszalem na CG5 GT"
g-g: 9169842 _________________ Bresser Venus 76/700, lornetka 10/50, aparat Sony F-717 Ale to sie zmieni !
Odpowiedz
(17.03.10, 21:13)Daber link napisał(a):cyt.
"Rury wieszalem na CG5 GT"

Ano, chodzi mi o to, że nie na czym, lecz w jaki sposób:
Ile obejm i jakich, jaka szyna montażowa?

Rzecz w tym, że tuba Synty 8" jest dość podatna, bo wykonana z cienkiej blachy.
Odpowiedz
Najbardziej sie bałem jej długości , sztywności i ustawiania ostrości , ze wszystkim sobie poradzila , nie zauwazyłem giecia osi a dwie duże i grube obejmy plus dovtail razem wszystko dobrze usztywniły .

Jeśli masz taka możliwość warto spróbowac powiesić ja na twoim moncie i zobaczyc jak bedzie ciągnął.

Jak bys miał jakieś pytanka to pisz.

Fotki nie zrobiłem i teraz żałuję , ale może uda mi sie zrobić fotkę 10" Synci na moim montazu  ;D
Odpowiedz
Janusz, Ty dajesz / chcesz dawać/ syntę 10 cali na cg5 goto ? :o :o :o Na mnie ten montaż sprawia wrażenie dość delikatnego, odważyłbym się założyć 150/750  Big Grin

Myślę tak: robisz eksperyment, rzadkie używanie, bez jakichś tour po niebie, częściej korzystasz z SCT.
Nie ma cudów - po permanentnym używaniu zębatki diabli wezmą, przecież dostają w kość przy zmianach kierunku, hamovaniu... A jaki dźwięk wydaje montaż?  Wink Big Grin

Więc tak: on to uniesie, zniesie - ale jak długo? Daj fotkę, pokażę mojemu montażowi Big Grin i zapytam co on na to...

Smile

Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości