Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Celestron Sky Master 15x70
Witam, Don Pietro! Piszesz, że nie mogłeś wyczaić M 33 w Trójkącie... Ja też na nią chorowałem, a sprzęt mam... no cóż, jakiś chinski badziew chyba, Breaker 13X70 za 160 peelenów ze św. pamięci Stadionu. No, ale do rzeczy: rzeczoną emkę znalazłem, ale sposobem: 1. obowiązkowe ciemne niebo, 2. odnalazęm, w przybliżeniu, domniemane miejsce, gdzie powinna się znajdować, 3. lekko bujając lewo-prawo da się zauważyć pojaśnienie w obserwowanym miejscu. Upolowałem, w ten zabawowy sposób, niejeden, za ciemny dla mojego "sprzętu", obiekcik. Inna sprawa, że przy dobrej przejrzystości powietrza i pod naprawdę ciemnym niebem, zbieram ją teraz i przy bardziej stacjonarnej metodzie obserwacji. Pozdrawiam!
Odpowiedz
(18.12.10, 00:50)astom link napisał(a):3. lekko bujając lewo-prawo da się zauważyć pojaśnienie w obserwowanym miejscu.

...to jest ostatnia i najczęściej b.skuteczna deska ratunku, bo pkt 1 i 2 to oczywistość.
Można jeszcze próbować filtr mgławicowy, ale w lornetkach zbyt mała apertura...

Smile
(19.09.10, 21:58)maro_c link napisał(a):Ale mam pytanie, co zrobic by pozbyc sie parowania okularow? Strasznie meczaca sprawa...

Przede wszystkim nie wynoś lornetki przed obserwacją do zimnego otoczenia. Dopiero gdy obserwujesz. Możesz sobie zrobić odrośnik na obiektywy, trochę pomoże - ale nie spodziewaj się cudów. Nie oddychaj w kierunku okularów, najlepiej wogóle nie oddychaj  Wink Big Grin
Tymi zabiegami przedłużysz trochę kondensowanie się pary wodnej... A potem to już przerwa w obserwacjach, kawka / albo herbatka z rumem / i zagrzanie lornetki...

Odrośnik - dwojaczki na 25x100 : [Obrazek: 2261_23_12_09_10_27_30.jpg]

Odpowiedz
(16.07.10, 18:40)r.ziomber link napisał(a):Zawiodłem sie na galaktyce M33 - okazała sie ledwo widoczna w mojej lornetce, pomimo, że jest to obiekt podobno widoczny gołym okiem. Znajdowała sie jednak niżej nad horyzontem, w bardziej zaświetlonej części nieba, co jest na pewno główna przyczyna kłopotów z odnalezieniem.
Jestem z miasta Wink więc chyba przechlapane, bo Syntą 8" powinienem ustrzelić a tu nic.  ???
Dodam, że do swojej listy Celestronowych trofeów mogę dołączyć Tytana. Z ręki.
Może w Odernem dam radę.
Odpowiedz
Don Pietro Smile Jak robiłeś zdjęcia poprzez tę lornetę? Czy da radę umocować na niej adapter do aparatu http://teleskopy.pl/product_info.php?cPa...tosowa%F1)
http://teleskopy.pl/product_info.php?cPa...tosowa%F1)

Pozdrawiam Smile
Lidletka Bresser 10x50, Sky-Watcher Synta 6" Dobson + kitowe okulary,SW UWA 4 mm 58°
Odpowiedz
Dokładnie ten adapter statywowy, jak w Twoim poście.

Do Celestronowych trofeów dodaję:
M5 w Wężowniku
M81, M82 w Wlk. Niedźwiedzicy
M104 ("Sombrero") na granicy widzialności.
Ale to już za miastem
P.S>:

W moim odczuciu, wbrew recenzjom, jest ciut lepsza od swojej większej siostrzycy  20x80 :
http://www.optyczne.pl/34-Test_lornetki-...15x70.html
http://www.optyczne.pl/35-Test_lornetki-...20x80.html
Odpowiedz
Musze przyznać że miałem ten zaszczyt polukać przez lornetke don Pietra i przyznaje że bardzo fajne szkieło. Polecam.
Jesli juz mowa o adapterach statywowych do lornetek to ja sam skonstruowałem statyw i głowice do swojej 7x50 i nie chcąc sie chwalić nawet mi to wyszło. Na czasie zrobie pare fot i wysle na forum - może ktoś sie skusi i też postanowi sobie cos takiego skonstruować. Małek koszty, a komfort obserwacji nie porównywalny.
Odpowiedz
Do Celestronowych (i miastowych ;-) ) trofeów dodaję:
M10
M12 w Wężowniku
Obie wg Stellarium po 6,6[sup]m[/sup] a zaobserwowane nad rozświetlonym RZ na wysokości ok. 30[sup]o[/sup]
Były na granicy widzialności.
M5 oczywiście w Wężu (Caput)
P.S.
Łukaszu, myślę, że następnym razem wezmę statyw z adapterem (bez winyli ;-) )
Odpowiedz
@snipermc: Jak robiłeś zdjęcia poprzez tę lornetę? Czy da radę umocować na niej adapter do aparatu?

Oto obiecany przykład aranżacji układu do projekcji z lornetki wraz z rezultatem mej radosnej działalności.

[Obrazek: 255towAfw0HS5wArnX.jpg]
Rycinę da się jeszcze sporo powiększyć (by zobaczyć niedoskonałości metody i sprzętu i czy pranie czyste  ;D )
Odpowiedz
Jeszce jeden przykład astrofotki naszego najbliższego sąsiada wykonany przez Skymastera15x70 przy lekkiej mgiełce, warunkach miejskich.

[Obrazek: index.php?app=core&module=attach&section...h_id=63947]

Jako fotografia astronomiczna, raczej do bani, ale ten instynkt łowcy ;-)

Odpowiedz
Dzisiaj uzupełniam listę ustrzelonych SkyMasterem 15x70 (z balkonu!) obiektów o kometę: C/2009 P1 Garradd
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości