Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Wybuch gwiazdy symbiotycznej V407 Cygni
AAVSO w Special Notice #201 - Outburst of the symbiotic star V407 Cyg donosi o bardzo jasnym ( ~ 7 mag) wybuchu mało obserwowanej i słabo zbadanej gwiazdy V407 Cyg. Obserwacje wszytkimi możliwymi technikami są więc bardzo pożądane.

V407 Cyg znajduje się niecałe 4 stopnie od Deneba (alfa Cygni) w pobliżu gwiazdy 60 Cyg jak widać to na poniższej mapce dojścia do tej zmiennej.

[Obrazek: v407cyg.png]

W bazie AAVSO jest niewiele obserwacji tej gwiazdy wykonanych przez zaledwie 6-ciu obserwatorów, w tym 56 obserwacji wizualnych wykonanych w latach 2001-2006 przez Macieja Reszelskiego.

[Obrazek: wykres.php?id=1559&ilosc_dni=25000&data_...krokusred=]
Odpowiedz
Szkoda, że pogoda nie sprzyja. Kto by pomyślał, że to będzie lornetkowy obiekt? Smile Tak przynajmniej wynika z ostatniej oceny jaka jest w bazie AAVSO. Gwiazda wg niej ma około 8.5 mag. I jest okołobiegunowa, więc szanse na obserwacje są spore, jeśli tylko wybuch trochę na nas "poczeka", bo weekend pod względem pogody ma być paskudny.
Odpowiedz
Ano właśnie, ciekawe długo potrwa wybuch?
Ale może jakaś dziura w chmurach się znajdzie Smile
Pozdrawiam Bogdan Kubiak Wink
Odpowiedz
To skoro ta gwiazda wybuchła,to czy jest szansa że powstanie jakaś ,,mgiełka''?
Vixen NP-80L UO Ortho 9 mm HD ,Soligor 9mm,Vixen NPL 30 mm.
Odpowiedz
Niestety, mgiełka nie powstanie, przynajmniej tym razem. Wkrótce gwiazda wróci do poprzedniego stanu, tzn. będzie bardzo słabo świecić.
Odpowiedz
Po kilku dniach podchodów wreszcie mi się udało Smile
Poniżej zdjęcie V407 Cygni zrobione dokładnie o północy z 15 na 16 marca.
Najsłabsze gwiazdy jakie się załapały na fotce mają około 10.5 mag.
[Obrazek: v407cyg100315a.jpg]
Pozdrawiam Artur Wargin
Odpowiedz
Dzięki Arturze za Zdjęcie V407 Cyg. Ja mam dziś wreszcie niezłą pogodę i jak utrzyma się to nad ranem spróbuję ja zaobserwować.  Wink
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości