Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Wybuch gwiazdy symbiotycznej V407 Cygni
#1
AAVSO w Special Notice #201 - Outburst of the symbiotic star V407 Cyg donosi o bardzo jasnym ( ~ 7 mag) wybuchu mało obserwowanej i słabo zbadanej gwiazdy V407 Cyg. Obserwacje wszytkimi możliwymi technikami są więc bardzo pożądane.

V407 Cyg znajduje się niecałe 4 stopnie od Deneba (alfa Cygni) w pobliżu gwiazdy 60 Cyg jak widać to na poniższej mapce dojścia do tej zmiennej.

[Obrazek: v407cyg.png]W bazie AAVSO jest niewiele obserwacji tej gwiazdy wykonanych przez zaledwie 6-ciu obserwatorów, w tym 56 obserwacji wizualnych wykonanych w latach 2001-2006 przez Macieja Reszelskiego.

[Obrazek: wykres.php?id=1559&ilosc_dni=25000&data_...krokusred=]
Odpowiedz
#2
Szkoda, że pogoda nie sprzyja. Kto by pomyślał, że to będzie lornetkowy obiekt? Smile Tak przynajmniej wynika z ostatniej oceny jaka jest w bazie AAVSO. Gwiazda wg niej ma około 8.5 mag. I jest okołobiegunowa, więc szanse na obserwacje są spore, jeśli tylko wybuch trochę na nas "poczeka", bo weekend pod względem pogody ma być paskudny.
Odpowiedz
#3
Ano właśnie, ciekawe długo potrwa wybuch?
Ale może jakaś dziura w chmurach się znajdzie Smile
Pozdrawiam Bogdan Kubiak Wink
Odpowiedz
#4
To skoro ta gwiazda wybuchła,to czy jest szansa że powstanie jakaś ,,mgiełka''?
Vixen NP-80L UO Ortho 9 mm HD ,Soligor 9mm,Vixen NPL 30 mm.
Odpowiedz
#5
Niestety, mgiełka nie powstanie, przynajmniej tym razem. Wkrótce gwiazda wróci do poprzedniego stanu, tzn. będzie bardzo słabo świecić.
Odpowiedz
#6
Po kilku dniach podchodów wreszcie mi się udało Smile
Poniżej zdjęcie V407 Cygni zrobione dokładnie o północy z 15 na 16 marca.
Najsłabsze gwiazdy jakie się załapały na fotce mają około 10.5 mag.
[Obrazek: v407cyg100315a.jpg]
Pozdrawiam Artur Wargin
Odpowiedz
#7
Dzięki Arturze za Zdjęcie V407 Cyg. Ja mam dziś wreszcie niezłą pogodę i jak utrzyma się to nad ranem spróbuję ja zaobserwować.  Wink
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości