Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
P/2010 A2 - tajemniczy obiekt
#1
P/2010 A2 to nowo odkryty obiekt, za pośrednictwem teleskopu Hubble’a. Początkowo zaklasyfikowany jako "kometa pasa głównego" ulokowanego między Marsem i Jowiszem. Jest to przypuszczalnie chmura szczątków z kolizji dwóch asteroid.  Naukowcy na razie ustalili, że nie jest to kometa. Nie wiedzą oni dokładnie jakiego pochodzenia jest tajemniczy obiekt. Niektórzy dopatrują się w nim znaczenia mistycznego "znaku z niebios" i interpretują to jako znak bliskiej zagłady naszego świata. W końcu jest napisane, ze "będą dziwne znaki na niebie" (?)

[Obrazek: p2010a2hstbig.png]

Ciekawe jaką trajektorię ma obecnie ten obiekt i czy "warkocz" ma odchylenie ustalone podobnie jak kometa w stosunku do Słońca, czy zostawia go w linii swojej orbity? Czy ktoś ma może najnowsze wiadomości o tym obiekcie lub jakąś synulację i może nam ją zaprezentować?

Pozdrawiam
"To co teraz widzisz to przeszłość tym starsza, im lepszy masz wzrok" -dj_peterka. Rurka: Newton 70/700 no-name, Super Plossl 10mm, aparat małpa Panasonic DMC-LS60, montaż: głowica kulowa w imadle Smile
#2
(18.02.10, 18:34)dj_peterka link napisał(a):P/2010 A2 to nowo odkryty obiekt, za pośrednictwem teleskopu Hubble’a.

Jak na razie ode mnie mogę dać tylko sprostowanie.

P/2010 A2, nie została odkryta za pośrednictwem teleskopu Hubble'a tylko za pomocą metrowego teleskopu Schmita-Cassegraina ulokowanego w Nowym Meksyku w ramach programu LINEAR.

HST z kolei wykonał jedno z najdokładniejszych zdjęć obiektu przedstawiającego najprawdopodobniej skutki zderzenia dwóch planetoid.
#3
Już o tym pisaliśmy:

http://astro4u.net/yabbse/index.php/topi...#msg237596

Proszę kontynuować tam dyskusję na ten temat. Zamykam wątek - ten dział jest obserwacyjny - niestety sprzętem amatorskim tego się nie da zaobserwować.


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości