Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
09.02.2010 (11.02.2010) Atlas 5 / SDO
#1
Jako, że misja Solar Dynamics Observatory jest szczegółowo opisana przez Scorusa, przytoczę tylko wstęp:

"Satelita SDO (Solar Dynamics Observatory) jest przygotowywanym w ramach programu Living With a Star amerykańskim satelitą przeznaczonym do badań Słońca i pogody kosmicznej. Jest to pierwsza misja tego programu. Do podstawowych celów naukowych misji zaliczają się: zebranie nowych informacji na temat przebiegu cyklu słonecznego; wykonanie badań roli pola magnetycznego w przenoszeniu energii do atmosfery Słońca i jej warstw; wykonanie badań zmian w zewnętrznych rejonach Słońca w skali od sekund do lat; oraz wykonanie monitoringu poziomu emisji promieniowania słonecznego (w tym EUV i UV) i jego zmian w czasie. Obserwatorium pozwoli na polepszenie wyników uzyskanych za pomocą SOHO i TRACE."

Więcej w wątku SDO: http://astro4u.net/yabbse/index.php/topic,14066.0.html

Na wtorek, 9-go lutego zaplanowano start rakiety nośnej Atlas V z satelitą SDO, pierwszym z nowego programu NASA "Living with a Star (LWS)" i przeznaczonym do badania zjawisk zachodzących na Słońcu i kształtujących tzw. pogodę kosmiczną. Do wystrzelenia dojdzie na przylądku Kennedy'ego z kompleksu startowego numer 41.

Użyta konfiguracja rakiety nośnej Atlas to najczęściej wykorzystywana wersja 401, która wykorzystuje czterometrową osłonę ładunku i nie posiada rakiet pomocniczych na paliwo stałe. Atlas bazuje na silniku RD-180 wywodzącym się z konstrukcji rosyjskich - wykorzystuje mieszankę paliwa RP-1 (nafty) oraz ciekłego tlenu (LOX). Górny stopień wyposażony jest w sprawdzony silnik RL-10A Centaur bazujący na paliwach kriogenicznych - ciekłym wodorze (LH[sub]2[/sub]) i ciekłym tlenie (LOX). Stopnie są ze sobą połączone za pośrednictwem adapterów ISA (interstage adapter).

Rollout rakiety na wyrzutnię LC-41 został zaplanowany na poniedziałek, 8-go lutego na godzinę 14:00 CET, pod warunkiem, że start wahadłowca kosmicznego STS-130 odbędzie się w niedzielę. Okno startowe otwiera się dziewiątego lutego o godzinie 16:30 CET i pozostanie otwarte przez godzinę. Kolejne otwiera się dzień później o godzinie 16:26 CET i również trwa godzinę.

Transmisję ze startu będzie można obejrzeć między innymi na stronie ULA: http://www.unitedlaunchalliance.com/index_webcast.html

Mały Press Kit wydany przez ULA: http://www.unitedlaunchalliance.com/laun...DO_MOB.pdf


*zmieniłem rok startu z 2019 na 2010


Załączone pliki Miniatury
   
Odpowiedz
#2
No to już wiemy, że SDO wystartuje najwcześniej 10.02.2010...
Odpowiedz
#3
Dziś o 14-tej rozpocznie się rollout na wyrzutnię. Start jutro.
Problemem może być pogoda - aktualnie przewiduje się 60% szans na start.
Odpowiedz
#4
Trwa rollout na wyrzutnię
[Obrazek: d41d88d3c3611f86aedd52ffc46073d8.jpg]
Odpowiedz
#5
O 19:00 CET odbędzie się konferencja dot. SDO. Powinna być na NASA TV.
Odpowiedz
#6
Niestety, pogoda się psuje - szanse na start spadły do 40%.
Odpowiedz
#7
[Obrazek: 424458main_SDOrollout2_425x.jpg]
[move]Atlas V [/move]
Odpowiedz
#8
[Obrazek: sdod.jpg]
Zobaczymy co z tego wyjdzie  :Smile
[yt=425,350]7yz6pXONMw0[/yt]
SDO Launch and Deployment
Odpowiedz
#9
Zaczyna się relacja na NASA TV.
Synta Sky-Watcher Dobson 8", SPL 25mm i 10mm, Vixen NLV 6mm, Celestron Omni 32mm, Barlow Vixen T 2x, Filtr Baader UHC-S, Filtr polaryzacyjny Celestrona, filtry planetarne.
Odpowiedz
#10
Wypadałoby wspomnieć o pewnym gumowym kurczaku imieniem Camilla, który jest swego rodzaju maskotką SDO Wink

P.S. Pojawił się też taki plakat misji.


Załączone pliki Miniatury
       
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości