Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Wybuch nowej powrotnej U Scorpii !!
AAVSO w AAVSO Alert Notice 415 - Recurrent Nova U Scorpii in outburst, January 28, 2010 donosi o wybuchu nowej powrotnej U Sco. Poprzedni wybuch obserwowano w lutym 1999 roku. Obserwacje wszystkimi możliwymi technikami są bardzo pożądane.  Wink

mapka AAVSO- skala B - N u góry.
Odpowiedz
U Sco jest bardzo szybką nową powrotną i po kilku, kilkunastu dniach może być poza zasięgiem naszych instrumentów.

Zobacz:

wybuch 1999  - obserwacje AAVSO

wybuch 2010 - obserwacje AAVSO

Więcej o U Sco przeczytaj w artykule AAVSO.
Odpowiedz
Nie mogła z wybuchem poczekać do lata, albo chociaż do wiosny?
Dużo lepiej by się ją obserwowało Wink
Pozdrawiam Bogdan Kubiak Wink
Odpowiedz
Musiała się spieszyć by nie zrobić przykrości dr B. Schaeferowi, który prognozował wybuch w przedziale 2009.3 +- 1 rok. Polecam:
Long Term Monitoring of the Recurrent Nova U Scorpii
Wink
Odpowiedz
Bardzo ciekawa ta gwiazda, szkoda tylko że praktycznie dla mnie nie dostępna :'(

O ile dobrze wyczytałem jest to 10 wybuch tej gwiazdy. Inne wybuchy U Sco miały miejsce w 1863, 1906, 1917, 1936, 1945, 1969, 1979, 1987 i 1999. Czyli w ostatnich dekadach się widać, że się rozbrykała, w miarę regularne wybuchy, co 10 lat  Wink Odkrywcą tej gwiazdy jest N. Pogson  Smile

Ciekawe na kiedy przewidzą kolejny wybuch tej gwiazdki? Może 2019-2020?? Wink

Odpowiedz
Kilka dodatkowych, myślę ciekawych informacji na temat U Sco, które wyczytałem z artykułu http://www.aavso.org/vstar/vsots/usco.html :
- wzrost jasności z 18.5 mag do maksimum około 7.5 mag trwa tylko około 4 godzin
- spadek jasności w ciągu około 2.6 dnia to 3 mag
- U Sco być może jest kandydatką na wybuch supernowej typu Ia
- prędkość wyrzutu materii to 7.500 km/s (trochę wolniej niż u supernowych)

Gwiazda już słabnie, ostatnie obserwacje z AAVSO ukazują jasność na poziomie ok 10 mag

Wink
Odpowiedz
W celach dokumentacji wybuchu zamieszczam zdjęcie U Scorpii z dnia dzisiejszego - 6 lutego wykonane o godzinie 11.16 UT. Z powodu braku warunków obserwacyjnych w Polsce wykonane teleskopem GRAS3

[Obrazek: usco1116ut06022010.jpg]
Odpowiedz
Dzięki Yah! To prawdopodobnie pierwsza w Polsce miłośnica obserwacja tej nowej powrotnej, czekamy na kolejne.  Wink
Odpowiedz
Szkoda tylko, że nie na własne oczy Sad    Ztęskniłem się trochę za zmiennymi .....
Odpowiedz
Wizualnie z tego zdjęcia i z jasności gwiazd porównania na mapkach AAVSO wychodzi mi, że miała (w momencie wykonania zdjęcia) jasność ok. 12.8 mag. Od maksimum osłabła już o prawie 5 mag i jest mniej więcej w połowie spadku jasności, który to spadek powinien być wolniejszy niż dotychczasowy.  Wink
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości