Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Odkryłem kometę?
A więc to była totalna porażka!

Aż wstyd pisać.

Przytoczę swoją wypowiedź na sąsiednim forum:

A więc, to co widziałem to najpierw był refleks od szyby. Gdy wyszedłem na pole z lornetką do słownie na chwilkę (prosto od komputera) okazało się ,że na dal to widzę. Ale już niezbyt wyraźnie, cały czas patrzyłem kątem oka. A patrząc w ten sposób całkowicie tracimy ostrość widzenia. W tym miejscu znajdowała się grupka 3 gwiazdek po 9-10 mag. I ona dała taki a nie inny efekt, z domu przez szybę patrzyłem na obiekt patrząc na wprost.

Więc aby cokolwiek potwierdzić obserwowałem również wczoraj. Przez teleskop właśnie zauważyłem te gwiazdki. Teraz taka ciekawostka. Postanowiłem popatrzeć w to miejsce jeszcze raz, przez lornetkę przez okno u mnie w pokoju. No i... ten sam efekt co co na początku. Więc postanowiłem poruszać lornetką, sprawdzić czy to aby na pewno refleks. i nic.. obiekt się nie poruszał. Więc postanowiłem robić większe łuki, przechylając się 1 metr w jedną stronę i w drugą dopiero wtedy zauważyłem że obiekt się porusza na tle gwiazd o zaledwie 2' kątowe. Wtedy sklasyfikowałem obiekt jako refleks świetlny pochodzący od szyby. A upewniłem się patrząc na Arktura... Tu to dopiero kometę widziałem!

Dziękuję wszystkim za zainteresowanie.
MOJE GG: 12372935 Wizual: WILK 10" [ATM]  Taiga 11x70        foto: ZENIT ET [Obrazek: widgetp.png]
Odpowiedz
(26.01.10, 17:48)Predator link napisał(a): A więc to była totalna porażka!

Aż wstyd pisać.

Za karę będziesz od dzisiaj pisał zamiast pomurzcie - pomóżcie  Wink Smile

Odpowiedz
A cha... no tak... zapomniałem za literówki przeprosić  :-X

Tongue

Swoją drogą... To był refleks który dał mi więcej szczęścia niż cokolwiek innego.  Tongue
MOJE GG: 12372935 Wizual: WILK 10" [ATM]  Taiga 11x70        foto: ZENIT ET [Obrazek: widgetp.png]
Odpowiedz
No to nieźle musiałeś się zawieść współczuje  :-\
Ale chociaż przez chwile miałeś własna kometę  ;D
Inne stworzenia wzrok spuszczają w ziemię, człowiek jedynie otrzymał postać wyniosłą, miał nakaz patrzeć w niebo, twarz zwracać ku gwiazdom. OWIDIUSZ "METAMORFOZY" http://astropol.blogspot.com/
Odpowiedz
Przez chwilę miał własną "kometę" ale na dużo dłużej niż chwilę spora część userów nie będzie poważnie traktować "łowcy" który komet szuka z łóżka przy zamkniętym oknie.
Niech noc będzie z Wami!
Odpowiedz
Karolu... Żeby była jasność. Ja nie obserwowałem, przez okno w celu poszukiwania komet. Po prostu "uziemiony" przez chorobę postanowiłem obejrzeć sobie ładną parkę M5 i planetoidy Pallas oraz kometę C/2007 Q3. A że wyszło jak wyszło...  :-[

Przykro mi, że cała sytuacja zaważyła na mojej opinii tak bardo.  :-\

Teraz to mi tylko pozostało śmiać się z samego siebie.
Odpowiedz
Witam.

Predator - Głowa Do Góry!

Pomylić się każdy może, ale nie każdy potrafi przyznać się do pomyłki ...

Ja też jestem właśnie uziemiony "za szybą", tuż za moim oknem stoją w rzędzie 3 sodówki, więc w zasięgu lornetki mam w zasadzie tylko Słońce, Księżyc, planetki i najjaśniejsze gwiazdki. A mimo wszystko, siadam wieczorkiem przy tej szybce i się rozglądam (w końcu się przejaśniło...).

Życzę szybkiego powrotu do zdrowia,

Leszek.
N 54°36'39", E 18°21'25" - Elen sila lumenn omentielvo SW 200/1000 EQ5, SkyMaster 15x70, EOS Digital Rebel unmod, QuickCam Pro 4000 mod
Odpowiedz
Hej.
Predator-Newt ma rację,każdemu zdarzają  się pomyłki no i twój wątek miał przecież treść pytającą. Wink
Pozdrawiam.
Odpowiedz
Dzięki za słowa pocieszenia.  Smile

Tak BTW... W historii odkryć komet był jeden ciekawy przypadek odkrycia komety. Również przez okno i również lornetką z tym, że podczas poszukiwania nowych a nie komet! Sytuacja o tyle ciekawa, że była to pierwsza kometa odkryta (a raczej współodkryta) nie z powierzchni Ziemi. Mowa tu oczywiście o satelicie IRAS. A ta kometa to IRAS-Araki-Alcock z '83 ten ostatni, to wyżej omówiony  lornetkowo-okienny odkrywca komety - Georg Eric Deacom Alcock.

A dr. Wilk odkrył kometę z balkonu... gdzie te czasy?  Wink
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości