Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Odkryłem kometę?
(24.01.10, 11:53)kanarkusmaximus link napisał(a): Ale możecie mieć podobne odblaski w domu - w końcu obiekt leżał na tej samej wysokości w waszych obu przypadkach. Przepraszając oczywiście za docinek, ale oboje chyba też dopiero co zaczynacie obserwacje astronomiczne, co oznacza, że są duże szanse zrobić błąd pomiaru albo dostrzec coś zupełnie innego. Ja tak w latach 90. "odkryłem" M11. ;D

Naprawdę - gorąco zalecam nie obserwować z domu, tylko wyjść na zewnątrz!

Który z nas nie odkrył jakiegoś znanego obiektu Wink.

Sprawdziłem lokalizację obiektu i porównałem ją z mapami CMT ze SWANa, działającym w ultrafiolecie prezentującym obraz i współrzędne obiektów w układzie ekliptycznym. Zwykłe mapy są w stanie zarejestrować obiekty w tym zakresie których blask nie jest mniejszy niż 12 magnitudo (oczywiście warunkiem jest również stosunkowo mała odległość od Słońca, a żeby wystarczająca ilość  molekuł emitowanych przez kometę była na tych mapach zauważalna).

Skoro kolega mówi że obiekt ma około 6-7 magnitudo, to wg mnie powinien być dostrzeżony bez zarzutu! A tu niestety w miejscu które wskazujesz w szerokości ~50 st. i długości ~200 stopni (we współrzędnych ekliptycznych), nie widzę nic wyraźnego i z zauważalnym ruchem. C/2007 Q3 niestety też praktycznie jest niezauważalna (m1~11.0 w świetle widzialnym).
Polecam więc ostudzić emocje i zapał do wysyłania zgłoszenia do CBAT. I jeśli pogoda dopisze przejrzeć lub sfotografować ten obszar jeszcze raz.

MK
Odpowiedz
Ostatnio C/2007 Q3 widziałem przed peryhelium  :Smile Potem to chmury i teraz choroba. Wczoraj nie miałem okazji jej obserwować.

Jeszcze raz piszę, żeby nie było niedomówień:
C/2007 Q3 według ostatnich obserwacji ma nieco ponad 10mag i jej jasność być może nawet do końca lutego nie ulegnie zbyt wielkiej zmianie. Więc jeśli miałaby to być ta kometa, to by znaczyło, że zaobserwowałem jej wybuch. I jeszcze raz podkreślam! Dla tej komety nie wyznaczałem jasności, nie byłem wstanie. to 6-7 mag może być przesadzone, to było odczucie subiektywne co do jasności. Ale na pewno nie był to obiekt ponad 10mag. 6 mag to też przesada.

Michale.

Właśnie się wstrzymuję z wysyłaniem czegokolwiek do CBATu... Czekam aż sytuacja się wyjaśni.  :Smile

MOJE GG: 12372935 Wizual: WILK 10" [ATM]  Taiga 11x70        foto: ZENIT ET [Obrazek: widgetp.png]
Odpowiedz
(24.01.10, 13:19)Predator link napisał(a): Ostatnio C/2007 Q3 widziałem przed peryhelium  :Smile Potem to chmury i teraz choroba. Wczoraj nie miałem okazji jej obserwować.

Jeszcze raz piszę, żeby nie było niedomówień:
C/2007 Q3 według ostatnich obserwacji ma nieco ponad 10mag i jej jasność być może nawet do końca lutego nie ulegnie zbyt wielkiej zmianie. Więc jeśli miałaby to być ta kometa, to by znaczyło, że zaobserwowałem jej wybuch. I jeszcze raz podkreślam! Dla tej komety nie wyznaczałem jasności, nie byłem wstanie. to 6-7 mag może być przesadzone, to było odczucie subiektywne co do jasności. Ale na pewno nie był to obiekt ponad 10mag. 6 mag to też przesada.

Michale.

Właśnie się wstrzymuję z wysyłaniem czegokolwiek do CBATu... Czekam aż sytuacja się wyjaśni.  :Smile
Tak lepiej się wstrzymać, najlepiej ją sfotografować i upewnić się czy to na pewno kometa.
Odpowiedz
rafaello... Mam takie pytanie, kiedy Ty widziałeś ten obiekt i gdzie on się znajdował?
MOJE GG: 12372935 Wizual: WILK 10" [ATM]  Taiga 11x70        foto: ZENIT ET [Obrazek: widgetp.png]
Odpowiedz
(24.01.10, 13:33)Predator link napisał(a): rafaello... Mam takie pytanie, kiedy Ty widziałeś ten obiekt i gdzie on się znajdował?
Ja widziałem ten obiekt już jakiś tydzień temu, myślałem że to jakaś galaktyka. Znajdował on się w gwiazdozbiorze Wolarza niedaleko gwiazdy Seginus.
Odpowiedz
hmm... ale ja pytam czy obiekt był w tym miejscu co zaznaczyłem. Jeśli tak to oznaczałoby, że to na 100% nie kometa... A jak nie kometa to w takim razie co?  Tongue
Odpowiedz
(24.01.10, 13:47)Predator link napisał(a): hmm... ale ja pytam czy obiekt był w tym miejscu co zaznaczyłem. Jeśli tak to oznaczałoby, że to na 100% nie kometa... A jak nie kometa to w takim razie co?  Tongue
Trochę dalej, a niby dlaczego nie kometa, będę prowadził dzisiaj obserwacje więc dokładnie to zbadam
Odpowiedz
(24.01.10, 13:50)rafaello1996 link napisał(a): Trochę dalej, a niby dlaczego nie kometa, będę prowadził dzisiaj obserwacje więc dokładnie to zbadam

Bo komety zmieniają swoje położenie (Co dnia są gdzie indziej)  :Smile
Inne stworzenia wzrok spuszczają w ziemię, człowiek jedynie otrzymał postać wyniosłą, miał nakaz patrzeć w niebo, twarz zwracać ku gwiazdom. OWIDIUSZ "METAMORFOZY" http://astropol.blogspot.com/
Odpowiedz
(24.01.10, 15:45)rafaello1996 link napisał(a): Przypomniałem sobie, że ten obiekt znajdował się nie daleko Marsa.

Nie no, w takiej sytuacji, to chyba nie pozostaje nic innego jak skasować ten wątek. Predator pisze o czym innym niż Ty, a Ty nawet nie wiesz, gdzie dokładnie obserwowałeś obiekt... Sad Może obserwowałeś M42? W zasadzie nie jest tak daleko... Tongue

Sądzę, że temat został już wyczerpany i prowadzi do głupich wypowiedzi.
Odpowiedz
Po konsultacjach z kilkoma userami tego forum (serdecznie pozdrawiam i dziekuje za Wasze komentarze) zdecydowalem sie otworzyc watek na nowo. Predatorze, czy mozesz napisac, jak sprawa sie zakonczyla?
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości