Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
2010 AL30 - bliski przelot
Chyba nigdzie na forum nie było informacji o bardzo bliskim przelocie tego obiektu koło Ziemi - tutaj artykuł na kosmonaucie, który dobrze przybliża to wydarzenie z przed paru dni.

Czy jest to jakiś skalisty obiekt, czy raczej może sztuczny (segment rakiety Saturn z którejś z misji Księżycowej)? Takie pytania zadawało sobie sporo ludzi. Ja znalazłem ciekawy dokumencik, w którym jest napisane, że obiekt ten może być górnym stopniem (Fregata), który dostarczył sondę Venus Express na drugą planetę naszego US.

Artykuł można znaleźć pod tym linkiem. Jak dla mnie trochę dziwne, że obiekt jest teraz na podobnej orbicie co nasza planeta, chociaż nie wiem gdzie wypuścił sondę.. możliwe, że było to jeszcze blisko Ziemi.
Odpowiedz
Pozwoliłem sobie przenieść wątek do astronautyki, bowiem w dziale obserwacyjnym ciężko było znaleźć odpowiedni dział (w zasadzie to może być zarówno sztuczny satelita jak i planetoida, które są w dwóch różnych działach). Ponadto, w dziale obserwacyjnym raczej pisujemy o obserwacjach własnoteleskopowych - a chyba forumowiczom nie udało się tego obiektu zarejestrować.

Teoria, że to górny stopień Fregata jest naprawdę ciekawa! Orbita jest bardzo bardzo ciekawa!
Szczególnie, gdy weźmie się pod uwagę fakt, że przelot 2010 AL30 koło Ziemi nastąpił pod koniec 2005 roku, a koło Wenus na wiosnę 2006 roku - wszystko się zgadza z Venus Express!

Jednak wydaje się, że 2010 AL30 jest naturalnym kamulcem - bowiem według najnowszych ustaleń (z linku przesłanego przez Matiasa) wydaje się, że 2010 AL 30 przeleciał koło Wenus wcześniej niż Venus Express.

W sumie szkoda, że nie znaliśmy tego obiektu wcześniej - a nuż powiązaną misję z Venus Express by się zrobiło? Tongue
Odpowiedz
(18.01.10, 11:51)kanarkusmaximus link napisał(a): Jednak wydaje się, że 2010 AL30 jest naturalnym kamulcem - bowiem według najnowszych ustaleń (z linku przesłanego przez Matiasa) wydaje się, że 2010 AL 30 przeleciał koło Wenus wcześniej niż Venus Express.

Hmm.. dzięki za sprostowanie - nie miałem czasu rano dobrze przejrzeć tego artykułu.

(18.01.10, 11:51)kanarkusmaximus link napisał(a): W sumie szkoda, że nie znaliśmy tego obiektu wcześniej - a nuż powiązaną misję z Venus Express by się zrobiło? Tongue

Z bliskim przelotem koło planetoidy! To byłby chyba pierwszy tak mały obiekt sfotografowany z takiego bliska  Smile
Ciekawe czy ten obiekt zaklasyfikowany jest/był do PHA?
Odpowiedz
(18.01.10, 20:07)Matias link napisał(a): Ciekawe czy ten obiekt zaklasyfikowany jest/był do PHA?

Raczej nie - PHA muszą być odpowiednio duże, a ten kamyczek nie przetrwałby pewnie przejścia przez atmosferę... Smile
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości