Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
"Kameleon" Rafała Kosika
#1
Chciałbym zwrócić uwagę na książkę, o której chyba nikt tu jeszcze nie napisał. "Kameleon" ukazał się w 2008 r., jego autorem jest Rafał Kosik, młody autor, najbardziej znany z młodzieżowego cyklu "Felix, Net i Nika". Warto zauważyć "Kameleona", bo też jest to jedna z najbardziej nagradzanych polskich książek fantastycznych. Zdobył nie tylko prestiżową nagrodę im. Janusza Zajdla, wygrał plebiscyt na nagrodę Sfinksa, ale także zdobył nagrodę literacką im. J. Żuławskiego - nagrodę przyznawana przez literaturoznawców i krytyków literackich. Zatem i czytelnicy, i literaturoznawcy docenili tę książkę.

Moim zdaniem jak najbardziej zasłużenie. Mimo pokaźnych rozmiarów, przeczytałem ją jednym tchem, niemalże od pierwszej strony. Akcja dzieje się na odległej planecie, na którą przybyła misja ratunkowa poszukująca śladów zaginionej wyprawy badawczej sprzed wielu lat. Tam - niespodzianki, o których oczywiście nie opowiem. Zresztą nie o samą akcję, zaskakującą, ale i o atmosferę, o koncepty idzie. Zakończenie nie rozczarowuje, co jest niestety częste w tego rodzaju książkach.

Nie jest to więc fantasy, które kilkanaście lat temu wyparło u nas science fiction. Kosik w swej twórczości (a napisał także powieści "Mars" i "Vertical") wraca do "staromodnej", poczciwej fantastyki naukowej, co mu zresztą zarzucano. Ale jak wraca! Polecam gorąco!

Warto też zwrócić uwagę, że autor jest zarazem wydawcą - książkę wydało będące jego własnością wydawnictwo "Powergraph". Sam też projektował okładkę. Może ta samowystarczalność nie do końca wyszła na dobre książce, bo i okładka, jak i teksty z tyłu okładki, mające w zamyśle do książki przyciągnąć, raczej nie bardzo. Nie miał też kto powiedzieć Kosikowi, że tytuł "Kameleon" nie jest zbyt przebojowy (tak jak Wydawnictwo Dolnośląskie" wstawiło Markowi Krajewskiemu Breslau do tytułu jego pierwszej książki). Ale jeśli już zdecydujecie się przeczytać, to spodziewam się, że książka całkowicie Wami zawładnie, tak jak mną.

Link do strony autora: http://www.rafalkosik.com/.
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości