Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Misja Balonu - Inne
Wg. mnie sprawa jest prosta -co do wnetrza gondoli, to sie chyba wszyscy zgadzamy w kwestii wymiany powietrza. Natomiast zewnetrzny czujnik...
Moim zdaniem, role gra szybkość opadania, ale inaczej -nie ze względu na jakiś "czynnik chłodzenia wiatrem", tylko dlatego, że sam czujnik jest w kontakcie cieplnym z powierzchnią gondoli, właśnie to zaburza pomiar. Podczas wznoszenia jest ona wydajnym i stabilnym źródłem ciepła,  pomiar ulega zawyżeniu. W drodze na dół, sama gondola jest już zimniejsza i dodatkowo raptownie schładzana przez mechanizm zasysania zimnego powietrza. Wówczas wpływ dryfu ciepła z gondoli do zewnętrznego czujnika po prostu zanika i również on wyziębia się gwałtownie.
Pamiętajcie,ze w warunkach ciśnienia o jakim mówimy [niewielki ułamek atmosfery] powietrze jest b. rozrzedzone i bezpośrednia wymiana ciepła z atmosferą odgrywa mniejsza rolę, niż sądzicie. Decydować zaczyna przewodzenie od gondoli oraz promieniowanie od/do otoczenia. Trochę pracowałem z układami próżniowymi i bardzo podobne efekty termiczne obserwowałem -to uwiarygodnia  naprawdę mocno moją hipotezę.
Myślę,że efekt wpływu gondoli na zewnętrzny czujnik byłby znacząco mniejszy, gdyby nie mocować go bezpośrednio na powierzchni, tylko w pewnej odległości na wysięgniku o małej pojemności i przewodnictwie cieplnym. Krótko mówiąc: powiesić na cienkich drutach doprowadzeń kilkanaście cm niżej.
Pozdrawiam
-J.
TN130mm f/5 na Dobsonie "Regulus", travellerek TS80/400, Mak 127mm S-W, B10x50 Fomei, , Celestron Sky Master 15x70
Odpowiedz
(29.03.10, 12:47)Jarek link napisał(a): Krótko mówiąc: powiesić na cienkich drutach doprowadzeń kilkanaście cm niżej.

może by go jeszcze jakoś osłonić przed bezpośrednim działaniem pędu powietrza /no... tego co tam z powietrza pozostaje Wink/

myślę o czymś takim...      \    O    /
                                      \_____/
Odpowiedz
Co to jest radiosonda jak mierzy temperaturę
i w jaki sposób odebrać dane w paśmie 403 MHz
www.elektroda.pl/rtvforum/topic803752.html
Kuba
Odpowiedz
Witam,
Na forum pojawiam się po raz pierwszy.
Zauważyłem, że przygotowujecie misję balonu stratosferycznego. Ja mam podobny podobny plan. Chciałem zapytać jak wygląda u was sprawa z zakupem balonów. Czy istniałaby możliwość podpięcia się pod wasze zamówienie? Mnie interesuje w zasadzie tylko jedna sztuka balonu ze względu na ograniczone środki. Co do modelu balonu to najprawdopodobniej interesowałby mnie balon KCI 1200  lub KCI 1500.
Odpowiedz
(06.05.10, 00:43)adrian1702 link napisał(a): Czy istniałaby możliwość podpięcia się pod wasze zamówienie?

Tak istnieje taka możliwość. Szczegóły wysłałem na PW.
N 54°36'39", E 18°21'25" - Elen sila lumenn omentielvo SW 200/1000 EQ5, SkyMaster 15x70, EOS Digital Rebel unmod, QuickCam Pro 4000 mod
Odpowiedz
(28.03.10, 13:33)nevt link napisał(a): Inne urządzenia w fazie opadania mogą już nie działać, ale te dwa muszą być sprawne przez cały lot.
to dobry pomysl, urzadzenia przed wypuszczeniem tak sie testuje wlasnie. Moze to byc nawet kilka cykli, zamrazania odmrazania by sprwdzic jakosc polaczen lutowanych. Uwazaj tylko na wilgoc Smile
bye bye
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości