Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ISS-Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (2010)
(09.07.10, 12:04)Matias link napisał(a): Podrzucam jeszcze ostatnią ploteczkę - dodatkowy moduł na ISS w 2014 roku? Oto Node 4!
W załączniku podgląd na obecny szkielet tej puszki, która w latach 90-tych służyła jako platforma testowa. Niby baza jest, ale chyba będzie nad nią trochę pracy Smile ponoć potrzeba 40 miesięcy. Zadokowana miałaby być na przednim porcie Harmony, który w zasadzie jest jedynym racjonalnym miejscem na taki moduł. Więcej w artykule.

http://www.kosmonauta.net/index.php/Przy...node4.html

O tej ploteczce było wspomniane już na 7 stronie tego wątku. Faktycznie plan to zamontowanie modułu na przednim porcie Harmony. Ma to jednak bardzo wielkie uzasadnienie. Node4 miałby zabudowany iLIDS na jednym z końców! Ponadto obudził się pomysł ala TransHab. Jednak to prawdopodobnie wymagałoby umieszczenia pomiędzy modułami węzłowymi tuneliku, celem odsunięcia bocznych CBM Node4 od modułów przyczepionych do Node2.

Oddzielnym niezmiernie ciekawym tematem jest sposób przetransportowania modułu do ISS, szczególnie etap "ostatniej mili". Tym rozwiązaniem jest Autonomous Rendezvous & Docking Vehicle. To wszystko na Atlasa5 i lecimy:
http://img96.imageshack.us/i/node4a.jpg/
http://img580.imageshack.us/i/node4b.jpg/

Rysunki pochodzą z "A New Space Enterprise of Exploration Flagship Technology Demonstrations (FTD) AR&D Vehicle (ARDV) Overview Presented at NASA's Exploration Enterprise Workshop"
Odpowiedz
(10.07.10, 11:46)perian link napisał(a): Node4 miałby zabudowany iLIDS na jednym z końców!

To ten mający być standardowym węzłem, tak? Sądziłem, że jeszcze niedawno mniej o tym dyskutowano, bo nie będzie potrzebny w najbliższym czasie Smile

(10.07.10, 11:46)perian link napisał(a): Ponadto obudził się pomysł ala TransHab. Jednak to prawdopodobnie wymagałoby umieszczenia pomiędzy modułami węzłowymi tuneliku, celem odsunięcia bocznych CBM Node4 od modułów przyczepionych do Node2.

Ciekawe, to zasłyszałeś od kogoś z menadżerstwa NASA? Byłoby super, miejsca na ISS byłoby wtedy już naprawdę dużo. A celem uniknięcia zbyt małej separacji od modułów Harmony, nie lepiej byłoby umieścić TransHaba z przodu Node 4? Statki przecież mogą dokować od innych stron (chociaż nie jestem pewien czy byłoby dosyć miejsca).

(10.07.10, 11:46)perian link napisał(a): Tym rozwiązaniem jest Autonomous Rendezvous & Docking Vehicle.

Hmm.. chyba jeszcze nie przetestowany, a więc będziemy oglądali kolejny statek podchodzący do ISS Wink
Odpowiedz
(07.07.10, 15:06)Hawkeye link napisał(a): Awaria dwóch muszli na raz? Nieźle! Big Grin
Aż chciało by się dobrze, dosłownie to ująć, iż astronauci mają teraz przes.... Big Grin

To chyba przez te "Świeże owoce i czyste majtasy "  ;D
Odpowiedz
W dniu dzisiejszym miał miejsce spacer kosmiczny. Kosmonauci w składzie Fiodor Jurczychin i Michaił Kornijenko przystąpili do "zazbrojenia" modułu Rasswiet poprzez podłączenie kabli elektrycznych i przesyłu danych pomiędzy nowym modułem a modułem Zarja, ponadto podłączono system automatycznego dokowania - KURS.
W czasie trwającego 6h i 43min spaceru kosmonauci zamontowali również na module Zwiezda nową kamerę która będzie służyć do nadzoru przebiegu dokowania europejskich statków transportowych ATV.
Odpowiedz
Przerywam ciszę w temacie.  ???

Nadszedł kolejny okres wieczornych widzialnych przelotów ISS na Polską.  Wink
Odpowiedz
Dziś tj. 25.09.2010 o godz. 7:22 (CET) Załoga Sojuza TMA-18 / 24 - IIS w składzie Aleksandr A. Skworcow, Michaił B. Kornijenko, Tracy E. Caldwell-Dyson powróciła na Ziemię. Lądowanie odbyło się z 24h opóźnieniem z  powodu awarii czujnika hermetyzacji statku Sojuz.
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości