Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kompedium wiedzy o ISS
W 1999 roku NASA się zastanawiała jak zdeorbitować ISS. Wnioski można znaleźć o tutaj:

http://www.onorbit.com/node/1296

To wcale nie takie proste! Nie ma zbyt dużo miejsc na świecie, gdzie 'bezpiecznie' można ISS sciągnąć z orbity.
Odpowiedz
O kurczę nie wyobrażam sobie jak będą wyglądały te olbrzymie panele słoneczne wchodzące w atmosferę...
Synta Sky-Watcher Dobson 8", SPL 25mm i 10mm, Vixen NLV 6mm, Celestron Omni 32mm, Barlow Vixen T 2x, Filtr Baader UHC-S, Filtr polaryzacyjny Celestrona, filtry planetarne.
Odpowiedz
(12.02.10, 16:39)Tomoesopo link napisał(a):O kurczę nie wyobrażam sobie jak będą wyglądały te olbrzymie panele słoneczne wchodzące w atmosferę...

Panele to najmniejszy problem chyba, może i są duże, ale stawią spory opór i spalą się w miarę szybko (być może później niż moduły, ale raczej na pewno nic z nich nie zostanie - w końcu są bardzo cienkie).
Nie wyobrażam sobie natomiast całkowitego zniszczenia konstrukcji kratowniczej, to dopiero będzie wyzwanie dla naszej atmosfery Tongue Fajnie by było jakby udało się ją zachować jako bazę pod przyszłą stocznię orbitalną, myślę że to dość odległa przyszłość (25 lat co najmniej), jednak aż szkoda się pozbywać takiej kupy żelastwa, skoro jej wyniesienie tyle kosztowało. Co do modułów to rozumiem - ludzkie życie mogłoby być zagrożone gdyby nadal z nich korzystano, chociaż jakiś recycling też by nie był zły na ich bazie. 
Co do miejsca unicestwienia obstawiam rejony południowego Pacyfiku Wink

Ciekaw natomiast jestem czy Rosjanie zdecydują się na separację rosyjskiej części stacji, obstawiamy szanse?  Wink
Odpowiedz
(12.02.10, 16:39)Tomoesopo link napisał(a):O kurczę nie wyobrażam sobie jak będą wyglądały te olbrzymie panele słoneczne wchodzące w atmosferę...

Nie wiem czy miałeś okazję oglądać deorbitację MIR'a, panele słoneczne "poszły z dymem" już na samym początku i są zerowym problemem przy deorbitacji nawet takiego kolosa jak ISS, problemem też nie było by gdyby stacja sobie ot tak w całości (mając na myśli moduły, które nie spłonęły w atmosferze) spadła sobie do wody. Problemem jest fakt, że tych modułów i elementów stacji jest o wiele więcej niż w przypadku MIR'a i - sądząc właśnie po deorbitacji rosyjskiej stacji - widać, że w momencie wejścia w atmosferę ISS rozleci się na dziesiątki i setki składowych, które w cale nie muszą wpaść do oceanu na względnie niedużym obszarze. Bęzie to dość pokaźny "rój" odłamków i dużych klocków i wyliczenie dokładnego ich upadku wymagać będzie znacznie większej przestrzeni oceanicznej niż chociażby w przypadku deorbitacji jakiś pojednycznych statków transportowych.
Maciej Weiss ---
Odpowiedz
Wiem, że panele nie stanowią problemu jeśli chodzi o ich spalenie w atmosferze, raczej chodziło mi o to jakby to wyglądało Smile. Nie jestem sobie po prostu w stanie wyobrazić takich olbrzymich struktur rozrywających i topiących się w atmosferze, widok musiałby być genialny Smile.
Synta Sky-Watcher Dobson 8", SPL 25mm i 10mm, Vixen NLV 6mm, Celestron Omni 32mm, Barlow Vixen T 2x, Filtr Baader UHC-S, Filtr polaryzacyjny Celestrona, filtry planetarne.
Odpowiedz
w każdym bądź razie widok spalającego się w atmosferze MIR'a był niesamowity.
Maciej Weiss ---
Odpowiedz
A czy są z tego jakieś filmy lub zdjęcia? Będę wdzięczny za linki Smile
Odpowiedz
(11.03.10, 21:14)anatolio link napisał(a):A czy są z tego jakieś filmy lub zdjęcia? Będę wdzięczny za linki Smile

[yt=425,350]fVQd9Ejkbiw[/yt]

Odpowiedz
Dzięki  Smile
Odpowiedz
Ciekawy filmik - Alka Seltzer i 50 mm sfera wody. Wykonane podczas Ekspedycji 6 - marzec 2003! Astronauta, który mówi na tym filmiku to Don Pettit.

[yt=425,350]bgC-ocnTTto[/yt]
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości