Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Obchody MRA 2009 w Zamościu
#1
„ODKRYJ SWÓJ WSZECHŚWIAT”

Relacja z Zamojskich Obchodów Międzynarodowego Roku Astronomii 2009Mimo deszczowej aury w czwartkowy poranek 12 listopada 2009 r. sala widowiskowa Zamojskiego Domu Kultury wypełniła się po brzegi. Tuż po godzinie 10-ej zgasły światła, i na ekranie pojawił się film „Ciężar Nieważkości” - dokument przedstawiający przygotowania i lot w Kosmos jedynego Polaka astronauty – gen. Mirosława Hermaszewskiego. Tuż po zakończeniu projekcji gen. Hermaszewski pojawił się na scenie co wywołało burzę oklasków i entuzjazm publiczności. Wkrótce salę wypełniła niesamowita atmosfera za sprawą opowieści, którą przedstawił nasz wspaniały gość.

Gen. Mirosław Hermaszewski: „Jestem bardzo rad, że jestem wśród was, że zaprosiliście mnie tutaj, do swojego grona i do Waszego pięknego miasta (…). Przelot nad Polską to jest coś nieprawdopodobnego. Jest to przeżycie tak wzruszające, tak głębokie – chyba z kilku aspektów to się składa. Raz - że ogarniasz jednym spojrzeniem całą ojczyznę, a dwa – jesteś świadom, że jesteś tam, gdzie jeszcze żaden Polak nie był… to wzrusza bardzo” (…) 

Do zamojskiej młodzieży generał Hermaszewski skierował następujące przesłanie: „Trzeba cieszyć się życiem, trzeba zdobywać wiedzę, interesować się światem tym bliskim – nas otaczającym i tym dalekim – nieznanym, fantastycznym, tajemniczym”.   

Godzinne spotkanie minęło bardzo szybko, zakończone błyskotliwymi pytaniami ze strony najmłodszych uczestników obchodów.Po rozmowie z publicznością gen. Hermaszewski wręczył nagrody finalistom konkursu plastycznego ODKRYJ SWÓJ WSZECHŚWIAT – uczniom szkół podstawowych i gimnazjalnych naszego regionu. Nagrody w postaci wspaniałej lunety astronomicznej, książek, plakatów oraz obrotowych mapek nieba ufundowała firma Astrozakupy.pl z Tarnobrzegu, która również zaprezentowała teleskopy oraz sprzęt optyczny na swoim stoisku.Następnie gen. Hermaszewski udał się na stoisko Wydawnictwa Universitas. Każdy chętny – a było ich wielu - mógł nabyć książkę „Ciężar nieważkości. Opowieść pilota-kosmonauty” i otrzymać dedykację od samego autora. Na scenie miejsce generała zajęli uczestnicy wypraw na Całkowite Zaćmienie Słońca: Syberia 2008 oraz Chiny 2009. Karol Wójcicki reprezentujący Centrum Nauki Kopernik z Warszawy oraz Marcin Dobrowolski z Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk również z Warszawy w relacji pt. „W pogoni za cieniem” zaprezentowali serię wspaniałych zdjęć i filmów z obu wypraw wraz z komentarzem, dzięki którym można było poczuć atmosferę niesamowitego zjawiska jakim jest Całkowite Zaćmienie Słońca. 

Marcin Dobrowolski: „Całkowite Zaćmienie Słońca trwa kilka sekund, czasem kilka minut, a jednak jest to coś tak wielkiego, tak mocne przeżycie, które ciężko porównać z czymkolwiek innym. To po prostu trzeba zobaczyć, tego nie da się opowiedzieć słowami”.

Karol Wójcicki: „Biorąc pod uwagę rzadkość występowania tego zjawiska zarówno w czasie jak i w miejscu na Ziemi, stosunkowo niewiele osób na naszej planecie ma okazję w ciągu swojego życia to zjawisko zobaczyć. (…) To zjawisko towarzyszyło nam od tysiącleci, a dziś może doświadczyć go każdy - przy odrobinie chęci i możliwości.”

Gromkimi owacjami zgromadzona widownia podziękowała za pokaz.Po krótkiej przerwie historię roztoczańskiego meteorytu Zakłodzie zaprezentował jego znalazca, geolog, miłośnik meteorytów, członek Polskiego Towarzystwa Meteorytowego pan Stanisław Jachymek z Guciowa. Referat przybliżył słuchaczom czym są i skąd się biorą meteoryty.Kulminacyjnym punktem programu był koncert muzyki elektronicznej gatunku Space w wykonaniu Przemysława Rudzia z Gdańska. Artysta-kompozytor należący do Pomorskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii kosmicznymi dźwiękami zabrał zgromadzoną publiczność w podróż do granic Wszechświata. Po ponad godzinnej muzycznej wyprawie podsycanej efektami świetlnymi i wizualnymi koncert dobiegł końca. Dopełnieniem atrakcji prezentowanych na scenie były wystawy zdjęć astronomicznych Astroexpo.pl „Bliżej Gwiazd-Zamość 2009”, meteorytów z kolekcji opiekuna Koła Astronomicznego im. Jana Heweliusza z Urzędowa – pana Józefa Barana oraz zbioru skamieniałości i minerałów Zamościanina – pana Jana Stefanika. Wielowymiarowość Kosmosu można było dostrzec na prezentowanych obrazach zamojskiego artysty malarza Roberta Gomułki oraz na wystawie prac laureatów konkursu plastycznego „Odkryj Swój Wszechświat”.

Robert Gomułka: „Staram się pokazać w obrazach chwilowość naszego istnienia, poprzez to, że żyjemy na granicy kilku czy kilkunastu sfer, że ta rzeczywistość jest ogromna, a my jesteśmy chwilowo zawieszeni w tym wymiarze – w którym jesteśmy”.Wspaniała impreza odbyła się dzięki organizatorom którymi byli: Zamojskie Stowarzyszenie Miłośników Astronomii, Miasto Zamość, Gmina Zamość oraz Zamojski Dom Kultury. Podziękowania należą się sponsorom m.in. Hotelowi ARTIS z Zamościa, PGE Zamość, Sklepowi Komputerowemu Vist.pl, Firmie NORPOL, Alior Bank Oddział Zamość, Led-board Stalowa Wola, Drukarni Attyla s.j, Agfa StarPrint Tomaszów Lubelski, Graphic Art z Zamościa, bez pomocy których całe wydarzenie nie doszłoby do skutku.Dziękujemy za udział oraz relację z imprezy przedstawicielom mediów: TVP Lublin, Zamość.tv, Telewizja Kablowa Zamość, Eska Zamość, Radio Lublin, Katolickie Radio Zamość, Tygodnik Zamojski, Kronika Tygodnia, Gazeta Miasta, Gazeta Zamojska oraz informacyjnym portalom internetowym.Pomysłodawcy imprezy: członkowie Zamojskiego Stowarzyszenia Miłośników Astronomii postanowili uczcić kończący się Rok Astronomii organizacją przedsięwzięcia naukowo-kulturalnego, które miało określony cel. Pokazać młodzieży szkolnej naszego regionu, że Wszechświat można odkrywać na wiele sposobów: poprzez lot w przestrzeń kosmiczną, podróże po kontynentach w poszukiwaniu Całkowitego Zaćmienia Słońca, kolekcjonowanie meteorytów - fragmentów Kosmosu, komponowanie muzyki, prace plastyczne oraz astrofotografię i obserwację pięknego, nocnego nieba.„Odkryj swój Wszechświat” – to hasło Międzynarodowego Roku Astronomii 2009 skierowane jest do każdego z nas i to od nas zależy w jakiej formie go odkryjemy i kiedy odkryjemy go w sobie…


Zapraszamy do obejrzenia galerii http://zsma.pl/galeria/thumbnails.php?album=17

Oraz plakatu http://www.zsma.pl/image/plakat.jpg


www.zsma.pl http://jand.webd.pl/met/ Bresser 70/700 SkyLux; BPC5 8x30
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości