Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Komety na listopad 2009
#1
W listopadzie na naszym niebie będzie można dostrzec kilka komet przy użyciu niewielkich teleskopów, niestety prawdopodobnie żadna z nich nie będzie dostrzegalna w średniej wielkości lornetkach.
C/2007 Q3 (Siding Spring) - kometa ta przeszła przez peryhelium w październiku i obecnie powoli oddala się od Słońca. Jednocześnie zbliża się ona do Ziemi, dzięki czemu jej jasność nie powinna spadać, a może nawet będzie w najbliższym czasie bardzo powoli rosnąć. Aktualnie jej jasność jest oceniana na około 9.5-10.0 mag i jest ona średnio skondensowana. Dostrzegalny jest u niej również słaby, krótki warkocz. Do końca miesiąca jej jasność nie powinna zmienić się znacząco. Kometa znajduje się aktualnie w gwiazdozbiorze Lwa w pobliżu granicy z Panną i Warkoczem Bereniki. W najbliższych dniach przejdzie ona do północno-zachodniej części gwiazdozbioru Panny, a w połowie listopada do południowej części Warkocza Bereniki, gdzie pozostanie już do końca miesiąca. Kometa podczas swojej wędrówki spotka minie w niewielkiej odległości wiele galaktyk.


[Obrazek: 840_04_11_09_1_31_21.jpg]


Warunki do obserwacji komety będą się z dnia na dzień poprawiać. Na początku miesiąca będzie ona o świcie świecić ponad 25 stopni nad wschodnim horyzontem, pod koniec miesiąca jej wysokość o świcie sięgnie już 45 stopni. Do 14-go listopada obserwacje komety będzie utrudniał Księżyc, później już do końca miesiąca będzie ją można obserwować na ciemnym bezksiężycowym niebie.
C/2006 W3 (Christensen) – kometa przeszła przez peryhelium początkiem lipca i jej odległość zarówno od Ziemi jak i od Słońca powoli się zwiększa. Jej jasność systematycznie spada. Pod koniec października oceniano ją na około 9.5 mag. W listopadzie jasność ta powinna nadal maleć i do końca miesiąca kometa prawdopodobnie stanie się słabsza od 10.0 mag. Aktualnie kometa znajduje się w południowej części Orła i przesuwa się powoli w kierunku południowo-wschodnim. Około połowy miesiąca przejdzie do gwiazdozbioru Strzelca i pozostanie w nim już do końca listopada.


[Obrazek: 840_04_11_09_1_30_04.jpg]


Warunki do obserwacji komety będą w tym miesiącu już niezbyt dobre i będą się pogarszać z dnia na dzień. Na początku miesiąca kometa będzie świecić wieczorem jeszcze ponad 25 stopni nad południowo-zachodnim horyzontem, jednak z dnia na dzień wysokość ta będzie się zmniejszać i pod koniec miesiąca nie będzie już ona mniejsza od 15 stopni. Do 5 listopada obserwacje komety będzie utrudniał Księżyc. Później od 6-go do 19-go listopada będzie ją można obserwować na ciemnym niebie. Po 20-tym listopada Księżyc ponownie uniemożliwi obserwacje komety na ciemnym niebie.

217P/LINEAR - kometa oddala się zarówno od Ziemi jak i od Słońca. Jej jasność powinna od kilku tygodni spadać, jednak jak dotąd utrzymuje się na w miarę stałym poziomie - około 10.0 mag (pomógł w tym z pewnością mini-wybuch, który przydarzył się komecie około połowy października i spowodował jej wzrost jasności o około 0.5 mag). Trudno powiedzieć, jak będzie się zachowywać jasność komety w listopadzie, jednak można mieć nadzieję, że do końca miesiąca nie spadnie ona poniżej 11 mag. W związku z tym kometa powinna być nadal możliwa do zaobserwowania w niewielkich teleskopach zważywszy na to, że znajduje się ona w dużej elongacji i osiąga dość dużą wysokość nad horyzontem.
Kometa pierwszą połowę miesiąca spędzi w zachodniej części Jednorożca, poruszając się bardzo powoli w kierunku północnym, a później północno-wschodnim. Później jej ruch stanie się szybszy i przed 20 listopada kometa przejdzie do gwiazdozbioru Oriona, w którym pozostanie do końca miesiąca.


[Obrazek: 840_04_11_09_1_30_28.jpg]


Przez cały miesiąc kometa będzie widoczna w drugiej połowie nocy, górując około godziny 2 na wysokości około 35 stopni. Od początku miesiąca aż do 10 listopada w obserwacjach przeszkadzał będzie Księżyc. Po 10 listopada aż do końca miesiąca kometę będzie można obserwować na bezksiężycowym niebie.81P/Wild - kometa okresowa o okresie obiegu 6.42 roku i odległości peryhelium około 1.60 AU. Przez peryhelium przejdzie dopiero pod koniec lutego 2010. Kometa jaśnieje nieco szybciej od efemerydy i pod koniec listopada jej jasność oceniano na około 11.5 mag. Do końca miesiąca jej jasność powinna wzrosnąć do około 10.5 mag, co w połączeniu z bardzo dobrym usytuowaniem na niebie oraz stosunkowo niewielkimi rozmiarami powinno sprawić, że będzie ona dostrzegalna w niewielkich teleskopach. Obecnie znajduje się ona w gwiazdozbiorze Lwa około 3 stopnie na wschód od Regulusa. W ciągu miesiąca będzie się ona przesuwać na południowy-wschód, jednak do końca miesiąca pozostanie w gwiazdozbiorze Lwa.


[Obrazek: 840_04_11_09_1_30_52.jpg]


Warunki do obserwacji komety będą przez cały miesiąc bardzo dobre. Przez cały miesiąc będzie widoczna na wysokości ponad 40 stopni nad południowo-wschodnim horyzontem przed świtem. Do 13-go listopada w obserwacjach będzie przeszkadzał Księżyc, później już do końca miesiąca będzie można obserwować tę kometę na bezksiężycowym niebie.


Ciekawe słabsze komety:
29P/Schwassmann-Wachmann - słynna wybuchająca kometa. Obecnie kometa jest już kilka tygodni po większym wybuchu, jednak na ciemnym niebie z dala od większych miast nadal można ją dostrzec jako dość duży rozmyty obiekt o jasności około 11.5 mag. Warto ją obserwować, gdyż w każdym momencie może nastąpić kolejny wybuch. Warto przypomnieć, że w ubiegłym roku wybuchła kilka razy, osiągając jasność na poziomie 10.5 mag.


88P/Howell - kometa okresowa o okresie obiegu około 5.5 lat, która przeszła przez peryhelium w odległości 1.36 AU od Słońca 12 października 2009. Aktualnie jest to najjaśniejsza kometa na niebie (jej jasność ocenia się na 8.5 - 9.0 mag), jednak znajduje się w bardzo złych warunkach. O zmierzchu świeci zaledwie niecałe 5 stopni nad horyzontem w gwiazdozbiorze Strzelca. Wraz z upływem czasu warunki do jej obserwacji będą się stopniowo poprawiać, jednak jednocześnie jasność komety powinna dość szybko maleć. Pod koniec miesiąca kometa o zmierzchu będzie już blisko 10 stopni nad południowo-zachodnim horyzontem, jednak jej jasność prawdopodobnie zmaleje do wtedy do około 10 mag. Podsumowując, będzie ona bardzo trudnym obiektem, jednak przy dużej przejrzystości powietrza jest szansa na dostrzeżenie jej w średniej wielkości teleskopie.Pozdrawiam
Piotrek
Krosno,  49°40' N   21°47' E http://piotrguzik.systempartnerski.pl/
Odpowiedz
#2
Jak zwykle przeczytałem z uwagą opracowanie. Dzięki  Big Grin
Szkoda, że nie ma nic spektakularnego. Czekamy na pogodę.
Pozdrawiam, Bartosz Leszno  51° 50'  , 16° 33'
Odpowiedz
#3
W sobotę wieczorem udało mi się złapać dwie z opisywanych powyżej komet.

88P/Howell - bardzo nisko, mniej niż 10 stopni nad horyzontem przy Słońcu 14-15 stopni poniżej horyzontu. Dość trudny obiekt dla 20 cm teleskopu. Kometa była nieco jaśniejsza od 10.0 mag, przy głowie o średnicy rzędu 3'. Kometa jest prawdopodobnie nieco większa i jaśniejsza, jednak ze względu na marne warunki widziałem tylko jej centralną część.

C/2006 W3 (Christensen) - w 20 cm teleskopie widoczna bez problemu. Nieco słabsza od 9.5 mag. Dość mocno skondensowana.

Pozdrawiam
Piotrek
Krosno,  49°40' N   21°47' E http://piotrguzik.systempartnerski.pl/
Odpowiedz
#4
Jak myślisz lornetka sobie z nią poradzi?  :Smile
(16.11.09, 12:55)PiotrGuzik link napisał(a): C/2006 W3 (Christensen) - w 20 cm teleskopie widoczna bez problemu. Nieco słabsza od 9.5 mag. Dość mocno skondensowana.

Pozdrawiam
Piotrek

W mojej 130stce tyle co ją widziałem oceniłem ją na obiekt ok 9.8mag.
MOJE GG: 12372935 Wizual: WILK 10" [ATM]  Taiga 11x70        foto: ZENIT ET [Obrazek: widgetp.png]
Odpowiedz
#5
C/2007 Q3 (Siding Spring) Zdjęcie zrobione 21.11.09 między 04:25 a 04:34 polskiego czasu. 3x60s iso 800 (150/750, HEQ6, 350d unmod). Panowały fatalne warunki, mgła i gęste chmury, ale na moment coś zaczęło majaczyć dość nisko nad horyzontem. Niestety, z całej 2.5h sesji wyszły tylko 3 klatki. Wybrałem czarno-białą wersję, ponieważ w kolorze niewiele widać, ale i tak trzeba ją odbierać raczej jako ciekawostkę...

[Obrazek: 2q1fcc6.jpg]

[Obrazek: rirsw9.jpg]

[Obrazek: 2ci9nq0.jpg]

Ktoś jeszcze robił zdjęcia tej ślicznotce. Śmiało! Wklejajcie zdjęcia, gorzej już na pewno nie będzie Wink
EQ6 | WO 90/621 f6.9 + Borg DG-L x0.92 | SW 80/400 | ST-8300M | DSI II pro
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości