Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Nowa w Strzelcu N Sgr 2009 #4 = V5584 Sgr
AAVSO w Special Notice nr 173  donosi o odkryciu czwartej w tym roku nowej w Strzelcu. Szacowana jasność nowej 9,3 mag.
Położenie: R.A. 18:31:32.79, Decl. -16:19:07.5 (epoka 2000.0). Około godziny 18-tej jest jeszcze na wysokości kilkunastu stopni nad pułudniowo zachodnim horyzontem na pograniczu gwiazdozbiorów Tarczy i Strzelca. Poprzednie trzy tegoroczne nowe w Strzelcu były zbyt nisko aby były dostępne dla nas do obserwacji.

[Obrazek: nsgr0904.png]
                        Położenie nowej N Sgr 2009 #4 na niebie

mapka AAVSO dla N Sgr 2009 #4 (S u góry)

Link do bloga ze zdjęciem nowej: http://remanzacco.blogspot.com/2009/10/n...-no-4.html

Może ktoś kto ma pogodę pokusi się o obserwacje tej nowej?  Wink

Odpowiedz
Nowa otrzymała oficjalne oznaczenie GCVS jak V5584 Sgr.
Odpowiedz
Wróciłem właśnie z obserwacji.  Nowa nie zmieniła swej jasności od momentu odkrycia.
Celestron 114/900 SkyWatcher 200/1200 Luneta Tourist 6
Odpowiedz
Gratuluję Darku upolowania nowej. Ja miałem gdzieś przez godzinę niezłe niebo ale powyżej 30 stopni. Szkoda, że kończy się sezon na Strzelca.
Odpowiedz
Nie ma co załamywać rąk... Byłem przyjemnie zaskoczony jak wysoko jest jeszcze Nowa.
Celestron 114/900 SkyWatcher 200/1200 Luneta Tourist 6
Odpowiedz
Widmo nowej sugeruje, że mamy do czynienia z raczej powolną nową być może w fazie przed maksimum. Mogą więc być niespodzianki podobnie jak w przypadku V5558 Sgr czy wcześniej z V475 Sct.
Dziś w karaju jest pogoda, zatem kto może niech obserwuje. Przydałoby się też zdjęcie.  Wink
Odpowiedz
(31.10.09, 16:45)SSW link napisał(a): Mogą więc być niespodzianki podobnie jak w przypadku V5558 Sgr czy wcześniej z V475 Sct.
Dziś w karaju jest pogoda, zatem kto może niech obserwuje. Przydałoby się też zdjęcie.  Wink

Podchodzę co wieczór, jedynym efektem jak na razie jest gubienie się we mgle Big Grin
Powoli zaczynam liczyć na to, że nowa dotrwa do następnego sezonu obserwacyjnego.
Pozdrawiam Artur Wargin
Odpowiedz
Wreszcie udało mi się zaobserwować nową.

Nasze obserwacje:

[Obrazek: wykres.php?id=2600&ilosc_dni=25000&data_...krokusred=]

obserwacje AAVSO
Odpowiedz
(31.10.09, 16:45)SSW link napisał(a): Przydałoby się też zdjęcie.  Wink

Wedle życzenia Stanisławie  Wink

Jakość zdjęcia pozostawia wiele do życzenia, ale i warunki koszmarne: Księżyc w pełni, nowa zaledwie 10 st. nad horyzontem, silny wiatr... na dworzu tak widno, że gazetę można czytać. Mimo wszystko postanowiłem ustrzelić V5584 Sgr, bo czas pracuje na naszą niekorzyść.
Dla tych, którzy jej nie widzieli na własne oczy  Wink ... oto ONA:

[Obrazek: V5584SGR_02112009.jpg]

Pozdrawiam
Krzysztof Kida
Odpowiedz
Gratulacje Krzysztofie. Bardzo ładnie w tych warunkach wyszło. Wink
Ja oceniałem też w niekorzystnych warunkach i chyba nieco zaniżyłem jej jasność.
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości