Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
21 lipca- rocznica lądowania Apollo 11 na Księżycu!
Dziś miną 34 lata od czasu postawienia małego kroku człowieka a wielkiego kroku ludzkości (chyba mniej więcej tak to powiedział Neil Armstrong). Smile
A gdy już mowa o lotach na księżyc to czy telewizja polska transmitowała doświadczenie przeprowadzone na księżycu z młotkiem i piórkiem?
Pozdrawiam! Piotrek
Odpowiedz
Nie wiem o co chodzi z tym młotkiem i piórkiem ale telewizja polska jako jedyna w obozie sowieckim transmitowała pierwszy krok na Księzycu jak to się mówi na żywo. Miałem wtedy 5 lat i mieliśmy juz w domu telewizor ale nie było mi dane tego oglądać na żywo. Musze spytać moja mame dlaczego tak sie stało.
Pozdrawiam
Mirek Krasnowski
tel. 501-046-027
Meade LX-200 10", MaxCam ME-2 FLI, www.joa.pl
Odpowiedz
Że tak samo szybko spadają? 8)
Lornetka 7x50 TENTO, Orion SkyView PRO 127mm Mak okurarki... www.mcarti.prv.pl *** NIENAWIDZE LINUKSÓW ***
Odpowiedz
Tak. Tylko nie jestem pewien czy to oni przeprowadzili to doświadczenie czy może załoga innej misji.
Pozdrawiam! Piotrek
Odpowiedz
Witam !!

Właśnie skończyłem przeglądać archiwalne filmy z lotów "Apollo". Eksperyment z młotkiem i piórkiem na Księżycu przeprowadzono podczas lotu "Apollo 15" - 31 lipca (lub 1 sierpnia 1971 roku - przez Davida Scotta.
W przeciwieństwie do lotu "Apollo 11", podczas którego oglądałem całą 3 godzinną transmisję z pierwszego spaceru Armstronga i Aldrina, podczas "Apollo 15" i słynnych "przejażdżek" Roverem (którego współkonstruktorem był polski inżynier Mieczysław Becker) transmisje w telewizji były sporadyczne. Podczas jednego ze spacerów, który trwał akurat podczas "Dziennika Telewizyjnego", na początku podano informację o ich "spacerze" po Księżycu i przez kilkadziesiaąt sekund pokazano Scotta i Jamesa Irwina (był gościem w PTMA w 1989 roku...), potem ponad 30 minut podawano różne wiadomości z kraju i świata, a na koniec usłyszałem "...gdy Państwo oglądali nasz Dziennik Telewizyjny, my w studio cały czas obserwujemy spacer astronautów na Księżycu..." Być może właśnie wówczas Scott pokazał, że w próżni piórko i młotek spadają na powierzchnię Księżyca jednocześnie. Podczas lądowania na Ziemi mieli przygodę - nie otworzył się jeden ze spadochronów i wodowanie było "nieco twardsze".
Ciekawostka z innego lotu - "Apollo 14". Alan Shepard (ku zaskoczeniu kontrolerów lotu na Ziemi) wyciągnął kij do golfa (który "przemycił" na Księżyc) i posłał piłkę na odległość kilkuset metrów...

Hermes

Odpowiedz
A czy trafił do dołka bo kraterów ci tam dostatek ;D ;D ;D
Rozumiem ze krepujący ruchy kombinezon dał tak marny wynik bo na Ziemi małe kilkaset metrów to normalka w dobrym golfowym towarzystwie 8)
Odpowiedz
Pierwszy próbował przeprowadzić doświadczenie z młotkiem i piórkiem Galileusz. Próbował on zrzucać je z wysokiej wieży. Jednak dopiero niedawno jego doświadczenie potwierdziło się.
Filip Polewaczyk, Gdynia: 54°31'12"N , 18°33'E

Soligor MT 800 + napęd silnikowy, lornetka 7x50
Odpowiedz
A nie zrzucał czasem dwóch kamiennych kul?
Pozdrawiam! Piotrek
Odpowiedz
Muszę sprostować. Kamienne kule właśnie zrzucał z tych wież, ale także używał w tym doświadczeniu piórko i młotek tylko, że na mniejszych odległościach.
Filip Polewaczyk, Gdynia: 54°31'12"N , 18°33'E

Soligor MT 800 + napęd silnikowy, lornetka 7x50
Odpowiedz
myślicie że w przewidywalnej przyszłości ktoś jeszcze poleci na łysego?
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości