Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Słup na ogrodzie POMOCY!
Piszę to po forach bo chciałbym poznać opinię kilku osób nim zrobię gafe!
Mam zamiar postawić słup ok 1,6 m wysoki
Będzie na nim wisiał Heq5 +12 kg refraktor
Mam rurę o grubości 1,6m i grubości  ścianki ok 1cm -czyli pancernik...
Rura ma jednak 10 cm średnicy. Rura wejdzie ok 20 cm w betonowe podłoże i będzie przykręcana śrubami w beton...
Kolega Zwierzak doradził mi wlać w nią płynny  beton dla utwardzenia całości. Powiem wam, że nie chcę rury masakrycznej szerokości bo to jednak ogród..nie tylko do astro. Słup musi być min. 150cm długi  bym nie leżał pod telepem.
Powiedzcie mi czy taka konstrukcja będzie przenosić drgania? czy będzie stabilna?. Głowica waży pewnie 20kg +przeciwwagi i tuba 12kg - będzie razem z 40kg.   ???
Odpowiedz
Musisz wziąć pod uwagę strefę przemarzania, która u nas wynosi około 80 cm. Inaczej mróz wysadzi słup i może stracić stabilność. Według mnie najpierw zalałbym podstawę zbrojoną drutami wystającymi z tej podstawy i wchodzącymi w rurę, a jako słup użył bym rury kartonowej o śr. około 30 cm.i w nią wlał bym płynny beton. Takiej rury używają w budownictwie na kolumny. Mam podobną chyba ma 1,5 m. wysokości, muszę to sprawdzić ale jak byś chciał to wiesz gdzie mieszkam. Fajny pomysł. Widzę, że powstaje prywatne obserwatorium Ignisa w Obornikach.
Tadek
Takos- Synta 200 x 1000.   Mieszkam i obserwuję N.52,817 i E.16,833[Obrazek: b9464986055e233cm.jpg]
Odpowiedz
Dzięki Tadek za odwiedzenie od popełnienia gafy....niedługo wjadę do Ciebie po rurę...
POZDRAWIAM
Odpowiedz
Witam,

(28.09.09, 12:22)tafig link napisał(a): (...) Według mnie najpierw zalałbym podstawę zbrojoną drutami wystającymi z tej podstawy i wchodzącymi w rurę, a jako słup użył bym rury kartonowej o śr. około 30 cm.i w nią wlał bym płynny beton. (...)
Tadek

z tej propozycji wnioskuję, że betonowy słup o średnicy 30 cm ma być bez zbrojenia ??  - może kiedyś pęknąć...
  Do niedawna (nie wiem, jak teraz) niektóre firmy (np. Zeiss) jako kolumny stosowały stalowe rury, ale nie o jednakowej szerokości, a rozszerzające się na dole. Było to tak dobrane, że kolumna nie miała mozliwości wpadania w drgania (rezonans).

A może inne rozwiazanie ?  Wykorzystać tę rurę (rozumiem, że jest żelazna ?), na dole przyspawać szeroki kołnierz, który będzie przykręcany (razem z rurą) w wielu miejscach do odpowiedziego zamocowania w betonowym fundamencie tkwiacym w ziemi. a aby uniknąć drgań rury, nasypać do niej piasku (lub drobnego żwiru) - to praktycznie likwiduje drgania kolumny. Oczywiście od góry musi być zabezpieczenie, aby woda nie wymyła piasku z rury.
  Na stronie Oddziału PTMA w Warszawie jest chyba zdjęcie jeszcze sprzed 40 lat, kiedy podobnie był zamocowany nasz oddziałowy Newton 250/2100.

Hermes

Odpowiedz
Wybrałem złoty środek i na razie..wrócę do wielkiego teodolitu już kupiłęm 1,4m wysokości roboczej..
Jak żona usłyszała o betonowej kolumnie na ogrodzie to  powierzmy nie była zadowolona........
Co do tego co piszesz Hermes

To spójrz: projekt nie uległ całkowitej destrukcji.. jest rura i kołnierz

[Obrazek: file.php?id=3386&mode=view]

Może za jakiś czas uda mi się sprawę pociągnąć...na razie złom leci do piwnicy.

Tadziu nie wjadę już raczej  po rurkę  Wink
Odpowiedz
Hermes może spiesząc się nie napisałem dokładnie ale myślałem o połączeniu zbrojenia podstawy z zazbrojoną kolumną. Myślę, iż było by to dobre rozwiązanie tyle tylko, ze na stałe. W przypadku rury z kołnieżem można ją zawsze odkręcić. Ja jednak myślę jeszce o czymś innym. Być może już nie długo będe mógł przedstawić swój pomysł.
Takos- Synta 200 x 1000.   Mieszkam i obserwuję N.52,817 i E.16,833[Obrazek: b9464986055e233cm.jpg]
Odpowiedz
Robert ciesz sie ze wsadziles ten pomysl do piwnicy bo rura o takiej srednicy zawsze bedzie miala drgania rezystencyjne 8)
Odpowiedz
Oj  wlasnie uslyszalem ze temat drobine ni swiezy i sprzedales juz tego mesiera ale moze ktos skozysta na przyszlość ;D
Odpowiedz
Witam.  Moim skromnym zdaniem powinieneś {ja bym tak zrobił} ulać płytę z betonu na głębokość minimum 40cm z gwintowanymi szpilkami, {śrubami}, za pomocą których przymocujesz słup, najlepiej 3 szpilki jest to wygodna ilość do regulacji, mam na myśli ustawienie pionu,drugą zaletą jest możliwość wymiany słupa na inny. Rura stalowa średnicy 10cm zupełnie wystarczy, natomiast aby wyeliminować drgania, rurę należy wypełnić suchym najlepiej przesianym piaskiem. Pozdro...
Mak  150/1800, nasadka WO 2" Dielectric, Okulary: PL 12,  20, GSO 30/70* ortho 10
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości