Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Saturn 2009
O godz. 21°° planeta znalazla sie w opozycji, srednica tarczy wynosi 19.71" a odleglosc od Ziemi 1255.812mln. km. jasnosc 0.5mag.

Rises:       17h 29.2m  (Azimuth:  78.8° E  )
Transit:      0h 04m 07.6s on following day (Altitude: +46.39°) 
Culmination:  0h 04m 09s on following day   (Altitude: +46.39°, Azimuth: 180.01°)
Sets:         6h 39.1m on following day (Azimuth: 281.2° W  )
Time above horizon: 13h 09.9m

Mamy wiec teoretycznie najlepsze warunki do obserwacji tej planety. Pierscien Saturna pot* ciagle sie nieznacznie podnosi taka sytuacja potrwa az do polowy maja tego roku potem znowu zacznie opadac az do calkowitego znikniecia.
* zobacz animacje kilka postow wczesniej..... Wink

Ah.... no i oficjalnie oczywiscie planeta od dzisiaj przechodzi do widocznosci wieczornej.

Polecam Tytana zaraz po zakonczonym tranzycie 12 marca 18°° jeszcze blisko tarczy i w obrebie pierscienia. Warto zwrocic uwage na pozostale 4 ksiezyce ktore w tym czasie znajda sie rowniez blisko siebie - kulminacja  ;D.

[Obrazek: 09-03-12_Tytan_Tranzit.gif]

Tytan w swoich tranzytach jest juz coraz blizej bieguna, jeszcze troche i wyskoczy poza tarcze, bliskie koniuncje takze fajne, to rowniez znak ze pierscionek ciagle sie podnosi.
KRZYSIEK .... !!!
W sobotę 14.03. przygotowywałem się do focenia Saturna i strzeliłem kilka klatek testowo, bez specjalnej starannosci w ustawieniu ostrości.
Potem znalazłem cos ciekawego. Wynik poniżej.
Wg . CalSky o tej porze przed tarczą przechodził Enceladus i Dionne.
Setup:N-150, Nikon D-60, Barlow podwójny 2x, ogniskowa 4,8 metra, czulośc 800 ASA czas ok. 1 sek.
Na prawej fotce te kwadraty to błędy przetwarzania JPEG, ale nie mogłem ich zlikwidować.

[Obrazek: 2bcc4d60877fde42.jpg][/URL][/img]
Mak 182/2700, FSQ-106 N, SBIG STL-11000 M, Officina Stellare Veloce RH200, EM-200. 52°25’ N   21°10’ E www.astrofun.pl
W czwartek 12.03 obserwowałem Saturna i widziałem koło jego tarczy 3 księzyce.Oczywiście jednym z nich był Tytan po traznycie,a pozostałe 2 widziałem po raz pierwszy(mam okular plosla 10mm) i nie byłem ich w stanie dokladnie ustalić(podejrzewam że były to Rhea i Dione)Czy zgodzicie sie ze mną?
Synta 8", Meade 5000 SWA 16mm, SP10mm, SP25mm, barlow vixena 2x,
Na stronce CalSKy masz tranzyty z dokładnoscia sekundową oraz położenie księzyców  na takim fajnym grafie. Zajrzyj tam i bedziesz miał potwierdzenie.
Pozdr.
MK
Mak 182/2700, FSQ-106 N, SBIG STL-11000 M, Officina Stellare Veloce RH200, EM-200. 52°25’ N   21°10’ E www.astrofun.pl
Piękna animacja nachylenia pierścieni Saturna w czasie !

http://www.shadowandsubstance.com/Saturn...ssing.html

Smile

Świetna i za razem pocieszająca ta animacja Zbigniewie.
Byłem do tej pory pewien,  że to co widzimy teraz odnośnie położenia pierścieni względem nas , będzie dążyło do ich zniknęcia we wrześniu. A ja tu widzę, że "Uszaty" pięknie odchyli nam się jeszcze... Super!

Pozdrawiam
"Lidletka 10x50", Synta 8" na Dobsie.
Witam
Mam pytanko...
Czy Skyluxikiem 70/700 zobaczę przerwę Cassiniegi  Wink?
Nic na siłę, Wszystko młotkiem!!!!! Skylux 70/700, Zenit - E    ;]
Podobno Cassini pierwszy raz ogladal przerwe w pierscieniu luneta o srednicy 63mm, widzialem przerwe Cassiniego malym zabawkowym refraktorkiem 60/700. Oczywiscie zeby sprawa byla jasna sa to sladowe ilosci tej przerwy przy odpowiednio duzym wychyleniu pierscienia, pogodzie itp. itd.  Wink
KRZYSIEK .... !!!
Oj ale na odpowiednie wychylenie pierścieni poczekamy jeszcze troche Wink i to pare latek  Wink ale do tego czasu to już pewnie Goszki w większy sprzęt zainwestujesz Wink
Pozdrawiam Bogdan Kubiak Wink
Zapewne. A może prędzej, jak wygram w lotka  ;D.
Co do większego sprzętu to w szkole na kółku astronomicznym mamy Syriusza na dobsonie. Ale ni rusz się z tym gdzieś ruszyć a wokół światła. Podobno Dyrektor ma za rok kopułę wybudować i mam nadzieję, że tego doczekam bo kryzys moi drodzy.

Mam do tego mojego Skyluxa(zakupiłem xD) okular Plossla 6mm który nie był w zestawie. Jego zoom mieści się jeszcze w tej granicy przydatnej do oglądania czyli 116x.  Być może tym coś zobaczę ale nie w tej fazie  Wink.
Nic na siłę, Wszystko młotkiem!!!!! Skylux 70/700, Zenit - E    ;]

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości