Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Perseidy 2003
taaa i panzerfausta na księżyc Wink
Moja strona - astrofotografia - galeria zdjęć. Program easyHDR - składanie i obróbka zdjęć o wysokiej dynamice.
Odpowiedz
No dziś widziałem w końcu jedną iskierkę, która przeleciała pod Wielkim Wozem ok 22:00, a kolega jeszcze jedną za ok 10 min.
Lokalizacja tu, na mistrzostwach Polski Juniorów:
http://www.aeroklubpilski.ava.net.pl/

Pod Domkiem Pilota.
Pozdrawiam Adam z Dolaszewa
Odpowiedz
ja wczoraj widziałem tylko jednego przez 20 min ;( a patrzcie co nam przygotowała pogoda:
http://meteo.icm.edu.pl/ (Mapki) :'(
Moja strona - astrofotografia - galeria zdjęć. Program easyHDR - składanie i obróbka zdjęć o wysokiej dynamice.
Odpowiedz
Faktycznie jak na noc przed maximum to słabiutko latały. Od 3:20 do 3:50 udalo mi się zaobserwowac 12 (w tym jednego -3 mag).
Chmury które mają popsuć przedstawienie to na szczęście i nieszczęście cirusy przez które mam nadzieje da się coś zobaczyć. Ja mam nadzieje że prognoza sprawdzi się i wschód kraju gdzie mieszkam bedzie pod bezchmurnym niebem.
Odpowiedz
ale jak mówi stare przysłowie: cirrus na niebie, pogoda się j...ie

myślę, że niestety cirrus dużo napsuje - przecież świeci księżyc w pełni... ale nawet przez cirrusa na pewno zobaczę fajnego "pseudo" bolida, akurat u mnie będzie widać flarę iridium o 23:14: -7 mag Wink
Odpowiedz
Pamiętam jak w dawnych latach w pobliżu maksimum obserwowałem z Jarosławia około 20-30 zjawisk na godzinę. Natomiast pod ciemnym podkarpackim niebem (polana w lesie) liczba ta wzrastała do około 60-80 zjawisk/h.

W tym roku niestety ciemnego nieba nie będzie. A szkoda, bo w różnych mediach sporo informacji o roju, a jeszcze więcej różnego rodzaju nieścisłości. Big Grin
Odpowiedz
Oj za naszego życia już nie wrócą tłuste lata perseidów gdzie po przejściu macierzystej kometyTempel Tuttle chyba w 1992 roku ZHR-y bywały ponad 400 i to głownie składajace się ze zjawisk -1 i jaśniejszych 8)
Odpowiedz
Oj pamiętam ten ranek. Było na co popatrzeć. Tu poleciał, za chwilę tam i znowu tu... ;D
Odpowiedz
To była jazda ale przebiły je tylko Leonidy z przed 2 lat z bolidami z przedziału -4 do -14 w ilości do kilkudziesieciu jednej nocy a i następny rok był suuper z maksimum słabszych Leonidów gdzie gołym okiem widać ich było jakieś jeden na sekundę przez prawie 15 minut nonstop w maksimum nad ranem 8)
Odpowiedz
Irydium o 23:14 było widać. Może -7 mag. Tak podawało H-A na Piłę.
Pomiędzy 22 i 23 widziałem tylko 2 szt Perseidów jedna od radiantu do zenitu a druga horyzontalnie w lewo do Wielkiego wozu. Ale ciężko oceniać bo sałaba widoczność i nie widać gwiazd odniesienia.
Pozdrawiam Adam z Dolaszewa
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości