Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Zwierciadło CM - ciekawe rozwiązanie
#1
Witam, natknąłem się ostatnio na ciekawe rozwiązanie dotyczące produkcji zwierciadeł. Są to lustra Conical Mirror  - spodnia część zwierciadła nie jest płaska ale stożkowa. Kont nachylenia stożka jest tak dobrany aby naprężenia w szkle rozchodziły się stosownie do rozmiaru tafli.

[Obrazek: conmir1b.jpg]

Podparcie zwierciadła jest w jednym punkcie - w ścietym szczycie stożka. Waga zwierciadła jest oczywiscie większa ale rozwiązanie pozwala na wyelimonowanie wielu podparć i ogranicza mocowanie do jednej sruby wtopionej ( wklekonej) w stożek lub wkręcajej przez wywiercony otwór w osi zwierciadła.

[Obrazek: canta.jpg]

[Obrazek: mount_dwg.jpg]

[Obrazek: TCS_method.jpg]

Ogranicza to możliwość stosowania zwierciadła tylko do konstrukcji typu Newtona. Moze ktoś się skusi na takie zwierciadełko Smile ? Ceny w rozpiętości od 6", f/5 $485 -  do 16", f/5 lub f/6 $3.500 ( bez ceny wysyłki)
Link do strony producenta gdzie można poczytać na temat tego rozwiązania (j.angielski) : http://www.rfroyce.com/conical/

Pozdrawiam
dj_p
"To co teraz widzisz to przeszłość tym starsza, im lepszy masz wzrok" -dj_peterka. Rurka: Newton 70/700 no-name, Super Plossl 10mm, aparat małpa Panasonic DMC-LS60, montaż: głowica kulowa w imadle Smile
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości