Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Jowisz 23.08.09 i 24.08.09
Czas na mnie - szkicującego astrobohomazy.

Poniżej widać dwa szkice Jowisza, wykonane w odstępie około 24 godzin. Pierwszy pochodzi z 23 sierpnia (stan z około godziny 23:00 CEST) a drugi z 24 sierpnia (stan również z około godziny 23:00 CEST).

Niestety - Wielka Czerwona Plama była wtedy po drugiej stronie tego gazowanego giganta (albo zwyczajnie jestem ślepy Tongue ).
Seeing był kiepski - wciąż atmosfera drgała i trzeba było nieco czekać na krótkie momenty stabilności. Obserwacja z 24 sierpnia (drugi obrazek) miała gorsze warunki (seeing i przejrzystość powietrza).

Efekt? Widać poniżej. Traktuję to jako wstęp do dalszych bohomazów oraz lepszego poznania wielce aktywnego systemu chmur na największej planecie naszego Układu Słonecznego.

Wykorzystany sprzęt - achromat 152/1200, LVW 5mm i filtr Fringe Killer. Użyty ołówek - 2B.

[Obrazek: jowisz120090823.jpg]
23.08.09

[Obrazek: jowisz120090824.jpg]
24.08.09
Odpowiedz
O żesz Ty Big Grin
Ale niezły szkic. W końcu długo obiecywane Kanarkowe szkicowanie się ziściło i jestem pod wrażeniem.
pozdro!
SCT 5'' SLT GoTo, Sp-Wa 7,4; SWA58 9, LVW 13, SWAN 20, W70 25, Ultima 35, UHC-S, Moon & Skyglow i pełno kolorowych Smile ASTRO-ART.COM.PL
Odpowiedz
Za dużo masz w sobie samokrytycyzmu Wink. Wyszedł ci bardzo dobry szkic.  Smile
SW Newton 200/1200, SW refraktor 120/600, refraktor 60/700, lornetka Tento 10x50 http://charonx.ownlog.com/
Odpowiedz
Najs!  Smile

Hmm.. czy mi się wydaje dobrze, że na pierwszym szkicu rozbiłeś lekko południowy pas (tę jakby czapę)? Myślałem, że to niemożliwe do zaobserwowania  Wink
Odpowiedz
(27.08.09, 19:01)Matias link napisał(a): Najs!  Smile

Hmm.. czy mi się wydaje dobrze, że na pierwszym szkicu rozbiłeś lekko południowy pas (tę jakby czapę)? Myślałem, że to niemożliwe do zaobserwowania  Wink

Ja też myślałem, że to niemożliwe - ale w momentach ślicznej stabilności to takie oto smakołyki widziałem... Prawdopodobnie oczywiście - w końcu Jowisza od lat nie szkicowałem, więc przekłamania są możliwe.

PS. dziś planuję jeszcze raz zapolować. Smile
Odpowiedz
Cudny jupek  8)
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości