Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Konserwacja i czyszczenie optyki
Nie wiem czy nie powinienem tego dać w dziale "Testy, recenzje, opinie" - chciałbym uzyskać praktyczne porady i opinie na temat tego, czym czyścić i konserwować szkiełka. Wiadomo, że ślinką ani nie chuchamy na szkiełka lub LW czy LG! Człowiek ma kwaśną ślinę jak i mało kto się domyśla ze i chuch ma kwaśny odczyn!!! Nie tylko po winku patykiem pisanym Smile
Interesyje mnie (nas), co koledzy stosują do szkiełek?
Czy da się tak, jak w przypadku LG/LW "odrestaurować" powłoki albo nanieść konkretną powłokę/wymienić na inną? Czy koledzy na refraktorach odnawiają powłoki na obiektywach jeśli są jakieś plamy?

Myślę, że to ciekawy wątek i pozwoli odświeżyć wiedzę i zdobyć nowe doświadczenie wielu kolegom np. początkującym.

PozdroX
"To co teraz widzisz to przeszłość tym starsza, im lepszy masz wzrok" -dj_peterka. Rurka: Newton 70/700 no-name, Super Plossl 10mm, aparat małpa Panasonic DMC-LS60, montaż: głowica kulowa w imadle Smile
Odpowiedz
Generalnie: jak najmniej czyścić, jak najwięcej obserwować !  Wink Big Grin

Warto dbać o warunki i sposób przechowywania optyki. Po nocnym seansie, gdy często wszystko mokre i zimne - lepiej teleskop, ale i okulary ułożyć w chłodniejszym miejscu / nie w ciepłym pokoju /, wolnym jednak od pyłu. Może to być garaż, budynek gospodarczy czy chłodniejszy przedpokój, korytarz itp

Ja na ten przypadek mam np. niezwykle gęsty ale doskonale przepuszczający powietrze / parę wodną/ materiał z pokrowca na kaski motocyklowe. Zarzucam to na sprzęt, zresztą w czasie temperowania newtona czy SC - też zakładam na otwartą końcówkę tuby.
Chronię tym przed niepożądanym  pyłem.

Czy świecił ktoś sobie  latarką na lustro w newtonie ? Można zawału dostać...? A jednak to nie wymaga czyszczenia, jeśli oczywiście o teleskop było zadbano, nie zapominało się o zadeklowaniu, nie było jakiegoś losowego zdarzenia, które spowodowało zapapranie lustra.

Okulary czyścić, gdy rzeczywiście soczewka już zabrudzona mocniej rzęsami, paluchami...
Mikroskopijnym plamkom po wyschnięciu rosy dać święty spokój.

A gdy już trzeba przeczyścić okular, to mikrofaza / szanujący się producenci dodają taką szmateczkę do kupowanego okularu /, pędzelek  LENSPEN + płyn Optical Wonder rodem z Baader Planetarium. Nie są to wielkie wydatki, warto mieć !

Nie czyści się ruchami okrężnymi, ale od środka ku brzegom...

Smile

Odpowiedz
O! I to jest genialna porada. Dzięki!
Czekam jeszcze na informacje, czy powłoki się odnawia lub można zmienić. Czy ktoś robił taką akcję?
PozdroX
"To co teraz widzisz to przeszłość tym starsza, im lepszy masz wzrok" -dj_peterka. Rurka: Newton 70/700 no-name, Super Plossl 10mm, aparat małpa Panasonic DMC-LS60, montaż: głowica kulowa w imadle Smile
Odpowiedz
Powłoki na lustrach możesz odnowić , na szkle okularowym oczywiście NIE  8)
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości