Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Budowa teleskopu vs. kupno czegoś
Witam!
Od pół roku buduję teleskop systemu Newtona na zwierciadle parabolicznym 170/1000 wykonanym przez Pana Poruczko. Jako tubus użyłem rury kanalizacyjnej fi = 200mm więc od zwierciadła do ścianki tubusu jest tylko 1cm. Udało mi się do tego zrobić aluminiową oprawę LG. Ze względu na małą średnicę rury zrezygnowałem z przesłon a wnętrze wyczerniłem za pomocą czarnej farby i trocin (wspaniały mat  Big Grin) Bardzo mi te braki zepsują obrazy? Dodam jeszcze że nie kupiłem większej rury bo nie mieli (na zamówienie) do tego większy tubus skutkował by koniecznością użycia większego LW a nie miałem już pieniążków na uganianie się za drugim. Zrobiłem może i głupio ale chciałbym zaczerpnąć opinii astromaniaków bardziej doświadczonych bo mi ta gafa już spać nie daje kiedy budowa po mału dobiega końca...
Odpowiedz
Po wklepaniu danych do newtwin dla LW przynajmniej 45mm i dwucalowego wyciagu wszystko wydaje sie OK
Odpowiedz
Liczyłem sobie z proporcji na kartce (bez programu) i jakieś drobne mm musiało być większe przy większym tubusie. Ale już jest wszystko pod rurę 200 zrobione i przerobienie na większą zajmie dużo czasu (którego mam z czasem coraz mniej :-\) bo trzeba nową oprawę LG, pajączka, rurę, wyczernienie i obejmy. Następnym razem to 50 razy się zastanowię  :-\  Widziałem że te mniejsze teleskopy też mają trochę wąsko wokół lustra i nie mają przesłon ale Pan Janusz Wiland bardzo naciska na to aby tubus był kilka cm większy od lustra i miał te przesłony. Mam nadzieję że jakość obrazu będzie zadowalająca... Jeżeli jednak nie to będę musiał przerabiać (a szkoda bo nawet ładnie wyszło :'()... Zostało mi tylko dokończyć mikroruchy i wyciąg okularowy. Do końca roku bardzo bym chciał skończyć na opozycję Marsa  Big Grin
Astropozdro  Wink
Odpowiedz
Ja zauważyłem potężny skok kontrastu gdy dodałem diafragmy. Zastosowałem rurę kanalizacyjną fi 200mm do lustra 150mm/1450mm. Toteż zostało 50mm na diafragmy. Czerń w uzyskiwanych obrazach jest niesamowita.
Powodzenia w budowie!
lornetunia TENTO 7x50 teleskop home made: Japikulus 150/1450 Plossl 9 i 25mm Dobson ze sterowaniem silnikami krokowymi
Odpowiedz
Co do budowy sprzętu - może f10 150mm się już dziś nie opłąca bo chinole robią takie sprzety za grosze - ale frajda z budowy i ogądania niesamowita. 2 dni temu "pokukałem" troszkę w niebo- i kurcze - jestem dumny z tego sprzętu. M57, M31, Jowisz - BOMBA pomimo niezbyt dobrych warunków.  No i ostatecznie ten sprzet wygląda jak sobie tylko wymarzysz / zaprojektujesz. Ale nic tak nie cieszy jak wykonane własnoręcznie lustro - kurde - trochę szkła, proszków, trochę szlifowanka a takie cuda przez to widać... ja osobiście zachęcam wszystkich wahających się czy budować samemu czy nie do budowy! Jak troszkę w pracy mi się uspokoi to zabieram się za coś grubszego i nie sferycznego - ja mam także ogromną frajdę płynącą z budowy sprzętu więc pomimo, iż kupno np Synty 12 cali nie byłoby dla mnie jakimś nadwyrężeniem finansowym to chcę zbudować coś podobnego sam. Nabrałem troszeczkę doświadczenia przy f10 więc może uda się coś zrobić krótkoogniskowego i oczywiście z większym lustrem.
lornetunia TENTO 7x50 teleskop home made: Japikulus 150/1450 Plossl 9 i 25mm Dobson ze sterowaniem silnikami krokowymi
Odpowiedz
Lukasx.

Takich małych apertur nie opłaca się budować samemu,
przekracza się wtedy koszt gotowego teleskopu. :-\
Nabiera to sensu dopiero od-300mm wzwyż. Wink
No i rura z PCV nie nadaje się,ale to poruszyli już inni,
a ja się do tego dołączam.
Pozdro.
Odpowiedz
Witam,

(27.11.09, 20:04)TOM link napisał(a): Lukasx.

Takich małych apertur nie opłaca się budować samemu,
przekracza się wtedy koszt gotowego teleskopu. :-\
Nabiera to sensu dopiero od-300mm wzwyż. Wink
(...)
Pozdro.

sensu może nie ma budowanie teleskopu o średnicach zwierciadeł poniżej 150 mm (chociaż kto oglądał niebo poprzez taki teleskop Janusza Wilanda, ten wie, co znaczy jakość obrazu), ale jeśli to będzie nasz pierwszy teleskop - to zwierciadło 200 mm będzie "w sam raz"..
  Inż Konstanty Czetyrbok - specjalista z dziedziny optyki astronomicznej (sam zaczynałem u niego "praktykować") mawiał tak: zrobisz dobrze pięć (a może nawet dziesięć ?) zwierciadeł 150 mm, weź się za "250". Zrobisz kilka takich zwierciadeł, spróbuj zrobić większe (np. 350 mm).

Zaczynanie budowy teleskopu od wykonywania zwierciadła co najmniej 300 mm  jako pierwszego i to często bez konsultacji (i pomocy) takich fachowców, jakim w Oddziale PTMA w Warszawie jest od 40 lat Lucjan Newelski - zakończy się niepowodzeniem.
  Proszę przeczytać jego post na tym Forum: "O aluminizacji zwierciadeł słów kilka..." i drugi o figuryzacji: "Badanie zwierciadła metodą cieniową Foucaulta"

Hermes
Odpowiedz
co do nieopłacalności budowy małych telepów - mnie 150/1450 kosztowała ok 300PLN + koszt okularów i szukacza. Kupując te ostatnie na tym forum nie przekroczysz 400 - 450PLN. Jeśli patrzymy od strony opłacalności to wliczając czas poświęcony - prawda -  nie opłaca się. Frajda z korzystania z teleskopu wykonanego własnoręcznie - nie do opisania i nie zastąpi tego sprzęt fabryczny - kto nie spróbował wykonać telepa sam nie zazna tej przyjemności.
Porównywałem jakość obrazu z Syntą 8 cali - (mój sprzęt 6 cali + odpowiednie wyczernienie, diafragmy). Nie zamieniłbym go na Syntę :o). 
Odpowiedz
(27.11.09, 21:09)Hermes link napisał(a): Witam,

sensu może nie ma budowanie teleskopu o średnicach zwierciadeł poniżej 150 mm (chociaż kto oglądał niebo poprzez taki teleskop Janusza Wilanda, ten wie, co znaczy jakość obrazu), ale jeśli to będzie nasz pierwszy teleskop - to zwierciadło 200 mm będzie "w sam raz"..
  Inż Konstanty Czetyrbok - specjalista z dziedziny optyki astronomicznej (sam zaczynałem u niego "praktykować") mawiał tak: zrobisz dobrze pięć (a może nawet dziesięć ?) zwierciadeł 150 mm, weź się za "250". Zrobisz kilka takich zwierciadeł, spróbuj zrobić większe (np. 350 mm).

Zaczynanie budowy teleskopu od wykonywania zwierciadła co najmniej 300 mm  jako pierwszego i to często bez konsultacji (i pomocy) takich fachowców, jakim w Oddziale PTMA w Warszawie jest od 40 lat Lucjan Newelski - zakończy się niepowodzeniem.
  Proszę przeczytać jego post na tym Forum: "O aluminizacji zwierciadeł słów kilka..." i drugi o figuryzacji: "Badanie zwierciadła metodą cieniową Foucaulta"

Hermes
Miałem na myśli koszty budowy a nie przyjemności ze zrobienia lustra.
Troszkę za
bardzo się podniecasz tym PTMA.
Odpowiedz
(03.12.09, 17:42)TOM link napisał(a): Miałem na myśli koszty budowy a przyjemności ze zrobienia lustra.
Troszkę za
bardzo się podniecasz tym PTMA.

Prosiłbym o ograniczenie takich wypowiedzi jak to drugie zdanie. Nic nie wnoszą do dyskusji poza potencjalnym miejscem do kłótni.

Pozdrawiam
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości