Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Budowa teleskopu vs. kupno czegoś
A tu, jak się robi kolimator , w zasadzie dwa, bo po przecięciu "alukiełbaski" po skosie na pół wyszly dwa kolimatorki Smile Przedstawiam jednego z bliźniaków ( lewa strona fotek jest lekko ściśnięta ale skos ma w rzeczywistości nachylenie 45st.)
Częśc do której doklejone będzie LW jest wyfrezowana aby zmniejszyć wagę kolimatora - niby Alu ale waży swoje.
Oto fotencje:

[Obrazek: kolimatro1.jpg]
[Obrazek: kolimatro3.jpg]
[Obrazek: kolimatro2.jpg]
[Obrazek: kolimatro4.jpg]
[Obrazek: kolimatro5.jpg]
[Obrazek: kolimatro7.jpg]
PozdroX
"To co teraz widzisz to przeszłość tym starsza, im lepszy masz wzrok" -dj_peterka. Rurka: Newton 70/700 no-name, Super Plossl 10mm, aparat małpa Panasonic DMC-LS60, montaż: głowica kulowa w imadle Smile
Odpowiedz
No no dj_peterka nawet mi się to przyda jak będę robił coś swojego a i koledze krzaczor93 też  myślę że powinieneś relacjonować na bieżąco budowę teleskopu wtedy koledze  krzaczor93 będzie łatwiej to ogarnąć  Smile
NEQ6, OO UK CT8, Atik 314E, Atik 383L+
http://astronomiaamatorska.blogspot.com/
Odpowiedz
Dzięki Smile Postaram się uzupełniać na gorąco kolejne etapy - ale przeniosę wątek chyba do ATM.
Myślę, że da to pogląd wszystkim chcącym podjąć się "ryzyka" budowy telepka na to, ile trzeba już wiedzieć a ile trzeba się nauczyć aby budowa doszła do skutku i nie stracić zbyt dużo czasu i pieniędzy. Ja ma łatwą sprawę, bo w pobliżu mam markety budowlane, sklepy z żelastwem i kilka zakładów tokarskich. Przydaje się też wiedza i doświadczenie z warsztatów szkolnych ( zawodówka i technikum elektroniczne) a szkoła była przyzakładowa i przeszedłem wszystkie działy od stolarni przez dział wtryskarek (odlewów plastikowych) do działów mechanicznych i montowni elektronicznych. Miałem tę możliwość, że uczyli nas oprócz elektroniki również obróbki skrawaniem - toczenia i frezowania! I oczywiście jednym pilnikiem i wiertłem 10mm własnoręcznie musiałem zrobić młotek 300gr Smile  Jak idę do tokarza to rozumiemy się na wzajem, robię przejrzysty rysunek i gość nie marnuje czasu ani materiału a ja kasy. Jeśli ktoś miał styczność z techniką czy to na warsztatach szkolnych , czy grzebał z ojcem, bratem, wujkiem w samochodzie lub motorze i pomagał mamie w kuchni Smile to ma trochę pojęcia o klamotach i wie jak po sobie posprzątać żeby żona, matka czy kochanka nie narzekała na bałagan Smile Smile Smile i w rzeczy samej, jest łatwiej podjąć takie wyzwanie jak zrobienie składaka lub budowa od podstaw.  Bez tej wiedzy chyba bym nie zaczął. Ważne jest aby pytac innych gdy są jakieś niejasności albo brak wiedzy w danym temacie - pytać, nie wstyczić się. Ja wielu rzeczy nie wiem wiec szukam ale zawsze na wszelki przypadek pytam, bo praktyczna wiedza kolegów jest najcenniejsza!
Życzę wszystkim rozsądku, cierpliwości i spadającej gwiazdki spełniającej życzenia o udanych konstrukcjach czy to o kupnych bez luzów, czy o wypieszczonych samoróbkach.
Obiecuję, że kolejne etapy opiszę i wskażę, na co zwrócić uwagę.
PozdroX
"To co teraz widzisz to przeszłość tym starsza, im lepszy masz wzrok" -dj_peterka. Rurka: Newton 70/700 no-name, Super Plossl 10mm, aparat małpa Panasonic DMC-LS60, montaż: głowica kulowa w imadle Smile
Odpowiedz
Wątek napewno do działu ATM po przeczytaniu tego postu aż nabralem chęci na budowę 350mm Dobsona juz mi się rodzą zalążki pomysłów w głowie  Smile

Odpowiedz
Ptolemeusz, Galileusz, Kopernik, Da Vinci nie mieli takich możliwości jak my dziś, a montowali nie takie rzeczy! W zasadzie dziś potrzebny jest zapał i pomysłowość. Nie ważne z czego będzie zrobiony sprzęcior, ważne aby był zrobiony solidnie i dość precyzyjnie, bo nie wszystko da się skolimować. Czasem trzeba uważać na drobiazgi - głupia linijka może przekłamać - zmierzyłem ostatnio sówmiarką kilka linijek i taśm mierniczych ( zwijanek-blaszanek) - masakra! Widać, niektórzy producenci uważają, że metr nie kilometr, a minimetr nie centrymetr Smile

Niech się wam ziszczą sny i marzenia.
PozdroX
Odpowiedz
Dziękuję za cenne rady i słowa otuchy  Big Grin
Na 100% zajmuję się budową teleskopu.

Szczególne dzięki dla dl_peterka za przedstawienie ciężkich stron takiego przedsiębwzięcia oraz fotki Smile

Pozdrawiam,
Przemek
www.poltegrup.edu.pl <- Forum fizyki teoretycznej, astronomii, etc. - SZUKAMY EKIPY
Odpowiedz
Trochę mnie przeraziło ze koszta budowy teleskopu są aż tak duże bo można sporo taniej to zrobić jeżeli ma się smykałkę do majsterkowania Smile Ja wydałem na swojego 150/1500 ponad 600zł z tym że jak pisałem miałem swoją sklejkę.Zamiast rury aluminium można kupić PCV koszty około 50zł.U mnie kolimator tez byl wykonany ze sklejki, zawsze można teleskop powieść na montaż dobsona a jego budowa kosztuje o wiele mniej niż kupno montażu .
Moje wydatki na 150/1500
Rura PCV 50zł
Lakier czarny matowy 30zł
lakeir bialy na zewnątrz tuby 30zł
Wyciąg synciany 2" z redukcja na 1,25" 60zł
Szukacz 9x50 120zł
kolimator z sklejki 0zł
Cela pod LG ze sklejki 0zł
Bafle do środka 0zł
LG i LW 320zł

No dj_petrka czekam na końcowy efekt budowy twojego 200/750 bo już zapowiada sie świetnie.

pozdrawiam
Odpowiedz
Dołączam się do oczekujących na finał dj_petrka Smile

Część podzespołów do budowy jest na pewno w każdym domu a niektóre można kupić taniej na giełdzie
Odpowiedz
Rura PCV nienadaję się do optyki,  każda zmiana temperatury powoduję  i zmusza  zmian, regulacji itp  optyki.  ! !
Proponuję rury papierowe z budownictwa, b.dobre i wmiarę tanie: fi 350 L=2mb  ok 50 PLN.
      Dziadek.
Odpowiedz
Witam, cieszę się, że mogę pomóc co nieco. Wiadomo, że koszt budowy bedzie zależał od dojścia do klamotów. Ja w wycenie podałem sklepowe, niektóre złomowiska co prawda nie chcą odsprzedawać złomu ale jak sie zakręcić to łożyska, skrawki blachy, rurki itp sa dostępne. Mi akurat zależy teraz bardziej na mobilności więc rura 140/150cm i laweta nie na mój bagażnik - myślałem wstępnie o kratownicy 3 rurowej jak te nowe dobsony SW ROZSUWANE - świetny patent - ale kiedy nadarzyła sie okazja zrobienia czegoś mniejszego i bardziej mobilnego to skierowałem się ku ogniskowym 900-750mm. I trafił się kolega lukasix z lusterkiem 200/750 Smile Trzeba zastanowić się nie tylko nad tym ,co bedziemy obserwować ale i jak to przenosić, przewozic. Moja żona dała mi ultimatum - żadnych nowych mebli w salonie! Mieszkanie nie duże więc Montaz EQ i rura 20cm zmieszczą się pod łóżkiem w sypialni Smile Smile Smile
PozdroX
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości