Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Budowa teleskopu vs. kupno czegoś
W DO były swego czasu lustra 200/1000 za 430pln, ale teraz ich nie mają i musiał byś się dowiedzieć czy wogóle będą i za ile.
Lustro wtórne mają na stanie za 130pln, więc jak uda Ci się wychaczyć gdzieś główne za 450pln to będziesz miał łatwiej.
Pozdrawiam
Odpowiedz
Jak pisałem wcześniej poniżej 10" nie opłaca się budować a taki teleskop własnie sprzedał TUR za ok.1,5 tysiaka.
To właśnie optyka powinna być największą częścią kosztów. Przy odrobinie wysiłku dostaniesz lustro 12" (razem z wtórnym) za mniej niż 1,5K. Cała reszta za 500-700zł jest do zrobienia choć bez fajerwerków Smile
Ale zawsze będziesz mógł w przyszłości upgrade'ować zestaw Wink
SM90/BF30 DS, TS90/600, IEQ45, T-Rex i kupa szkła w walizce kontakt: tel.691 355 653, don.pablito(at)plusnet.pl
Odpowiedz
Witam oto noje obliczenie dla Newtona 200/1000.
Kilka rzeczy używanych w dobrym stanie Smile Ceny na dziś - bez kosztów wysyłki

TUBA:
blacha Al. 1,5mm 1m2 z cięciem -- 100 zł
zwijanie-- 50 zł
spawanie -- 30 zł
śrubki, nakrętki, nakr.motylkowe, wkręty -- 35 zł
blaszki, podkładki -- 15 zł
sklejka na podstawę lustra --12 zł
wycinanie krążków - robota własna -- 0 zł
wycinanie krążków - stolarnia -- 50 zł
lakier, farba black mat -- 50 zł

Głowica + statyw
EQ5 - używany (giełda A.)  -- 550 zł - właśnie ktos wystawił Smile
przełożyskowany, statyw rury 2"

Zwierciadełka ( z DO)
LW 51/73 -- 129 zł
LG 200/1000 -- 429 zł

Osprzęt
wyciąg 2" z redukcją na 1,25 -- 170 zł
okularki Plosle 1,25":  4+10+25 ( na początek) - 150 zł
filtry Moon + mgławic. Baader UHC-S -- 250 zł
Lunetka ( giełda) -- 50 zł
krzyżak -- 25 zł
kolimator - materiał + toczenie Al. -- 80 zł
lunetka biegun.  --150 zł
Suma: 2 325 zł

PozdroX
"To co teraz widzisz to przeszłość tym starsza, im lepszy masz wzrok" -dj_peterka. Rurka: Newton 70/700 no-name, Super Plossl 10mm, aparat małpa Panasonic DMC-LS60, montaż: głowica kulowa w imadle Smile
Odpowiedz
No  Big Grin
I takie coś by mi przypasowało.
Tylko 2 pytania:
1. Co przez to zobaczę?
2. Czy za tą cenę nie wyhaczę czegoś fabrycznego a lepszego?

Pozdro4all
www.poltegrup.edu.pl <- Forum fizyki teoretycznej, astronomii, etc. - SZUKAMY EKIPY
Odpowiedz
Za tą cenę masz to http://deltaoptical.pl/teleskopy/telesko...,d708.html
w tym zestawie brak napędu zegarowego
a tu masz dobsona z troszke wiekszym zwierciadłem http://deltaoptical.pl/teleskopy/telesko...d1299.html
A zobaczysz wszystkie Messiery  obiekty z katalogu NGC oczywiście wszystkie w postaci większej lub mniejszej mgiełki.
Planety,Księżyc w odpowiednich okularach i inne obiekty.
NEQ6, OO UK CT8, Atik 314E, Atik 383L+
http://astronomiaamatorska.blogspot.com/
Odpowiedz
Nooooo, więc widzę, że jeżeli nie zamierzam zrobić czegoś o średnicy 15m, to własnoręczna budowa raczej się nie opłaca, gdyż teleskopy można wyrwać coś, co na 100% nie jest spartolone Big Grin

Chociaż z drugiej strony za własnoręcznym produktem przemawia łatwość modernizacji w przyszłości. Już sam nie wiem...
www.poltegrup.edu.pl <- Forum fizyki teoretycznej, astronomii, etc. - SZUKAMY EKIPY
Odpowiedz
Tu masz coś ciekawego
http://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?f=5&t=8232

Końcowy wybór należy do Ciebie a na razie czytaj wszystko co jest dostepne na ten temat na różnych forach
Odpowiedz
Ja  nie namawiam do samodzielnego zrobienia teleskopu. Podałem tylko orientacyjne koszty takiej operacji. Kolega Alien natomiast - gwoli ścisłości - nie uwzglednił, że "Planety,Księżyc w odpowiednich okularach i inne obiekty" można przez moją opcję też zobaczyć - szkła są te same co w firmowym a tylko tuba, mocowanie lustra i kolimator byłyby nieoryginalne. Mój komplet jest kilkaset zł tańszy od sklepowego, bo w cenie Sky-Watcher (Synta) BKP2001EQ5 nie ma lunetki biegunowej, filtrów i kosztu wymiany teflonek na lepsze łożyska. Części giełdowe to najczęsciej tak na prawdę nowe - mało używane, bo ludzie kilka razy wystawiają sprzęt i chowają do szafy. To tak jak by odkupić od kogoś nowy samochód, którym ktoś przejechał 1000km i stwierdził, że mu nie odpowiada wiec sprzedaje. Dodajac do firmowego BKP2001EQ5 za 2299zł filterki, lunetkę polarną i wymianę łożyskowania robi się 2750zł czyli w porównaniu z moją opcją 425zł oszczędamy na napęd w 2 osiach -  no może w 1 i 1/2 osi Smile
Ale to tylko wyliczenia, ja nikogo nie namawiam a pokazuje realne koszty i ewentualne konsekwencje. Budowa pochłania dużo czasu i energii. Czasem lepiej kupić nowy i powoli rozbudowywać. Można sprzedać coś, dołożyć kilkaset zł i dokupić coś lepszego ( np. szkiełka). Firmowy łatwiej sprzedać za dobrą cenę i przesiąść się na coś innego. Tak więc stajesz przed pierwszą męską decyzją Smile
Good luck!
PozdroX
"To co teraz widzisz to przeszłość tym starsza, im lepszy masz wzrok" -dj_peterka. Rurka: Newton 70/700 no-name, Super Plossl 10mm, aparat małpa Panasonic DMC-LS60, montaż: głowica kulowa w imadle Smile
Odpowiedz
Przepraszam że Ciebie dj_peterka nie uwzględniłem w moim poście niedopatrzenie.

2. Czy za tą cenę nie wyhaczę czegoś fabrycznego a lepszego?

Odpowiedziałem tylko na pytanie drugie i też nie jest powiedziane że fabryczny telep jest lepszy a kolega krzaczor93 musi sam zdecydować czy zrobić czy kupić teleskop na pewno podczas prac znawcy tematu mu pomogą.
Ja kiedyś też chciałem coś zbudować ale w moich latach zwierciadła samemu się szlifowało i to nie tak dawno ale zadanie mnie przerosło.
W obecnej sytuacji mam znowu w planach budowę 350mm Dobosna ale to dopiero za około 1.5 roku ponieważ zwierciadła są ogólnie dostępne 
Odpowiedz
A to się ciekawie składa Smile  bo znam kolegę lukasx'a - fajny młody kilkunastolatek ze smykałką do astronomii - odkupiłem od niego właśnie lustro 200/750 - na bazie którego buduję mój teleskop Smile
A tu fotki z budowy - dziś była domowa stolarnia - podstawa LG:
Po wielu godzinach wyliczeń wyznaczyłem punkty podparcia i wyznaczułem miejsca pod sruby mocowania LG
[Obrazek: deski01.jpg]
Wycinanie - wyżynanie
[Obrazek: deski02.jpg]
Obróbka skrawaniem Smile Głdzenie i pieszczenie
[Obrazek: deski03.jpg]
No i przymiarka
[Obrazek: deski05.jpg]
Razem 2h z przerwą na kawę.
PozdroX
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości