Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Budowa teleskopu vs. kupno czegoś
Witam,
Astronomią interesuję się od około 3 lat. Wiedzę teoretyczną posiadam jak zapewne każdy z Was po 3 latach "w branży". Jednak nie mam nic do obserwowania. I tu narzuca mi się pytanie:
Zbudować własnoręcznie coś większego czy kupić coś mniejszego?

Czuję się na siłach i jestem gotowy na zbudowanie telepa, mam nawet plany. Jednak mam też jakieś obawy. Co Wy byście zrobili na moim miejscu?

Pozdrawiam,
Przemek
www.poltegrup.edu.pl <- Forum fizyki teoretycznej, astronomii, etc. - SZUKAMY EKIPY
Odpowiedz
Zależy jakie masz wymagania od własnoręcznie zbudowanego teleskopu i ile kasy na to chcesz przeznaczyć.
Z drugiej strony niema nic piękniejszego niż obserwacje własnoręcznie zbudowanym teleskopem życzę powodzenia w budowie. Smile
NEQ6, OO UK CT8, Atik 314E, Atik 383L+
http://astronomiaamatorska.blogspot.com/
Odpowiedz
Zależy co chcesz budować i jak. Wersja budżetowa czy konkretny sprzęt o wartości nie tylko obserwacyjnej?
Przy dobrym układzie możesz zbudować Newtona 12" nawet za ok.2K zł Wink
SM90/BF30 DS, TS90/600, IEQ45, T-Rex i kupa szkła w walizce kontakt: tel.691 355 653, don.pablito(at)plusnet.pl
Odpowiedz
Witam. Ja samodzielnie montuję teleskop 200/750 i muszę przyznać, że wg moich obliczeń kosztować będzie tyle co podobny fabryczny sprzęt po wymianie szkiełek okularowych na lepsze ( ale nie zawodowe Smile ) i dokupieniu jakiegoś filterka. Ja mogę kupić na raty nowy teleskop i klamoty, ale wolę zmontować coś samemu, też na raty Smile Właśnie skończyłem rysować na sklejce oprawę lustra - jutro wycinam! Żona wczasuje a ja montuję. Wczoraj kupiłem okazjonalnie montaż EQ3-2 mało używany (?), podrasuję go co nieco, dołożę RAmotor i na razie wystarczy. Odebrałem też od tokarza zrobione na zamówienie skrócone oprawy do okularów 1,25 i 2" bo od LW do ogniska  mam mniejszy dystans, a nie chcę aby rura od wyciągu właziła mi w pole widzenia LG no i musi być pewien margines. U niego też robiłem kolimator do LW wg własnych rysunków. Oczywiście, można też montować "składaka" z oryginalnych części jak ktoś nie ma warunków do zrobienia rękodzieła. Kupując okazjonalnie klamoty możesz zmontować nawet lepszy sprzęt od proponowanego w sklepie zestawu. Montaż i lusterka ( czy soczewki) wiadomo, lepiej kupić w dobrej firmie albo od zaufanego Astrokolegi czy zlecić zrobienie. Resztę w złą pogodę czy w czasie meczu w TV można obdrapać ze starej farby i pomalować na ulubiony kolor Smile A i żona lub dzieciak może mieć ciekawe zajęcie Smile Jest trochę z tym roboty ale jak piszesz, masz chęć i zapał i warunki to działaj.
Jest pewna prawidłowość - nówki z salonu częściej stoją w kanciapie! Na aukcjach pełno tego sprzedają z tekstem "kupiłem ale nie mam czasu, zapału, nietrafiony zakup, zawala mi, miejsce zajmuje" i nie mówię tu o bleble70/900 za parę złotych - pokomunijny złom (bez obrazy - są tacy co mają i chwalą, sam wyciągnąłem kilka M-ek z bratankiem i było fajnie), ludzie sprzedają bez sentymentu taaaaaakie rzeczy Sad Tak więc, polecam samoróba! Ale proponuję pod okiem fachowca z naszego forum - Astronomów Amatorów Smile)
PozdroX
"To co teraz widzisz to przeszłość tym starsza, im lepszy masz wzrok" -dj_peterka. Rurka: Newton 70/700 no-name, Super Plossl 10mm, aparat małpa Panasonic DMC-LS60, montaż: głowica kulowa w imadle Smile
Odpowiedz
No, dzięki za szybkie odpowiedzi Smile
Teraz już na 100% lecę po rurę kanalizacyjną do BricoMarche bo przecena jest (na tubus będzie Big Grin) i majstruję własny sprzęcior Big Grin

Pozdro4all
www.poltegrup.edu.pl <- Forum fizyki teoretycznej, astronomii, etc. - SZUKAMY EKIPY
Odpowiedz
A ile chciałbyś pieniędzy przeznaczyć na własnoręcznie zbudowany teleskop?

Jaki byłby to typ teleskopu? Czy masz już jakieś doświadczenie w budowie teleskopu/optyki itp, czy też chcesz spróbować swoich sił?

Jeśli to drugie - to jest możliwe, że będzie Tobie bardzo ciężko zbudować w sensownym czasie (bo sporo czasu spędzisz próbując zrozumieć co z czym się składa i w jakim celu oraz jaki komponent jest najlepszy do danego zastosowania) oraz przy całkiem pokaźnych nakładach finansowych (szczególnie, że ewentualne pomyłki mogą się zdarzyć).

Może więc wyjść, że teleskop zbudowany przez Ciebie będzie... znacznie droższy od tego, który można kupić w sklepach oferujących (lepszy! nie ten z niskiej półki! ) sprzęt astronomiczny.
Odpowiedz
Witam,
Właściwie to na teleskop składany mam około 2000.
A na kupowany to około 500-600PLN.

Dlaczego taki układ? Bo na składany nie wydaję od razu całej sumy i zdążę sobie dozbierać.

Chciałem zbudować Newtona. Szczerze mówiąc to nakreśliłem sobie jakieś tam plany na podstawie kursów z Internetu, ale o teleskopach nie mam zielonego pojęcia xD
Natomiast o załamaniu światła i soczewkach już trochę lepiej Tongue
Także byłby to mój debiut.

Pozdrawiam.
Odpowiedz
może najlepiej teraz zakupić niedrogi 90mm refraktor - np. Sky Watcher SK909 -  aby móc obserwować niebo, a potem można już nie spiesząc się budować sobie newtona.

refraktor Soligor RT-1000 / 3.7" E, lornetki Nikon AEx 10x50, Soligor ANV 10x50, Prinz 10x50, Nikon AVII 7x35, Nikon Sportstar Ex 8x25
Odpowiedz
(14.08.09, 13:43)krzaczor93 link napisał(a): Chciałem zbudować Newtona. Szczerze mówiąc to nakreśliłem sobie jakieś tam plany na podstawie kursów z Internetu, ale o teleskopach nie mam zielonego pojęcia xD

Czy to łącznie z wykonaniem lustra, szlifowaniem i nakładaniem warstw, czy też z zamiarem kupna odpowiedniego lustra w sklepie? To pierwsze to może być droga przez mękę - kilka razy o tym pisano na forum. Warto w razie czego to wziąć pod uwagę. Smile
Odpowiedz
Wykonanie lustra własnoręcznie, gdyż sklepowe może być bardzo drogie  Big Grin
Chyba, że znajdę coś taniego Tongue

A tak do 600PLN można coś ciekawego (fabrycznego) wyrwać? Tongue
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości