Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Neptun 2009
Pytanie natury praktycznej - kiedy zamykamy ten wątek i otwieramy nowy na rok 2010? Około 15 stycznia??
Witam.
Obserwowałem dzisiaj neptuna ale przez mój meade 80mm z okularem meade super plossl 6.4mm był bardzo marnie widoczny jakaś mała ciemna gwiazda to chyba przez  to oświetlenie z ulicznych latarni juz niedługo będe chciał kupić super plossl 4mm albo poniżej 4mm  i może jakieś filterki ciekawe jak wtedy będzie sie prezentował.
mat 7777 !

Tym zapewne fajnym, ale małym refraktorkiem maksymalne powiększenie to 2xD, czyli w okolicach 160x; ale i to jest, w/g mnie, trochę za dużo. Pupilę / inaczej źrenicę, czyli wiązkę światła wychodzącą z okularu/ masz już wtedy o średnicy 0,5mm. Policz sobie, jaką  część Twojej źrenicy "zatrudnia" wiązka światła z okularu; znikomą ! A przecież Neptun to nie Jowisz ze swoją jasnością!  Zaden filtr też Ci nie pomoże, szkoda kasy! A okular w okolicach 4 czy mniej milimetrów - wyrzucanie pieniędzy...

Pozdrówko!  Smile

(17.12.09, 21:49)zbignieww link napisał(a):mat 7777 !

Tym zapewne fajnym, ale małym refraktorkiem maksymalne powiększenie to 2xD, czyli w okolicach 160x; ale i to jest, w/g mnie, trochę za dużo. Pupilę / inaczej źrenicę, czyli wiązkę światła wychodzącą z okularu/ masz już wtedy o średnicy 0,5mm. Policz sobie, jaką  część Twojej źrenicy "zatrudnia" wiązka światła z okularu; znikomą ! A przecież Neptun to nie Jowisz ze swoją jasnością!  Zaden filtr też Ci nie pomoże, szkoda kasy! A okular w okolicach 4 czy mniej milimetrów - wyrzucanie pieniędzy...

Pozdrówko!  Smile
DZIęKI ZA RADY !!!

POZDRAWIAM.

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości