Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Neptun 2009
Niebieski gigant "zaliczony" w jeden z wieczorów na OZMIE  Smile
Niestety bez Trytona.
Z Neptunem należy się delikatnie obchodzić, bowiem tarczka planety jest malutka i dość łatwo pomylić - szczególnie gdy atmosfera bardzo drga - tę planetę z gwiazdą.

Jest to zatem trudniejszy obiekt od Jowisza - gdzie się ustawia teleskop na 'tę jasną gwiazdę' i już się ma piękny obraz planety.

Pewnie też dlatego mniej ludzi kieruje swój sprzęt na Neptuna.

PS. Scaliłem dwa wątki o Neptunie w jeden. Smacznego!
Neptun z ogniskową 12m  :o , i filtrem Ir-Pass, chyba się załapał pas na dole planety .

Zrobię jeszcze kilka podejść żeby to potwierdzić.

[Obrazek: 68f0b87ace57cd00.jpg]

Te dwa kolorowe to oczywiście CalSky .
I chyba też ta słynna plama na Neptunie :o

Jestm pod wrażeniem
(28.08.09, 10:26)Libra_PL link napisał(a):I chyba też ta słynna plama na Neptunie :o

Jestm pod wrażeniem

Nie no słynna plama z pewnością nie jest widoczna, tym bardziej, że najprawdopodobniej nie istnieje. Tongue

Z pewnością jednak można rozmawiać o tym, czy pociemnienie w okolicach bieguna zostało zarejestrowane.
Janusz, ale to musiał być niesamowity seeing bo normalnie przy ogniskowej 10 m to trzęsie tak że plomby wypadają  ;D.
Jak tylko będzie okazja to spróbuję z Wesołej poprawić TWój wynik na 13,5 metra  ;D
Mak 182/2700, FSQ-106 N, SBIG STL-11000 M, Officina Stellare Veloce RH200, EM-200. 52°25’ N   21°10’ E www.astrofun.pl
Swietna fotka, co sie zas tyczy pociemnienia to mysle, ze to kolo podbiegunowe Neptuna jest widoczne na tej fotce Astrokosmo  Smile jakby jednak troche pod mniejszym katem jak w animacji z Calsky.
KRZYSIEK .... !!!
Byłaby to chyba jedna z nielicznych tego typu fotek na świecie gdzie amatorowi udało się wyłapać jakiś szczegół na tarczy Neptuna. Absolutnie niesamowite..
(28.08.09, 11:09)kanarkusmaximus link napisał(a):Nie no słynna plama z pewnością nie jest widoczna, tym bardziej, że najprawdopodobniej nie istnieje. Tongue
Mogę zapytać co masz na myśli?

Co do zdjęcia, to gratuluję, bo najwyraźniej uchwyciłeś to pociemnienie przy biegunie!
(28.08.09, 18:59)KRZYSZTOF_M. link napisał(a):Swietna fotka, co sie zas tyczy pociemnienia to mysle, ze to kolo podbiegunowe Neptuna jest widoczne na tej fotce Astrokosmo  Smile jakby jednak troche pod mniejszym katem jak w animacji z Calsky.

No mam nadzieję że to nie artefakty , wielokrotnie używałem różnych klatek referencyjnych i zawsze wychodziło to pociemnienie , ale oczywiście dwoma suwaczkami trzeba było pojechać  ;D , plus odszumianie,

Traktuję tą fotkę jako testową , no teraz to ja się za niego wezmę  ;D jak będzie potwierdzenie wyniku to zapodam.

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości