Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Parka- NGC 536/529
Hej Wink  Prezentuje szkic z wczorajszej nocki.
Są to dwie galaktyczki (w Andromedzie) o jasnościach 13mag. - wydobycie tej mniejszej (NGC 529) wymagało trochę czasu i większego powera.
Synta 10''
LVW 8 (150x)

[Obrazek: a4a2369782d4462fmed.jpg]
Synta 10 '', Orion 80ED / SVP +LVW22, LVW13,LVW8 + WO SWAN 33, Orto University 5  , filtr polaryzacyjny Celestron, UHC-Lumicon Newton 76, lornetka 9x50
Odpowiedz
Ciekawe - bardzo ciekawe. A to dlatego, że nigdy sam tych galaktyk nie obserwowałem.

Chyba na OZMIE dorwę jakiś bezpański teleskop i na nie zapoluje. Wink
Odpowiedz
Mnie też zaciekawiły  Wink W pobliżu są jeszcze 2 NGC-tki: 531 i 542 ale one mają odpowiednio 13,8 i 15,0 mag. więc raczej nie do wyjęcia 10''  :Smile
Synta 10 '', Orion 80ED / SVP +LVW22, LVW13,LVW8 + WO SWAN 33, Orto University 5  , filtr polaryzacyjny Celestron, UHC-Lumicon Newton 76, lornetka 9x50
Odpowiedz
,,Nigdy nie mów nigdy''- Podczas nocki z 24/25.08 warunki były bardzo dobre. W Hicksonie
udało się wyłowić 3 składnik o jasności 13,8m.
Ok. 1.00 kiedy Andromeda była już wysoko zerknąłem w tamtą okolicę, ponownie z powerkiem 150x i z kurtką na głowie  NGC 536 i 529 były widoczne dosyć łatwo- jeszcze wyraźniej niż ostatnio  Wiedziałem, że to dobry znak i po jakiś 5 minutach wpatrywania się w okular coś mi zaświtało koło jednej z gwiazdek. Jako, że nie miałem żadnej mapki tamtego obszaru to nie widziałem gdzie jest nawet ten 3 składnik. Ale moje oko nie mogło mylić .. naszkicowałem położenie tego obiektu wróciłem do domu i okazało się, że była to NGC 531 
To naprawdę trudny obiekt ..

[Obrazek: a5e0501756a5f2d2med.jpg]
Odpowiedz
Dobre polowanie  Smile

Używałeś jakiegoś filtra, żeby je wyciągnąć z tła?
Odpowiedz
Najlepszym "filtrem" do galaktyk jest ciemne niebo, które Przemek93 z pewnością u siebie ma. To właśnie dzięki temu wyłapuje tak słabe obiekty.

Zastosowanie filtrów do obserwacji galaktyk mija się z celem, chyba że obserwujemy w miejscu zanieczyszczonym sztucznym światłem. Wówczas pomocny może okazać się filtr redukujący LP, który zwiększy kontrast między tłem a obiektem.
TAURUS 270/1300, Skylux, platforma LJ, Nagler 9mm, SWAN 33mm, LV zoom 8-24mm, UltraBlock, UHC-S, Barlow Soligor 2", Nasadka bino SV Lublin
Odpowiedz
Tak, dokładnie Wink Ciemne niebo oraz bardzo dobra adaptacja oka do ciemności- o tym musismy pamiętać kiedy bierzemy się za słabe mgiełki  Wink
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości