Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Obserwujemy Delta Cep, Eta Aql i Zeta Gem
No to jestem z powrotem Smile

Podczas wypadu robiłem po jednej ocenie jasności dla Eta Aquilae i Delta Cephei na noc (z wyjątkiem ostatniej nocy, kiedy nie udało mi się ocenić Eta Aql, ze względu na silne zamglenie, księżyc i nadchodzącą burzę :-\)

Eta Aql:
30.07.2009r. 22.30  4,35 mag
31.07.2009r. 23.30  4,1 mag
01.08.2009r. 23.45  3,7 mag

Delta Cep:
30.07.2009r. 22.25  4,2 mag
31.07.2009r. 23.50  4,0 mag
01.08.2009r. 23.40  3,5 mag
02.08.2009r. 22.50  3,8 mag

Ostatnia ocena jasności Delta Cep może być mało obiektywna, ponieważ robiona była przy mocno zamglonym niebie, przy świetle księżyca i chwilę przed burzą.

Wrażenia z pierwszych obserwacji:
-pod ciemnym niebem ocenianie jasności jest o wiele łatwiejsze Tongue
-ocena jasności zmiennej jest naprawdę prosta i zajmuje tylko chwilę
-regularne obserwacje zmiennych pozwalają naprawdę dokładnie poznać niebo, co może być przydatne w poszukiwaniu innych obiektów (już przy trzeciej ocenie jasności mapki gwiazd porównania były mi potrzebne właściwie wyłącznie do sprawdzenia ich jasności)

Ps: wykresy śliczne
traveler ATM 70/500 i 40D do foto
Odpowiedz
Moje obserwacje Delta Cep z lipca: Wink

http://img442.imageshack.us/img442/7964/deltacep.png
Odpowiedz
A ocenki są już u SSW?  ;D

Racja, niebo obserwatorzy zmiennych znają perfekcyjnie... W końcu w tym mrowiu gwiazd muszą znaleźć ten jeden właściwy punkcik światła. Początki obserwacji zwłaszcza słabych gwiazd nie są łatwe. Człowiek jest taki niepewny, czy ocenił poprawnie czy nie Smile, czy znalazł właściwą gwiazdę... Ale potem jak się złapie bakcyla to prawdziwy nałóg.  I to jeden z bardziej pożytecznych, nawet na tle różnych innych astronomicznych dziedzin ;D Poza tym obserwując zmienne nie interesuje cię seeing, itd. Wystarczy czasem dziura w chmurach, parę sekund i masz ocenę jasności.

Od siebie do obserwacji lornetką polecam zaćmieniowe, gdyż potem łatwo można sprawdzić rozrzut ocen i czy kształt wykresu jest podobny do książkowego, albo zamieszczonego na forum. Ze swoich ulubienic polecam: V367 Cyg, V822 Aql, albo cefeidy: SU Cyg, S Sge, U Vul. Obserwacje lornetkowych obiektów często są na początku łatwiejsze niż obserwacje tych gołocznych. U mnie ta reguła się potwierdziła.
Odpowiedz
Astrorysie bardzo ładnie wyłapałeś wyjście obu cefeid z minimum jasności Smile
Libra dwa razy widzę że przyczaiłeś Delte Cep w minimum, bardzo ładnie Smile
Zachęcam do dalszych ocen Smile Tylko pamiętajcie aby wysłać swoje obserwacje do SSW, jak już pisał o tym Adam Wink
Tak jak Adam już pisał bardzo przyjemnie obserwuje się gwiazdy zaćmieniowe, u których widać spadek jasności o kilka mag w ciągu kilku godzin Wink
Pozdrawiam Bogdan Kubiak Wink
Odpowiedz
Witam. Jestem od nie dawna początkującym miłośnikiem Gwiazd Zmiennych  Smile Tak więc wczoraj przez Teleskop oglądałem Gwiazdę Eta Aquilae w Gwiazdozbiorze Orzeł i jak rozpoznać jest zmienność? Skąd bierzecie wykresy  Wink Pozdrawiam
Odpowiedz
Prawdziwe kompendium wiedzy na temat metodyki i innych spraw dotyczących gwiazd zmiennych znajdziesz tu:
http://www.sswdob.republika.pl/
A Eta Aql najlepiej obserwować gołym okiem, nawet w małym, zaświetlonym mieście będzie to najlepsza metoda, bowiem gwiazdy z którymi porównujesz jej jasność nie zmieszczą się w polu widzenia lornetki lub teleskopu. Mapę dla tej zmiennej z gwiazdami porównania znajdziesz na w/w stronce.

Cieszę się, że ktoś chce dołączyć do naszego skromnego grona Smile

Pozdrawiam
Adam
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości