Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
LW - jak dobrać?
Witam,
buduję teleskop 200/750 i zastanawiam się, jakiej średnicy powinno być optymalnie lusterko wtórne do tego zwierciadła. Wolałbym dokładnie wiedzieć jak to się liczy (ile % powierzchni LG) ale na dzień dzisiejszy będę musiał kupic 56x81mm albo 51x73mm takie najbardziej pasowałoby do tuby jaką mam zaniar zrobić i wyciągu. Czy LW powinno mieć zapas aby odbić 100% światła czy część światła moze minimalnie ( jesli tak to ile) wyjść po za obrys LW?
Prosze o pomoc.
Pozdox
dj_p
"To co teraz widzisz to przeszłość tym starsza, im lepszy masz wzrok" -dj_peterka. Rurka: Newton 70/700 no-name, Super Plossl 10mm, aparat małpa Panasonic DMC-LS60, montaż: głowica kulowa w imadle Smile
Odpowiedz
(24.07.09, 14:22)dj_peterka link napisał(a): Czy LW powinno mieć zapas aby odbić 100% światła czy część światła moze minimalnie ( jesli tak to ile) wyjść po za obrys LW?

Nie znam się dobrze na mechanice optycznej, ale wydaje mi się, że lusterko wtórne powinno znajdować się w takim określonym miejscu, w którym wiązka światła będzie w pewnym stopniu skupiona (więc zazwyczaj to parę cm od krawędzie strony z której jest wlot - ofkorz w Newtonach). W jakim sensie miałeś na myśli, czy światło może wyjść poza obrys LW? To niemożliwe bo przecież światło nie jest rozproszone  Smile

W internecie i na tym forum znajdziesz sporo rzeczy na temat tego jak dobrać lusterko (wystarczy użyć Szukaj  Smile). Lusterko wtórne zajmuje jakieś 10-15% powierzchni lustra gł - o ile dobrze pamiętam!
Odpowiedz
A niby dlaczego miałbyś świadomie tracić światło z wiązki odbitej z LG ? Wprawdzie stosuje się czasem przysłony wewnątrz tuby, rezygnując z części światła z obrzeża LG, ponieważ zwykle tam jest " najsłabiej " z parabolą, ale to dla nas kosmetyka i wyżywają się w tym hobbyści ATM...

Podejrzewam, że miałbyś też problem z kolimacją. Mógłbyś nie zobaczyć w LW uchwytów LG...

Ale są w tych sprawach bardziej wtajemniczeni, nie mówiąc o internecie - co słusznie zauważył Matias...

Smile

Odpowiedz
Witam, dzięki za wskazówki.
Na naszym forum nie znalazłem konkretnych informacji na temat, a informacji, że coś powinno mieć "jakieś" albo "mniej więcej" lub "około" są setki a w przypadku urzadzenia optycznego liczy się kazdy milimetr. W międzyczasie znalazłem artykuł pana Newelskiego w starym numerze Uranii gdzie są wszystkie wzory i wyliczyłem, że dla lustra 200/750 optymalne wymiary LW to 59,5x83,9mm - liczenia było dużo Smile Ale pokrywa się to z wymiarami lusterek w sprzedaży, któe mają 60x84. Zamówiłem lusterko 56x81mm ale zawsze mogę podnieść LG gdy okaże się, że muszę wymienić je na właściwe. Przy 56x81 strace tylko na średnicy tuby bo będzie na styk z LG i będę musiał wyczernić dobrze wnętrze a tuba jest na tyle krótka że chyba nie będzie trzeba montować diafragm ? Z powodu mniejszej średnicy stożka może być problem z pokryciem matrycy przy foceniu i muszę dorobić dodatkową tulejkę dystansową 0,5cm ale aby pokryć okular wystarczy.
Jeśli chodzi o wychodzenie za obrys LW to możę tak byc, wystarczy podnieść o kilka mm LG - w tym stanie ogniskowa wyjdzie po za możliwości wyciagu.

Pozdrawiam
dj_p
"To co teraz widzisz to przeszłość tym starsza, im lepszy masz wzrok" -dj_peterka. Rurka: Newton 70/700 no-name, Super Plossl 10mm, aparat małpa Panasonic DMC-LS60, montaż: głowica kulowa w imadle Smile
Odpowiedz
Stary najważniejsza jest kasa jak cos jest w dobrych pieniadzach to kupuj a potem bedziesz myslal gdzie to wstawisz  ;D
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości