Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
problem z nasadką bino WO
Mam podwójny obraz, nie mozna uzyskać jednego Jowisza, Saturna czy krateru na Księżycu.
Na korpusie jest taka mała, czarna gumowa zaślepka a pod nią główka malutkiej śrubki - ale nie będę się wygłupiał, by tym majstrować.
Kupiona niedawno okazyjnie w USA, więc bez gwarancji.

Może ktoś pomoże, gdzie to dać do sprawdzenia i regulacji. Odważę się kręcić tą śrubką w lewo czy w prawo, jeśli ktoś publicznie przysięgnie, że to załatwi sprawę dwoistości obrazu  Wink

A może coś nie tak z moimi gałami? Ale z lornetką nie mam problemów...

Smile

Odpowiedz
Witam.
Nie wiem,czy twój problem nadal aktualny?
W mojej nasadce bino WO miałem taki sam problem,a ponadto patrząc na biały papier bez okularów,jeden tor optyczny był ciemniejszy.Tej śrubki o której piszesz,nie dotykaj.Boczne osłonki plastikowe są przyklejone punktowo.Przy delikatnym podważeniu puszczają i można je zdjąc.Zobaczysz pryzmaty,każdy zamocowany 4-ma wkrętami,a dodatkowo w czterech miejscach ustalony klejem .Żeby ustawic pryzmat,trzeba przeciąc klej i popuścic dwa wkręty od wewnątrz.Najpierw trzeba zdjąc tylko prawą osłonkę plastikową,aby uzyskac dostęp do pryzmatu rozdzielajacego światło.Mój był ustawiony mocno skośnie,a powinien byc prostopadle,do wlotu wiązki światła.Położenie tego pryzmatu w dużej mierze decyduje o kolimacji.
Jeżeli pryzmat wygląda na dobrze ustawiony,a przesuniecie obrazów jest niewielkie,można popuścic 3 wkręty z boku gniazda okularowego,wykręcic gniazdo ,obrócic i wkręcic w innym miejscu.Gwint jest 3-wchodowy.Czasem to wystarczy.Zakładam,że okulary mają dobra osiowośc i nie mają bicia.
Odpowiedz
Obserwuje nasadką Stellarvue, początkowo też miałem problem z  uzyskaniem  dobrego obrazu, dobrego tzn  nie podwójnego... Ale  po kilku próbach udało się. Najważniejsze to dokładne ustawienie ostrości w każdym oku. Jeśli tego nie zrobisz obraz będzie podwójny.
Moja żona nie potrafi tego dokładnie zrobić i widzi podwójnie. Na wszelki wypadek oddałem bino do  sprawdzenia kolimacji. Dokonano lekkiej korekty, koszt 50 zł. Dla mnie nic się nie zmieniło, żona dalej ma problem.
Kolimacje zleciłem  warszawskiej firmie  optycznej ( o ile pamiętam mieszczącej się przy ul Wileńskiej)
frugosław
N 51.34'47,76   E 20.34'28,14
Odpowiedz
Zbigniewie a patrzyłeś kiedyś przez  nasadkę u innego gościa i widziałeś poprawny obraz??
Dlaczego pytam....gość który sprzedał mi moją nasadkę WO miał problemy z poprawnym patrzeniem ..zmieniał nasadki jak rękawiczki i wyszło, że ma nieodpowiedni rozstaw oczu. W końcu chyba kupił tą która mu odpowiadała.
Podwójne widzenie to kwestia kolimacji.Może coś się przestawiło w trakcie transportu wewnątrz.
Gdy mam kłopot z lornetkami którego nie potrafię rozwiązać. Wysyłam Januszowi do Astrokraka...i zostawiam sprawę zawodowcom.   8)
Odpowiedz
(12.08.09, 00:03)franek link napisał(a): Witam.
Nie wiem,czy twój problem nadal aktualny?

[quote author=frugoslaw link=topic=15602.msg219920#msg219920 date=1250056813]
Obserwuje nasadką Stellarvue, początkowo też miałem problem z  uzyskaniem  dobrego obrazu, dobrego tzn  nie podwójnego...
frugosław
[/quote]

I tak i nie... Smile Uświadomiłem sobie, że przecież jeśli w setowych WO 20mm mam dość często obraz bez zarzutu, tzn nie będzie to kolimacja. Trochę nieprecyzyjnie wyraziłem się wcześniej. Wyłowiłem na czeskim forum obszerną dyskusję na ten temat i okazuje się, że patrzenie przez nasadkę to trochę alchemia związana z fizjologią oka i mózgu.

Chłopak miał też problem, jaki opisuje frugoslaw w przypadku Jego żony. A ja jestem chyba w podobnej sytuacji, jak właśnie frugoslaw.

Sprzedałem TS Planetary HR 8mm, to nie był przemyślany dobrze zakup do bino, chociaż kupowałem je też z myślą o SC 150/1500 , gdzie nie trzeba dawać korektora ogniska 1,6x.
Ale i tak to już za duże powiększenia a przedewszystkim migotanie obrazu związane z małymi pupilami i źrenicami oczu...

Byłem zaszokowany, gdy przeczytałem, że jeden user na czeskim forum ma 2 naglery 13mm do bino WO. To muszą być obrazy ! Jeden już mam... Wink

Smile

Odpowiedz
Dziękuję za reakcje Kolegów, innym to też może pomóc, wyjaśnić...

Smile

Odpowiedz
  frugoslaw
Czy twoja nasadka Stellarvue,ma możliwośc kolimacji na zewnatrz,tak jak Baader Planetarium MaxBright ?
Pozdrawiam.
Odpowiedz
Moja nasadka Stellarvue musiała  mieć zdjętą obudowę aby dostać się do śrub kolimacyjnych. 
Frugosław
Odpowiedz
Frugosław napisał:
Dla mnie nic się nie zmieniło, żona dalej ma problem.
-----------------------------------------------------------------------------------
A czy żona ustawia dokładnie rozstaw okularów w nasadce,wg rozstawu swoich oczu na dal ?
Franek.
Odpowiedz
To chyba nie w tym problem. Myślę, że rozstaw  okularów  żona  ustawia prawidłowo.
Raczej jest to  sprawa  fizjologii jej oczu. Zauważyłem na  rodzinnych pokazach nieba, że jedne osoby natychmiast widza przestrzennie, a inne nie.  Dlaczego?
Frugosław
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości