Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Poprawa jakości wzroku w górach?
Byłem ostatni tydzień w Tatrach i mimo paskudnej pogody chodziłem po gróach. Doszedłem w trakcie tych wycieczek do wniosku, że w górach być może poprawia się jakość wzroku. Przynajmniej niekiedy miałem takie wrażenie. Czy ktoś słyszał coś o takim zjawisku?
Oskar
Odpowiedz
Słyszałem o podobnym. Nadzwyczajna ostrość wzroku pojawia się u kosmonautów i astronautów (w zależności od kraju pochodzenia Wink ), w stanie nieważkości. Do tego stopnia, że w czasie pierwszych lotów początkowo uznano, że kosmonauci dostali... jobla, kiedy meldowali tym na Ziemi, że widzą gołym okiem, z orbity, szczegóły normalnie dostrzegalne z tak dużej odległości jedynie przez sprzęt optyczny.
Może wspiąłeś się tak wysoko, że zacząłeś mniej ważyć? Wink
Samodziałowy newton 230/1175, TAL 100R, PZO T50x70, Everest 12x60 Amator ze mnie ...
Odpowiedz
Mnie w górach na pewno poprawia się pragnienie (gdyby to była wiadomość zamieszczona w Hyde Park-u to bym odpowiedź mocniej rozwinął) ale mówiąc poważnie w mieście rzadko mamy możliwość spojrzenia w otwartą przestrzeń na odległość wielu kilometrów. Zapewne stopień zanieczyszczenia powietrza ma tu też spore znaczenie.
L.J.
Odpowiedz
Nie wiem jak jest na mniejszych wysokosciach, ale w gruncie rzeczy im wyzej sie czlowiek znajduje tym mniej tlenu dociera do mozgu i zmniejsza sie czulosc narzadu wzrokowego. Pamietam, ze czytalem to kiedys w National Geographic - dlatego w obserwatoriach na duzych wysokosciach oko ludzkie trzeba zastapic juz kamera.
Pozdrawiam!
p.s Oskar: a czy chodzenie po gorach noca jest aby bezpieczne :Smile Tongue???
Odpowiedz
Gwoli wyjaśnienia: miałem na myśli warunki dzienne a nie nocne.
Oskar
Odpowiedz
Może poprostu nie było oglądania telewizorka i siedzenia na komputerze...
Pozdrawiam! Piotrek
Odpowiedz
Nie było prawie 2 tygodnie, teraz trzeba to nadrobić Wink.
Oskar
Odpowiedz
Przede wszystkim gdziekolwiek jesteś w górach powiedzmy powyżej tych 700-1000 M npm jesteś ponad większością tego smogu i syfu atmosferycznego pochodzenia przemysłowego i znacznie Ci się zwiększa widoczność pozioma dalekich obiektów 8)
Odpoczynek od monitorów i dotlenienie organizmu też zapewne wnoszą swoje do zasiegu widzenia 8)
Odpowiedz
Chyba macie rację, bo akurat chodziłem powyżej 2000m i naprawdę mi się we łbie momentami kręciło, tak wyraźnie wszystko widziałem.
Oskar
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości