Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Egzoplanety - badania różne
#1
Wątki "Nowe palenty pozasłoneczne" zawierają prawie wyłącznie informacje na temat odkryć poszczególnych planet. Są też zakładane w systemie kwartalnym. Myślę więc, że wskazane jest założenie osobnego wątku zbierającego informacje na temat badań powstwania planet, nowych technik badawczych itp.
Odpowiedz
#2
Za pomocą systemu radioteleskopów SMA (Submillimeter Array) wykryty został dysk protoplanetarny wokół gwiazdy podwójnej V4046 Sagittarii.

Odkrycie to pozwala na obserwację procesów związanych z formowaniem planet w otoczeniu w jakim do tej pory odkryto niewiele planet. Wskazuje też, że planety mogą powstawać wokół gwiazd podwójnych w podobny sposób jak wokół gwiazd pojedynczych.

Pierwsze wskazówki co do istnienia dysku w tym układzie pojawiły się zeszłego lata. Obserwacje radiowe wykonane za pomocą 30-metrowego radioteleskopu należącego do Institut de Radio Astronomie Millimetrique (IRAM) dostarczyły wtedy informacji na temat występowania gazu wokół V4046 Sagittarii. Zidentyfikowano wtedy tlenek węgla i cyjanowodór, cząsteczki charakterystyczne dla dysków protoplanetarnych. Teraz SMA pozwolił na bezpośrednie zobrazowanie dysku.

Dysk rozciąga się od gwiazd od odległości porównywanej z orbitą Neptuna do odległości 10 razy od niej większej. Zajmuje więc obszar podobny do strefy formowania planeta gazowych oraz Pasa Kuipera w Układzie Słonecznym.

Uważa się, że V4046 Sagittarii przedstawia najlepszy do tej pory przykład dysku wokół młodego układu podwójnego gwiazd. Układ składa się z dwóch gwiazd o masie podobnej do Słońca. Składniki są oddalone od siebie o około 5 średnic Słońca. Wiek układu jest szacowany na 12 milionów lat. Dysk może byś więc jednym  najstarszych do tej pory odkrytych. Proces formowania planet gazów może być więc kontynuowany dłużej niż kilka milionów lat.

W układzie tym mogło już dojść do uformowania planet gazowych. Jest on położony prawie 2 razy bliżej Słońca niż inne znane układy planetarne (w odległości 240 lat świetlnych), więc stanowi dobry obiekt do poszukiwań planet, a nawet ich obrazowania.

http://astronomynow.com/090611Planet-for...nsuns.html
Odpowiedz
#3
Ostatnie badania wykazują, że nietypowe kształty dysków protoplanetranych wokół gwiazd mogą wynikać z oddziaływań z gazem międzygwiazdowym.

Deformacje i wygięcia tego typu dysków często są utłuczone obecnością niewidocznych obiektów lub bliskimi przejściami sąsiednich gwiazd. Jednak obecne badania pokazują, że takie kształty mogły też być wywołane oddziaływaniami pyłu z gazem w otoczeniu.

Dyski takie zawierają dużą ilość planetoid i komet, które zderzając się mogą uformować planety. Podczas zderzeń powstają duże ilości drobnych cząstek pyłu. Pył taki jest następnie usuwany na skutek zderzeń pomiędzy ziarnami, ciśnienia promieniowania gwiazdy i innych czynników.

Gdy gwiazda z dyskiem przemieszcza się przez przestrzeń kosmiczną przechodzi przez obłoki gazu. Gaz taki tworzy rodzaj wiatru międzygwiazdowego. Uderza on w cząstki pyłu i powoduje zmniejszanie szybkości cząstek w dysku. Wywołuje tym samym zmiany ich trajektorii. Wpływa to tylko na najmniejsze drobny, wielkości rzędu mikrometra.

Obecne badania były prowadzone na przykładzie gwiazdy HD 32297 położonej w odległości 340 lat świetlnych w gwiazdozbiorze Oriona. Układ ten charakteryzuje się wiekiem około 100 milionów lat. Jest więc mniej więcej na etapie w którym wokół Słońca skończyły formować się planety.

Badania wykonał zespół pod kierownictwem Johna Debesa z Goddard Space Flight Center. Pozwoliły one na stwierdzenie, że dysk jest przegięty w wewnętrznej części. Inne badania wykazały też istnienie obłoku gazu blisko tej gwiazdy. Wskazuje to, że taki kształt dysku mógł być wywołany przez wleczenie cząstek pyłu wywołane oddziaływaniami z gazem.

Gdy dysk zderza się dużą powierzchnią z obłokiem gazu, tak jak w przypadku HD 32297 jego krawędź powinna zostać delikatnie odgięta od kierunku ruchu. Zderzenie takie powoduje zmiany tylko w zewnętrznych rejonach dysku, gdzie związki grawitacyjne pyłu z gwiazdą są niewielkie.

Badania takie są istotne dla teorii formowania się dużych planet takich jak Uran i Neptun, oraz kształtowania populacji ciał tworzących Pas Kuipera. Obecnie wydaje się, że gaz międzygwiazdowy  może sprzyjać usuwaniu pyłu z młodych układów planetarnych.

http://astronomynow.com/news/n0908/28disc/
Odpowiedz
#4
Wyznaczono okres obrotu wokół gwiazdy macierzystej dla  egzoplanety WASP 18b - wynosi 0.94145299 dnia. Trzeba przyznać - niezła dokładność!

O odkryciu obiektu pisaliśmy o tutaj:
http://astro4u.net/yabbse/index.php?topi...#msg221635

Źródełeczko informacji:
http://exoplanet.eu/planet.php?p1=WASP-18&p2=b
Odpowiedz
#5
Atmosfera egzoplanety HAT-P-7b przebadania została za pomocą Spitzera, Keplera oraz sondy Deep Impact (Epoxi).

http://arxiv.org/abs/0912.2132
Odpowiedz
#6
Po raz pierwszy otrzymano widmo egzoplanety- gazowego giganta około 10 razy masywniejszego niż Jowisz.
http://www.space.com/scienceastronomy/ex...00113.html
http://www.spaceref.com/news/viewpr.html?pid=29999
Ciekawe co ujawnią badania widma  Smile
Odpowiedz
#7
Astronomom po raz pierwszy udało się zebrać pomiary, świadczące bezpośrednio o obecności "superburzy" w atmosferze planety pozasłonecznej - gorącego Jowisza HD 209458 b. Precyzyjna obserwacja tlenku węgla, wchodzącego w jej skład, umożliwiła dokonanie odkrycia, iż przemieszcza się on z bardzo gorącej, dziennej strony planety, do chłodniejszej, nocnej z niezwykle wysoką prędkością. Dzięki przeprowadzonym badaniom udało się również dokonać pomiaru prędkości orbitalnej planety, co pozwoliło na bezpośrednie oszacowanie jej masy.

Naprawdę niesamowita sprawa, wiatry strumieniowe na tej planecie osiągają prędkość 5-10 tyś km/h!

Całość artykułu na kosmonaucie.
Odpowiedz
#8
(04.07.10, 21:27)Matias link napisał(a): Naprawdę niesamowita sprawa, wiatry strumieniowe na tej planecie osiągają prędkość 5-10 tyś km/s!

Jeżeli na godzinę, to może uwierzę Smile
Odpowiedz
#9
Oczywiście! Smile Gupi błąd, oj...
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości