Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
czy to mozliwe??? (NGC 6886)
ostatnio ogladajac rejon gwiazdozbioru labedzia natrafilem orawdopodobnie na ngc 6886.
obserwacje prowadzilem za pomoca okularu plosla 10mm i teleskopu synta 150/750. seeing oceniam na 5/5 i przejrzystosc tez byla idealna.oto szkic tego co zauwazylem...

[Obrazek: ngc6887.th.jpg]

Edit moderatora:
poprawilem tytul watku
oglądając niebo daje z siebie wszystko SW 150/750 montaż geodezyjny 15kg Smile , lornetka 20x50, luneta56/250, optisan 76/750, nikon coolpix l11
Odpowiedz
zapomnaialem dodac ze mglawica ta jest mglawica planetarna...moze przesadzilem troche z rozmiarami na szkicu ale widok jest identyczny...mglawica widoczna w srodkowej czesci szkicu jako plamka rozmyta
oglądając niebo daje z siebie wszystko SW 150/750 montaż geodezyjny 15kg Smile , lornetka 20x50, luneta56/250, optisan 76/750, nikon coolpix l11
Odpowiedz
Mgławica planetarna NGC 6886 w Strzale ma jasność 12,5mag. Myślę, że bardzo ciężko byłoby ją dostrzec teleskopem 150mm, ale skoro pisałeś, że masz idealne warunki, to trzeba to koniecznie sprawdzić.
Jak tylko wrócą ciemne noce, to podejmę się odszukania tej mgławiczki w 127mm Smile I wtedy ja sam będę miał pewność Wink
pzdr
SCT 5'' SLT GoTo, Sp-Wa 7,4; SWA58 9, LVW 13, SWAN 20, W70 25, Ultima 35, UHC-S, Moon & Skyglow i pełno kolorowych Smile ASTRO-ART.COM.PL
Odpowiedz
no wlasnie pewnosci nie mam bo pod koniec obserwacji  popsul mi sie celownik a raczej bateria padla i laser nie dzialalTongue
mozliwosci jest troche bo w poblizu znajduje sie gromada m71 ale wg mnie powinna byc duzo jasniejsza bo kiedys ja nuz obserwowalem. pozdrawiam
JAREK
Odpowiedz
A moze to byly Hantle (M27)?? Tez nie jest to to daleko od M71...

Załączone pliki
.png   771px-Vulpecula_constellation_map.png (Rozmiar: 243.7 KB / Pobrań: 215)
Odpowiedz
Nowatorze, kolego nasz, zapalony szkicowniku obiektów widzialnych i niewidzialnych, proszę o odpowiedni dobór obiektów będących w magicznym kręgu Twojego zainteresowania. Jednym słowem wybierz te obiekty, które nie tylko dla apertury Twojego teleskopu i Twojego sokolego oka będą również wystarczająco wyraźnie na Twoich szkicach dla nas zwykłych podglądaczy nieba i entuzjastów twórczości artystów ostrego ołówka. Na szkicu NGC6886 "w środkowej części szkicu jako plamka rozmyta" widzę tylko ciemność, proszę zaznacz strzałką, kółkiem, jakimkolwiek markerem ów obiekt będący "plamką rozmytą"
Odpowiedz
[Obrazek: ngc6889.th.jpg]

specjalnie dla kolegi zaznaczylem mglawice...
nie to na pewno nie byly hantle.hantle widze przepieknie i sa duzo jasniejsze zreszta niedlugo i ich szkic bedzieTongue

pozdrawiam
jarek
Odpowiedz
Kurczę, obawiam się, że to 6886 Smile Gratuluję, choć to nie do końca trudny obiekt. Mały i zwarty o sporej jasności powierzchniowej. Jasność wizualna to wg NGC 11,4mag.

Jak się odpowiednio obróci obraz DSS:

[Obrazek: n6886.jpg]

to układ gwiazdek odpowiada szkicowi. Ponownie gratuluję niezłego odwzorowania rzeczywistości.

Pozdrawiam.
Odpowiedz
Rzeczywiście, udana zdobycz Wink Polowałeś na nią czy to tak przypadkiem tam trafiłeś  ;D??
Synta 10 '', Orion 80ED / SVP +LVW22, LVW13,LVW8 + WO SWAN 33, Orto University 5  , filtr polaryzacyjny Celestron, UHC-Lumicon Newton 76, lornetka 9x50
Odpowiedz
Dziękuje Nowatorowi i Polarisowi. Rzeczywiście Nowator naszkicował a Polaris bezbłędnie (jak zwykle) potwierdził. Ja dostałem nauczkę, że najlepiej szkice przeglądać jako negatywy. Porównałem negatyw szkicu Nowatora i zdjęcie umieszczone przez Polarisa. Pozdrawiam.
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości