Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Wszystko co chcialbys wiedziec o lornetkach...
Z danych dystrybutora można zauważyć istotną różnicę w cenie między Steinerem 8x56 serii Ranger a 8x56 serii Night Hunter (2.290 i 3.990). To może nieco odstraszać od serii NH i zachęcać do kupna tańszego modelu. Arku czy możesz krótko napisać, co powoduje, że NH jest lepszy i czy różnica w jakości obrazu jest znaczna? Z testu wynika, że nie. Czy mógłbyś coś bliżej na temat tej aberracji napisać?
Oskar
Odpowiedz
NH jest wypelniany azotem i ma lepszy obiektyw przez co aberracja chromatyczna jest na znikomym poziomie. W Rangerze jest juz ona
zauwazalna. Jesli jednak ja mialbym wydawac wlasne pieniadze i
kupowac lornetke przegladowa, to chyba tez nie doplacalbym do NH
i wybral Rangera, ktory jest tanszy i ma o 6mm wiekszy obiektyw.
Na Rangera jest 10 lat gwarancji, a na NH 30 lat.

Poczekaj jednak Oskarze troche, do opublikowania wynikow naszego
nowego testu. Bedziesz mial wiekszy zakres sprzetu do porownan.

Arek
Test lornetek: http://www.optyczne.pl/ Tak poza tym to: 10x50, Megrez 80/480
Odpowiedz
Dzięki za sugestie. Do testu zaczekam, gdyż wiadomo, że nie jest to wydatek łatwy, zwłaszcza, jak się posiada dwie lornetki. Jednak jak czytam co piszecie, to po prostu czuję, że muszę mieć coś dobrego jakościowo.
Oskar
Odpowiedz
A powiedz jeszcze Arku, gdzie Ty fizycznie urzędujesz? Może podrzucę do testów tego Pentaxa 20x60?
Odpowiedz
Fizycznie w Centrum Astronomicznym PAN w Warszawie na Bartyckiej 18
Pentaxa 20x60 i 16x60 mamy obiecanego z Apollo Electronics. Mam nadzieje
ze nie nawala. Wyslij mi na priva swoja komorke, bo lepiej dmuchac na zimne.
Juz dzis mnie jedna firma zrobila w jajo z Exacta 8x56.

Arek
Odpowiedz
Do Oskara: to jest tylko moje priva zdanie, ale uważam że wydawania 4 tys. PLN (niezaleznie od zasobności) na sprzęt rzędu 50-56mm jest bezcelowe. Przy powerach 7-12X abberacja chromatyczna będzie widoczna w stosunku do lornetek z niższej półki ale pozostanie akademicka dyskusją. Natomiast lornetki o aperturach "statywowych" czyli 70-100mm-to inna sprawa. Z reguły mają powiększenia 15-30X i wszystki błędy, a przede wszystkim problemy z kolimacją, kolorem wychodzą jak na dłoni.
Kierując się testami Arka i jego kolegów zakupiłem Bushnella 7x50. Oczywiście to nie Zeiss, ale ręczę, że aż tak olbrzymich, subiektywnie odczuwalnych różnic jest znacznie mniej niż np. pomiędzy lornetkami Pentax 20x60 i Fujinon 16x70. Mały power w lornetkach 50mm "sam z siebie" niweluje masę wad i optycznych i kolimacyjnych. Dla mnie model NH Steinera to lornetka dla autentycznego huntera. Ile da się zobaczyć na niebie przy 50mm szkłach??? Zakładam, że nie zajmujemy się wyłącznie przeglądaniem drogi mlecznej i obserwacjami meteorów.
Pozdr.
Odpowiedz
Trudno sie nie zgodzic z Andrzejem. Dlatego tez wspominalem, ze zamiast
NH lepiej juz kupic duzo tanszego Rangera. Ogolnie rzecz biorac zakup
50tki w cenie okolo 1000 zl jest chyba najlepszym wyborem. W tym zakresie
masz wszystkie uzywane Carl Zeiss Jena, Minolte Activa 10x50, Bushnella
Marine 7x50. Potem przyrost ceny jest duzo wiekszy niz przyrost jakosci
obrazu i kwestia indywidualnych preferencji jest czy wyhamowac przy Rangerze za ponad 2000 zl czy na Swarovskim 8x56 za 5300 zl Smile

Arek
Odpowiedz
Wspomniano jednak, że nie każdy lubi sprzęt używany.
Jako napisałem, trudnym jest kupno lornetki za 2-4 tysiące. Stąd było pytanie o tego tańszego Streinera.
Oskar
Odpowiedz
Rangera 7x50 mozesz miec za 1820 zl, 10x50 za 2050 zl, a 8x56 za 2290 zl.
Ceny wg, www.artemix.com.pl

Arek
Odpowiedz
(08.08.03, 12:50)Arek link napisał(a):Potem przyrost ceny jest duzo wiekszy niz przyrost jakosci
obrazu i kwestia indywidualnych preferencji jest czy wyhamowac przy Rangerze za ponad 2000 zl czy na Swarovskim 8x56 za 5300 zl Smile

Arek

A to przecież wcale nie musi być górna granica niestety Smile
Oskar
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości