Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Jak z polskim paszportem dostac sie do NASA lub ESA ?
CNES zatrudnia obcokrajowcow, jest to nawet czesc ich polityki. Sa tam stanowiska CDD (umowa na czas okreslony) na 18 miesiecy generalnie bardziej przewidziane dla obcokrajowcow niz dla Francuzow. Sa tez mozliwosci zrobienia doktoratow (glownie z uczelniami francuskimi) no i oczywiscie stazow (z reguly ok 4-6 miesiecy)

Pracuje w CNES od 4,5 lat w DLA, w programach Ariane 5. Wczesniej zrobilem staz w CNES Toulouse w misji Rosetta Lander - Philae. Z Polski wyjechalem w czerwcu 2004 roku po studiach. Przeszedlem przez etap CDD i przez (nie)slawna francuska procedure-torture aby dostac ich karte pobytu z prawem do pracy i umowe CDI (umowe na czas nieokreslony). To bylo przed majem 2009 roku. Dzisiaj jest tam znacznie latwiej.

Fakt jest faktem ze trzeba dobrze znac jezyki francuski i angielski aby cos zdzialac. Zainteresowani powinni czesto odwiedzac strone CNES i jezeli znajda stanowisko ktore im odpowiada wysylac listy motywacyjne.

Poza tym slyszalem (czy raczej widzialem) ze w EADS Astrium w Bremie pracuja jacys goscie z polsko brzmiacymi imionami i nazwiskami (ale nie wiem czy to Niemcy, czy Polacy dwupaszportowi). W przemysle francuskim zadnych innych Polakow poza mna nie znam (za to znam francuzow z polskimi korzeniami)

pozdrawiam
Per Aspera ad Astra
Odpowiedz
To wszystko mało ciekawie wygląda, dlatego już nic mnie tu nie dziwi. He,he!
Odpowiedz
(17.06.09, 22:44)olasek link napisał(a): Obywatelstwo nie jest konieczne. Wymagany jest staly pobyt i oczywiste pozwolenie na prace a wiec typowo tzw. "green card".
NASA zatrudnia ludzi przeroznego kalibru - od woznych do najlepszych naukowcow.

I jeszcze jedno - conajmniej 30% personelu pracujacego w osrodkach NASA nie jest bezposrednio zatrudnionych przez NASA, sa tzw. kontraktorami to znaczy pracuja nad projektami dla NASA ale ich pracodawca jest kto inny.

Ja pracuje w NASA-Ames.

a przypadkiem clearance nie trzeba tez miec ?
byles weryfikowany do pracy w projekatch rzadowych ?
Z tego co wiem to obcokrajowcom bardzo trudno uzyskac ten certyficat.
Pozdrawiam Astro4u.
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości