Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Nowe Planety Pozasłoneczne (II kw. 2009)
bezposrednio po odkryciu gliese 581 c uwazano ze srodek ekosfery w tym ukladzie to 0.1AU potem na dlugi czas ekosfera znajdowala sie miedzy 0.04-0,06 AU a teraz wydaje sie ze nowe dane przesunely jej srodek dalej od gwiazdy na okolo 0.14-0.15 AU wkrotce powinnismy wiedziec gdzie jest dokladnie
Zdalne postrzeganie  umozliwilo mi  potwierdzenie istnienia obcej cywilizacji na marsie  teraz  tysiace i setki tysiecy lat temu
Na razie to głównie dużo domysłów co to położenia ekosfery w tym układzie, no tak mi się zdaje, ale dalej śledzimy co tam ciekawego się dzieje w tym układzie to zobaczymy.
A Gliese 581 e to tak jak Kanarkus nadmienił "musi być czymś w rodzaju Merkurego"
Apropo 0,03 AU to ile kilometrów ?? Chyba poniżej 75 tys. nawet, ale nie wiem na pewno.                                                                                                                           
Hmm, a na jakiej podstawie zmieniły się te zasięgi ekosfery?
(22.04.09, 18:01)dragon784 link napisał(a): Apropo 0,03 AU to ile kilometrów ?? Chyba poniżej 75 tys. nawet, ale nie wiem na pewno.

4.5 mln km.. prawie jak rzut kosmicznym beretem od gwiazdki macierzystej Smile

(22.04.09, 18:04)Maquis link napisał(a): Hmm, a na jakiej podstawie zmieniły się te zasięgi ekosfery?

No właśnie.. doszły jakieś dokładniejsze dane co do parametrów Gliese 581?
Nic nie wiadomo mi na razie wiadomo, ale jestem pewien, że okład GL 581 zostanie bacznie wzięty pod lupę(lub teleskop ;D) i pewnie dostaniemy porcyjke informacji. Cóż pozostaje tylko czekać na kolejne niusy.
A że aż 4,5 mln km.. Nie spodziewałem się, bo źle sobie wyliczyłem, a w kosmosie to nic, więc widzimy jakim pyłkiem we wszechświecie jesteśmy...
(22.04.09, 17:32)tommi59 link napisał(a): bezposrednio po odkryciu gliese 581 c uwazano ze srodek ekosfery w tym ukladzie to 0.1AU potem na dlugi czas ekosfera znajdowala sie miedzy 0.04-0,06 AU a teraz wydaje sie ze nowe dane przesunely jej srodek dalej od gwiazdy na okolo 0.14-0.15 AU wkrotce powinnismy wiedziec gdzie jest dokladnie

Az tak duze przesuniecie? Z 0,1 AU na 0,04-0,06??* I teraz znow na 0,14?? Z drugiej strony srodek, to tylko srodek - niewiele informacji przynosi. Raczej zakres byby tutaj bardziej wskazany.

Ciekawa praca na temat ukladu Gl 581 jest o tutaj (ciekawe, ze jest tam nazywana jako GJ581):
http://obswww.unige.ch/~udry/Gl581_preprint.pdf
...zwroccie uwage na zdania, sugerujace, ze maksymalne masy tych planet pozaslonecznych nie moga byc wieksze od 1,6 wartosci M sin i, jaka tutaj operujemy!

Tak czy inaczej - bardzo ciekawy uklad!

* Nie przypominam sobie takiego zjazdu ku gwiezdzie - raczej powolne 'oddalanie' ekosfery od Gl 581 c, zamieniajace te egzoplanete z drugiej Ziemi w druga Wenus...
Udało mi się odszukać przewidywane orbity planet z układu Gl 581 jeszcze bez Gliese 581 e, ale wiadomo gdzie się ona znajduje to można sobie "dorobić" patrząc na poniższy schemat:
[Obrazek: 600px-GJ581orbits.svg.png]
Ciekawe ,ale w tym artykule nazwa gwiazdy też brzmiała czasem także brzmiała GJ 581.

I jeszcze na koniec artystyczna wizja Gliese 581 e
[Obrazek: 300px-Phot-15a-09-fullres.jpg]
Zrobiłem układ na podstawie dostępnych danych.

Załączone pliki
.png   Gl581.png (Rozmiar: 23.38 KB / Pobrań: 346)
wogole planetary biology podaje luminosity gj 581 na 0.002 slonca natomiast wikipedia i nie tylko na 0.013 a to spora roznica  wogole na gliese 581 c slonce byloby widoczne jako ponad 5 razy wieksze niz na ziemi przy podobnej temperaturze niezly motyw
Zdalne postrzeganie  umozliwilo mi  potwierdzenie istnienia obcej cywilizacji na marsie  teraz  tysiace i setki tysiecy lat temu
Wrzuciłem dane do moich modeli i wyszło mi w metodzie przybliżonej 0,016 Słońca, dwie inne metody dały wyniki 0,011 (tym najbardziej ufam), kolejne dwie 0,002 (tym ufam najmniej - w zasadzie powinienem je kiedyś dokładniej sprawdzić).

Rozumiem, że temperatura odnosi się do planety a nie do gwiazdy?  :Smile

Swoją drogą - chciałbym nadmienić, że ekosfera nie jest czymś zależnym wyłącznie od gwiazdy. Jak kiedyś wspomniałem wiele zależy od samej atmosfery - dlatego ciężko powiedzieć, czy dana planeta znajduje się bliżej lub dalej ekosfery. Jest to kwestia pewnych założeń. I tak można sobie wyznaczyć ekosferę ograniczoną do danych pochodzących z samej gwiazdy, dla promieniowania umożliwiającego istnienie wody w stanie ciekłym. Ale to tylko część równania. Druga to sama planeta i jej zdolność do zatrzymywania ciepła. Problem w tym, że bez danych można ona być do pewnego stopnia dowolna - wystarczy rzucić okiem na nasz układ, żeby zobaczyć różnicę pomiędzy Ziemią a Wenus (zresztą można się pobawić wzorami i zobaczyć jaka temperatura panowałaby na Wenus, gdyby była w miejscu Ziemi).

Dlatego traktowałbym założenia bardziej... elastycznie i z mniejszym entuzjazmem. Przesuwanie planety może przynieść tyle dobrego co złego - zależnie od warunków, jakie na niej panują.

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości