Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ile tracimy w letnie noce ?
(22.06.09, 13:59)starbee link napisał(a): Czy to znaczy, że z lokalizacji na 50st N, z LP ograniczającym zasięg do 6mag, nie zaobserwuję pogorszenia widoczności gwiazd  w okresie letniego przesilenia?

Raczej nie, z tym że niebo będzie dość ciemne tylko i wyłącznie przez jakieś 2 godziny.
Krosno,  49°40' N   21°47' E http://piotrguzik.systempartnerski.pl/
Odpowiedz
A co z polska centralną? Bo ja oglądałem niebo na obrzeżach miasta Łodzi, po 15 minutach w zupełnej ciemni i widziałem na pewno gwiazdy ok. 5mag (Z lutni i herkulesa, a także mały wóz). Tongueozdr
Synta 8''
Odpowiedz
(22.06.09, 14:17)PiotrGuzik link napisał(a): Raczej nie, z tym że niebo będzie do¶ć ciemne tylko i wył±cznie przez jakie¶ 2 godziny.

Hmm...Nie wiem. Trudno o obiektywne porównywanie z pamięci nieba letniego i zimowego, ale o ile obserwowane z  balkonu niebo wydaje mi się tak samo jasne przez cały rok, to z tego „lepszego” miejsca (zasieg do 6mag) niebo letnie jest wyraźnie jaśniejsze niż zimą, także w połudnowej części. Np. drogę mleczną obecnie widać zdecydowanie słabiej niż zimą. To powinno jakoś przekładać się na zmniejszenie zasięgu granicznego.
12" f/5,  MTO, 10x50
Odpowiedz
Poza tym mroźne powietrze nie wykazuje takich wlaściwości zniekształcających jak ogrzene "falujące" powietrze w ciepłych miesiącach. Myślę że jest to też jeden z przykładów przewagi ziomowych nocy nad letnimi.
Odpowiedz
Mimo wszystko w ciągu ostatnich dwu dni udało się zaliczyć:
Łabędź
- gwiazda podwójna Albiero
- NGC7000 i IC5070 (Ameryka Północna i Pelikan)
- NGC6992, NGC6960, NGC6979 (mgławice)
- M29 i M39
- NGC6826 (mgławica planetarna)
Kasjopeja
- Iota (układ potrójny)
- M52
- Bubble Nebula
- M103
i wiele innych
Prawdziwy amator i jego Synta 8"; Okulary Baader Scopos 30 mm 2", Baader Hyperion 8 mm i 13mm 1,25",filtr UHC-S, Vixen Barlow 2x, zielony wskaźnik laserowy (padł) i czerwona latarka czołówka i filtr Księżycowy.
Odpowiedz
Kiedy zaczynałem przygodę z astronomią lubiłem obserwować w letnie noce,na wybrzeżu jest naprawdę jasno ale mi to nie przeszkadzało ciszyło mnie wszystko co mogłem zaobserwować.Dzisiaj w zasadzie w okresie czerwiec ,lipiec nie prowadzę obserwacji,zbyt jasno no i w teleskopie wszystko faluje
Odpowiedz
Aby zobaczyć coś dobrze trzeba udać się na pola daleko od miasta, jak jest w otoczeniu czarno to wtedy niebo lepiej widać. Dawno nie jeździłem ale to dobre miejsca do obserwacji o ile niebo jest czyste.
open-youweb.com Serwis treści tematycznych

Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości