Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Co widać przez lornetkę?
witam
Chciałbym się dowiedzieć, co dokładnie widać przez lornetkę 8x40
( chodzi mi o to, czy widać np. pierścienie saturna, księżyce Jowisza
Jak nie, to jaka najmniej musi być lornetka, by to widać
pozdrawiam
newton 76/700, lornetki dwie 8x40 canon PowerShot A720 IS
Odpowiedz
Pierścieni Saturna nie zobaczysz, bo właśnie kierują się w stronę Ziemi. Teleskopem ledwo zobaczyć ;D

Co do księżyców Jowisza to jest prawdopodobne, że zobaczysz choć jeden księżyc.
Odpowiedz
Na wszelki wypadek lepiej nieco rozwinąć odpowiedź. Smile

Przez małą lornetkę na statywie lub dobrze trzymaną najprawdopodobniej da się zobaczyć pierścienie Saturna, oczywiście prócz pewnych momentów w tym roku, kiedy pierścienie będą niewidoczne nawet dla większych teleskopów.

Prócz tego jeden księżyc Saturna (Tytan) będzie widoczny.

Maksymalnie można zobaczyć 4 księżyce Jowisza przez lornetkę - i to bez żadnego problemu. Oczywiście, gdy księżyc jest schowany lub przed Jowiszem, to w przypadku obserwacji lornetkowych nie uda się go zobaczyć. W internecie jest sporo miejsc, gdzie są podane aktualne położenia księżyców jowiszowych.
Odpowiedz
Witam
To jeszcze pytanko:
Jak duze znaczenia ma pole widzenia lornetki przy obserwcjach nieba?
pozdrawiam
Odpowiedz
To właśnie szerokie pole jest atutem lornetki podczas obserwacji nieba. Właśnie ten czynnik sprawia, że w niektórych przypadkach zastępuje teleskop. Do "przeglądu" nieba oraz do szerokich gromad otwartych najlepsze jest jak największe pole widzenia. Tym samym - dla mnie ma znaczenie dość duże.
pzdr
SCT 5'' SLT GoTo, Sp-Wa 7,4; SWA58 9, LVW 13, SWAN 20, W70 25, Ultima 35, UHC-S, Moon & Skyglow i pełno kolorowych Smile ASTRO-ART.COM.PL
Odpowiedz
Im większe pole widzenia, tym lepiej widzisz okolice obiektu, którego obserwujesz ;D
Odpowiedz
dzięki za wszystkie odp
Mam lornetkę 8x40. Jakie jest w niej powiększenie?
newton 76/700, lornetki dwie 8x40 canon PowerShot A720 IS
Odpowiedz
8x40  8 to powiekszenie, 40 średnica obiektywu, z tym, że na współczesnej, miernej produkcji zdarza sie często, że bzdury piszą Smile Zmierz sobie średnice obiektywu (soczewki, nie obudowy) i podziel to przez średnicę "jasnej plamki światła" widocznej na okularze. Wynik będzie powiększeniem danej lornetki.
Pozdrawiam Artur Wargin
Odpowiedz
Ja nie będę tworzył nowego tematu i napisze w tym. Jaka jest różnica pomiędzy lornetkami:  20x50, a 15x70 ?
Czy przez 20x50 będzie większe zbliżenie do danego obiektu, czy też w tej 15x70 ?
Chciał bym także się dowiedzieć co jest lepsze, aby obserwować nieba nocą.
Odpowiedz
(14.06.09, 21:08)ramides link napisał(a): Ja nie będę tworzył nowego tematu i napisze w tym. Jaka jest różnica pomiędzy lornetkami: 20x50, a 15x70 ?
Czy przez 20x50 będzie większe zbliżenie do danego obiektu, czy też w tej 15x70 ?
Chciał bym także się dowiedzieć co jest lepsze, aby obserwować nieba noc±.

Witaj w stronie astro4u!

Lornetka 20x50 ma powiększenie 20 razy i średnicę obiektywu 50 mm = 5 cm
Lornetka 15x70 ma powiększenie 15 razy i średnicę obiektywu 70 mm = 7 cm

Ja raczej wybrałbym tą drugą 15x70, a to ze względu na to, że ma średnicę 7 cm (im więcej tym lepiej). Powiększenie nie odgrywa tu ważnej roli.
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości