Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Betelgeza się skurczyła
Tak się zastanawiałem gdzie ten wątek dać...

Onet podał, że Betelgeuse zmniejszyła się o 15% w ciągu ostatnich 15 lat. Czym to się może zakończyć - więcej tutaj:
http://wiadomosci.onet.pl/1988122,441,item.html

Na astronomy.com szerszy tekst w języku angielskim:
http://www.astronomy.com/asy/default.aspx?c=a&id=8342
Teleskop TAŁ1 - Mizar, lornetka Tento 10x50, Nikon 7x50.
Odpowiedz
Hmm... bardzo ciekawe, że pomimo zmiany fizycznej wielkości jak dotąd nie odnotowano zmiany jasności Tongue No cóż .. za jakiś dłuższy czas będziemy mieli ładną mgławiczkę planetarną  ;D
Synta 10 '', Orion 80ED / SVP +LVW22, LVW13,LVW8 + WO SWAN 33, Orto University 5  , filtr polaryzacyjny Celestron, UHC-Lumicon Newton 76, lornetka 9x50
Odpowiedz
O tym czerwonym, półregularnie zmiennym nadolbrzymie warto przeczytać także tu: http://www.aavso.org/vstar/vsots/1200.shtml
Odpowiedz
To oznacza, że coraz bliżej nam do wielkiego bum?
Odpowiedz
(11.06.09, 13:19)Matias link napisał(a): To oznacza, że coraz bliżej nam do wielkiego bum?

Oczywiście. A zresztą każda gwiazda umiera... Wink

Mi się wydaje, że już wybuchła, ale jeszcze światło do nas nie dotarło... Tak tylko myślę... Wink
Odpowiedz
(11.06.09, 15:01)Libra_PL link napisał(a): Oczywiście. A zresztą każda gwiazda umiera... Wink

Pytałem.. bo to by oznaczało całkiem niezłe fajerwerki dla nas. Betelgeuse jest blisko naszego Słońca (jakieś 400 lat chyba), i podobno radiacyjnie mogłoby nam trochę bałaganu narobić..
Odpowiedz
Cytat:Betelgeuse jest blisko naszego Słońca (jakieś 400 lat chyba)

Dokładnie nie wiem, ale w wersji polskiej wikipedii odległość wynosi 427 lś, a w wersji angielskiej 600... ???

Mam jedno pytanie na temat supernowych: zwykle ile czasu trwa eksplozja supernowej?
Odpowiedz
(11.06.09, 16:11)Libra_PL link napisał(a): Dokładnie nie wiem, ale w wersji polskiej wikipedii odległość wynosi 427 lś, a w wersji angielskiej 600... ???

Bo pewnie mają podane w milach świetlnych  ;D

(11.06.09, 16:11)Libra_PL link napisał(a): Mam jedno pytanie na temat supernowych: zwykle ile czasu trwa eksplozja supernowej?

Czas jest tu pojęciem względnym chyba  :Smile Dzieje się też na raz tyle rzeczy..
Odpowiedz
Nie wyobrażam sobie Oriona bez Betelgezy  :-\
Gdzieś wyczytałem (jakieś forum), że brak zmian jasności podczas zmiany średnicy może być spowodowanym tym, że jej kształt jest zbliżony do piłki bejsbolowej, która wiruje. Nie chce mi się wierzyć, że gwiazda nie jest kulista. I tu pytanie do fachowców, czy taka hipoteza jest możliwa?
Teleskop TAŁ1 - Mizar, lornetka Tento 10x50, Nikon 7x50.
Odpowiedz
[Obrazek: orionpowybuchubetelgezy.jpg]

A tak ma wyglądać Orion po jej wybuchu... :'( Chociaż inne gwiazdy też mają ruch własny...

Nawet widać M42 ;D
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości