Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Teleskop na Dobsonie - budowa od podstaw
Cytat:Można zrobić jakąś wajchę lub śrubę w pewnej odległości od osi obrotu, która byłaby nieruchoma względem górnej płyty i dociskana do dolnej. Ważne tylko, żeby nie kolidowała z łożyskami.
Nie bardzo mogę to sobie wyobrazić... masz jakąs fotkę lub schemacik podobnego rozwiązania?? niekoniecznie w montażu pod teleskop.

opcja 2  prosta w wykonaniu, tylko roboty więcej z podstawą, ale jak nic innego nie znajde to pewnie z niej skorzystam. Dzięki!
Newton 120/900
Odpowiedz
(26.06.09, 23:12)InneCzasy link napisał(a): Nie bardzo mogę to sobie wyobrazić... masz jakąs fotkę lub schemacik podobnego rozwiązania?? niekoniecznie w montażu pod teleskop.

Schematu ani zdjęcia nie mam, bo to wytwór mojej wyobraźni Wink

Chodzi mi o taki układ, gdzie mechanizm hamulca umieszczony jest na górnej płycie, a element blokujący przechodzi przez otwór na drugą stronę. Po zmianie położenia dźwigni lub przekręceniu śruby jest on dociskany do dolnej płyty.
Wyobrażasz to sobie?

Jak chcesz to mogę na szybko zrobić rysunek koncepcyjny w Paincie.
traveler ATM 70/500 i 40D do foto
Odpowiedz
chyba już czaję o co Ci chodzi.
Newton 120/900
Odpowiedz
(26.06.09, 23:31)InneCzasy link napisał(a): chyba już czaję o co Ci chodzi.
W takim razie wybór należy do Ciebie Smile

Za 2 opcją przemawia jeszcze jedna rzecz -ładniej wygląda Tongue

Powodzenia przy budowie!
Odpowiedz
Panowie ten wątek powinien chyba znajdować sie w ATM
EOS 350D  18-55mm ,Jupiter 21M 4/200. I takie tam
Odpowiedz
Myślałem o tym hamulcu z dźwignią... i wymyśliłem coś takiego.
Gdybym łożyskowanie zrobił pod podstawą górnej częsci montażu, a nie jak pierwotnie planowałem na górze podstawy wtedy mógłbym użyć kółek z hamulcem, a przynajmniej jednego takiego kółka po stronie okularu i zrobić taką dźwignię jak na rysunku.
[Obrazek: hamulecdobson.jpg]

P.S. hamulec narysowany jest nie z tej strony co trzeba, powinien być z przodu lub tyłu rysunku, ale narysowałem go z boku, żeby dokładnie było widać o co chodzi.

Czy tak rozwiązane hamowanie w osi a-z przyniesie pożądany efekt ??
Newton 120/900
Odpowiedz
(27.06.09, 09:14)Crovv link napisał(a): Panowie ten wątek powinien chyba znajdować sie w ATM
Pewnie powinien, ale nie miałem możliwości założenia tu nowego topicu!
Newton 120/900
Odpowiedz
przeniosłem , walczcie panowie Smile

Miłego dnia .
EOS 350D  18-55mm ,Jupiter 21M 4/200. I takie tam
Odpowiedz
(27.06.09, 11:26)InneCzasy link napisał(a): Czy tak rozwiązane hamowanie w osi a-z przyniesie pożądany efekt ??

Według mnie powinno działać, o ile hamulec kółka będzie trzymał sztywno i będzie odpowiednie tarcie między kółkiem, a płytą (nie może się ślizgać).

Jeszcze jedna sugestia -warto by było poprowadzić dźwignię hamulca wzdłuż jednej 'deski', na której opiera się tuba, żeby była wyżej i mieć do niej lepszy dostęp Smile
Odpowiedz
  Zapomniałem, że istnieją Inne Czasy nie nadaję się na inne czasy, sorry.

Dziadek.
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości