Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Teleskop na Dobsonie - budowa od podstaw
Witam! Czy ktoś z forumowiczów posiada jakieś "plany" dobsona, lub ma jakąś fotorelację z budowy swojego dobsona. Chodzi mi o fotki krok po kroku, ew. jakiś prosty schemacik w poincie. Przeszukałem całe forum, ale jedyne co znalazłem to rysunek ze strony J. Wilanda, który nie do końca mnie zadowala. Reszta linków ( w tym odnośnik ze strony J.Wilanda ) niestety nie działają. Zależy mi na w miarę prostym w budowie dobsem, a "sprytnym" w kwestii użytkowania. Czytałem też wątki o mikroruchach w dobsonach, jednak w tych tematach fotki już dawno temu poznikały ( tu mała prośba do redakcji ) by na tematy które mogą się przydać w przyszłości innym userom - głównie nowym, którzy nie mają jeszcze znajomości i wglądu w profile innych użytkowników, zrobić jakieś miejsce na serwerze na fotki, które by nie znikały po kilku miesiącach jak ma to miejsce na imageshakach i innych fotkach.xyz
Za wszelkie linki, zdjęcia i rady z góry dziękuję!

edit - tytul
Newton 120/900
Odpowiedz
No to widzę, że Kolega będzie leżał na tym samym oddziale co ja Wink
Więc czas na comming out Wink
Przymierzam się powoli do projektu 10" dobsona prętowego. Na razie jestem na etapie definiowania szczegółów układu konstrukcyjnego. Póki co proponuję pogóglać Wink za zdjęciami róznych rozwiań (genialnych i całkiem beznadziejnych)...
Jak coś "zmaluję" to postaram się umieścić w tym wątku, aby poddać zastosowane konepcje konstruktywnej krytyce....
Pozdrawiam
Piotr Strzelczyk.
Jak duży teleskop chciałbyś zbudować. Bo moim zdaniem przy dzisiejszych cenach sprzętu, sens budowy średniej wielkości dobsona jest ekonomicznie wątpliwy.
No chyba ze po prostu chcesz sobie zbudować sprzęcik bo tak chcesz i już Smile
[Obrazek: 548760.gif] Orion 200/1200
Odpowiedz
Ja jestem "na wykończeniu" Dobsona 200/1000, opartego na standardowej tubie Sky Watchera 200/1000 pod paralaktyk + obejmy. Dlaczego nie gotowy Dobs 200/1200? Ano chodzi o gabaryty do transportu w moich specyficznych warunkach. Montaż jest aktualnie w stanie surowym. Pewnych błedów sie nie ustrzegłem, w tym jednej niespodzianki której nie przewidziałem  i musiałem improwizowac w trakcie budowy.
Tak jak inni piszą, b. istotne jest, pod jaki teleskop zamierzasz robic montaż. Ekonomicznie sprawa jest raczej opłacalna wyłącznie pod duże tuby, ale w pewnych warunkach moze byc sens robić to nawet pod 150/750 -tylko ze względów uzytkowych, jeśli gotowe rozwiązania dostepne na rynku np. 150/1200 nam nie pasują z jakiegoś powodu.
Pozdrawiam
-J.
TN130mm f/5 na Dobsonie "Regulus", travellerek TS80/400, Mak 127mm S-W, B10x50 Fomei, , Celestron Sky Master 15x70
Odpowiedz
Teleskop to newton 120/90 domowej produkcji. Po 1-sze nie wiem czy dostępne na rynku montaże by pasowały pod tą samoróbkę, po 2-gie lubię majsterkować, więc nawet jeśli wyniesie mnie to więcej niż kupiony gotowy montaż ( co jest raczej niemożliwe ) to frajda i tak będzie większa.
Newton 120/900
Odpowiedz
Gotowców tego rozmiaru na naszym rynku nie ma [w USA Orion dla dzieciaków wypuścił kiedyś Dobsa 114/900 bodajże], wiec musisz robić sam. Ale to frajda, a małe rozmiary ułatwią Ci robotę. Z resztą te montaże robi się pod konkretną tubę. Twoja to 120/900, jak rozumiem.
Materiałem może być sklejka [drogo] lub jakaś płyta meblowa. Ja użyłem płyty wiórowej OSB, trochę sie łupie przy obróbce, ale powinna lepiej znosić wilgoć niż te meblowe. Niestety nie da się jej kupić w małych kawałkach, w przeciwieństwie do np. sklejki. Ja użyłem 18-o milimetrowej, z meblowej 18-tki mam też 130/650 z Astrokraku. Sklejka może być cieńsza, 15-16mm.
Łożysko osi AZ najtaniej będzie zrobic z krązka obrotowego do ćwiczen, tzw. twistera. Średnica 25cm, koszt 25zł.
Wysokość montażu [tj. czopów na których wisi teleskop] powinna być przynajmniej 55cm, inaczej bedzie niewygodny przy obserwacji nisko nad horyzontem.
Mocowanie czopów do teleskopu: niektórzy aby nie wiercić w tubusie robia rodzaj skrzynkowej obejmy, ja wykorzystałem kupne obręcze do teleskopów służące do mocowania na paralaktyku. Same czopy to stnadard, czyli korki od rur kanalizacyjnych z PCV.
Sprawą b. ważną, jesli nie krytyczną jest dobranie klocków ciernych/podkładek pod te czopy oraz [ważne!!!] kąta ich zaklinowania względem czopów. 45 stopni czesto widoczne na szkicach na bank nie wystarczy, ja mialem wiecej i się ślizgało. Tarcie musi być spore, bo inaczej będa b. poważne kłopoty. W części to też kwestia wagi tubusa, ciężka rura bedzie dawac lepsze tarcie w tej samej konfiguracji. Dostępne w necie poradniki budowy Dobsonów pomijają zupełnie ten problem, a doświadczyłem go na własnej skórze. W dodatku  wyjdzie on na koncowym etapie budowy montażu, kiedy już trudno o poprawki.
Jeśli masz duży szukacz i cięzki wyciag okularowya tubus lekki, przy małym tarciu moze sie pojawić zjawisko przerzucania tuby  do tyłu z położenia pionowego [tuba skierowana w zenit]. Mozan to skorygować mocując czopy lekko mimośrodowo [jakies 0.5-1cm od osi tuby]. Jeśli tarcie na czopach nie jest zbyt małe, powinno wystarczyć
Projektowanie skrzynki montażu zacznij od zmierzenia położenia środka ciężkości tuby z założonym szukaczem.
Pozdrawiam
-J.
P.S. Pomyśl też o przenoszeniu montażu -powinien się dać podnieść oburącz z założonym teleskopem, a przenosić w jednej ręce po zdjęciu tuby z montażu
TN130mm f/5 na Dobsonie "Regulus", travellerek TS80/400, Mak 127mm S-W, B10x50 Fomei, , Celestron Sky Master 15x70
Odpowiedz
Co do materiału, pozostanę przy płycie meblowej, której mam trochę w piwnicy. OSB tez mam, ale moje wieloletnie doświadczenia z osb i wilgocią są nie najlepsze, a meblówka z dobrze zabezpieczonymi brzegami może służyć za akwarium Smile W domu mam cały regał terraryjny z meblówki, w tym wilgotne zbiorniki  i nigdy nie było z nią problemu, a osb się rozwarstwiało mimo dodatkowych 3 warstw lakieru.
Jako łożyskowanie chciałem wykorzystać coś takiego
[Obrazek: kolko.jpg] lub to [Obrazek: kulka.jpg] lub coś podobnego ( głównie zależy mi by było nie za wielkie ).
Niżej mój wstępny plan montażu. Na zielono zaznaczone są te własnie kółka. Po kliknięciu w miniaturę otworzy się nowe okno.
[Obrazek: dobsonm.jpg]
W schemacie uzględnione są już proporcje, więc całość będzie wyglądała podobnie. Jedynie o 5-10 cm podniosę mocowanie tuby zgodnie z tym co radzisz, bo na tą chwilę jest ono na wys. 50cm.
Oś obrotu będzie wyznaczała śruba przykręcona na stałe do podstawy i przechodząca przez "dół" górnej części. Na to nakrętka, która będzie "stopować" zestaw w osi az - taką przynajmniej mam nadzieję Smile
Na razie zastanawiam się jak zrobić blokady w pionie, myślę coś na zasadzie hamulca dociskowego podobnie jak na dole.
Na spodzie nóżki wkręcane, by móc sobie całość w różnych warunkach postawić dokładnie na glebie bez żadnego bujania.
Co do samego klinowania.... ( tu nie jestem pewien czy dobrze się rozumiemy ) ja nie wycinam v tylko normalnie półokręgi niewiele większe od samych kółek na tubusie. Między wycięcia i tubus planowałem dać podkładkę filcową, ale zimą przy odrobinie wilgoci nie wiem czy nie będzie to lodowisko.
Na koniec fota samej tuby, którą kupiłem tu na forum kilka dni temu
[Obrazek: newtonm.jpg]
Kilka rzeczy jest do lekkich poprawek, ale mam nadzieję, że ta mini armatka pomoże mi w nauce nieba.
Każde kolejne rady mile widziane, gdyż na oczy w realu nie widziałem tego montażu, więc działać będę po omacku korzystając z tego co znalazłem w sieci i moich wyobrażeń co do działania całego zestawu Smile

Może ktoś zna jakieś proste pomysły na mikroruchy w obu osiach?

PS Do moda. Topic powinien mieć raczej tytuł montaż dobsona - budowa od podstaw, bo teleskop już mam, a nie chciałbym wprowadzać innych w błąd.
Pozdrówki!
Newton 120/900
Odpowiedz
Dwa zastrzeżenia, co do projektu:

1
Cytat:Oś obrotu będzie wyznaczała śruba przykręcona na stałe do podstawy i przechodząca przez "dół" górnej części. Na to nakrętka, która będzie "stopować" zestaw w osi az - taką przynajmniej mam nadzieję

Nie jest to dobre rozwiązanie z dwóch powodów:
-nakrętka obraca się wokół tej samej osi, przez co jej dokręcenie spowoduje niewielki obrót całości
-blokada będzie bardzo blisko osi obrotu, przez co moment będzie niewielki, a blokada mało efektywna :-\

2. Wg schematu górna płyta ma się opierać na 4 łożyskach/kółkach.
-lepiej byłoby użyć tylko 3, ponieważ przy 4 istnieje ryzyko, że nie będą w jednej płaszczyźnie i jedno nie będzie w ogóle dotykało płyty Sad
traveler ATM 70/500 i 40D do foto
Odpowiedz
Cytat:1. Nie jest to dobre rozwiązanie z dwóch powodów:
-nakrętka obraca się wokół tej samej osi, przez co jej dokręcenie spowoduje niewielki obrót całości
-blokada będzie bardzo blisko osi obrotu, przez co moment będzie niewielki, a blokada mało efektywna
Efektywność tej blokady mi też wydawała się niezbyt duża, ale innego pomysłu na razie nie mam. Jakieś inne propozycje na blokadę?
Cytat:2. Wg schematu górna płyta ma się opierać na 4 łożyskach/kółkach.
-lepiej byłoby użyć tylko 3, ponieważ przy 4 istnieje ryzyko, że nie będą w jednej płaszczyźnie i jedno nie będzie w ogóle dotykało płyty
;D wydawało mi się, że 4 to lepiej niż 3. Jak widać nie zawsze ilość idzie w parze z jakością. Ogólnie mnie to ryba, więc zrobię tak jak proponujesz.
Newton 120/900
Odpowiedz
(26.06.09, 22:34)InneCzasy link napisał(a): Efektywność tej blokady mi też wydawała się niezbyt duża, ale innego pomysłu na razie nie mam. Jakieś inne propozycje na blokadę?

Można zrobić jakąś wajchę lub śrubę w pewnej odległości od osi obrotu, która byłaby nieruchoma względem górnej płyty i dociskana do dolnej. Ważne tylko, żeby nie kolidowała z łożyskami.

Oczywiście jeszcze łatwiej by było, gdyby płyty były okrągłe, bo wtedy robimy zacisk przymocowany na stałe do górnej i 'chwytający' dolną płytę. Dodatkowo wtedy mielibyśmy największe ramię, a co za tym idzie największy moment i najsilniejszy hamulec Smile
traveler ATM 70/500 i 40D do foto
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości