Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Pozycja gwiazd
W późniejszym czasie na pewno zmienie te silniki na wlasnie takie 1,8*, jak narazie chodzi mi o to żeby sprawdzić zasadę działania statywu. Przy 1,8* mozna wykozystac półkrok co da nam 0,9*, zwiększyć ilość zebów na kołach zębatych i już mozna powiedziec że to bedzie działac jak trzeba. Jak narazie musze się trzymac tego co mam, wynika to z mojej pracy magisterskiej (bo ten statyw jest tematem mojej pracy), zrobiłem pewne założenia na początku i chce niepotrzebnie przerabiac całości.
Wszystkie te wskazówki sa cenne dla mnie, cały czas dowiaduję się czegoś nowego, i moge na bieżaco modyfikowac program sterujący.

Faktycznie opóźnienie kilku sekundowe będzie miała duzy wplyw na pozycję, ale tylko przy większych powiększeniach. Przy powiększeniach do 50 razy wydaje mi sie że nie bedzie to miało wplywu, aż tak bardzo.
Odpowiedz
No to życzę powodzenia przyszłemu magistrowi (można wiedzieć czego ?).
Daj znać jak osiągniesz jakieś znaczące postępy w pracy i oczywiście nie krępuj się zapytać o coś jeśli będziesz miał wątpliwości.
L.J.
Odpowiedz
Mgr informatyki.
Mozna spytać co ma astronomia do informatyki? Chyba już duzo, komputery weszły prawie w każdą dziedzinę zycia to dlaczego nie w astronomię ...
Odpowiedz
Troche posiedzialem nad obliczeniami co do poprawki w pozycjonowaniu statywu.
Jesli mógłby ktos potwierdzić czy wzory sa prawidłowe

W przypadku gdy "gonimy w prawo, czyli za ruchem nieba" obiekt kożystam ze wzoru :

delta S
S = -----------------
V1
1- ---------
V2

delta S - roznica wspolrzednych w przeliczeniu na jednostki kątowe
V1 i V2 prędkości

S - droga przebyta aby spotkac obiekt

Gdy "czekamy na obiekt" lub "gonimy lewą stronę"

SV2
Sp = -------------------
V1+V2

Sp - droga jaką musi przebyc teleskop po niebie aby spotkać się z obiektem

S - droga między obiektem a pierwotnym ustawieniem teleskopu

Kurcze ale zagmatwałem, ale działa, chyba.
Odpowiedz
PePe !
Twoje wzory wynikają z nieznanych nam założeń algorytmicznych. Dla przykladu nie piszesz co to są prędkości V1 i V2 ?
Nie wchodź w system poprawek bo nie dojdziesz do ich końca. Proponuję abyś rozważył mój algorytm sterowania dla dyskretnych momentów obliczeń i tak:
- w momencie synchronizacji programu z montażem (czas T0) położenie obiektu X0 odpowiada położeniu montażu (teleskopu) Y0.
- dla chwili T1 ustalasz bieżące położenie obserwowanego obiektu X1, położenie montażu na razie nie zmieniło sie i wynosi Y1=Y0
- dla tej chwili wyliczasz nastawę N1 równą X1-Y1, znak nastawy N1 decyduje o kierunku ruchu
- wykonujesz ruch określony znakiem N1 o N1 jednostek i w chwili T2 znajdujesz się z montażem w punkcie Y2=Y1+N1 a obiekt osiągnie w tym czasie pozycję X2
- ponownie wyliczasz nastawę w chwili T2 równą N2 = X2-Y2
- wykonujesz ruch o N2 w kierunku określonym znakiem N1 i tak dalej.
Algorytm przypomina nieskończoną pogoń dla montaży Az/Alt, dla montaży Ra/Dec gonimy tylko po osi Ra bo dla osi Dec ruchy są oczywiście skończone. Ten algorytm jest niezależny od kierunku przestawiania montażu oraz nie potrzebuje żadnych poprawek bo są niepotrzebne. Oczywiście trzeba wyliczać odpowiednie nastawy N oddzielnie dla każdej z osi. Czas pomiędzy obliczeniami czyli (Tn)-(Tn-1) powinien być możliwie krótki. Wtedy algorytm będzie sprawnie sterował montażem.
L.J.
Odpowiedz
Faktycznie nie podałem co to są za V, Niemcy jeszcze mieli V3, hihi.
V1 to prędkość sklepienia niebieskiego
V2 to prędkość statywu, goniącego lub czekającego na obiekt
Nie jest to tak do końca system poprawek, tylko gotowy wzór na spotkanie się teleskopu z obiektem za jednym skokiem.

Wzory dzisiaj dokładnie przetestowałem, wartości się zgadzają, jeszcze musze potestować działanie na samym montażu. Z wyliczeń wychodzi że wszystko pasuje.

Wzór wyliczyłem z prostej zalezności.
Dwa samochody stojące od siebie o odległośc np.: 5km, skierowane są w jedną stronę. Oba ruszają z róznymi prędkościami (zakladam że pojazd porusza się jednostajnie). Pojazd stojący dalej jedzie wolniej od pojazdu jadącego za nim.
Pytanie, po jakim odcinku samochód szybszy dogoni samochód wolniejszy ?
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości