Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Obserwujmy R Coranae Borealis (R CrB)
Trochę podejrzanie zaczyna wyglądać krzywa jasnosci R CrB:

Odpowiedz
(08.07.07, 09:55)SSW link napisał(a): Trochę podejrzanie zaczyna wyglądać krzywa jasnosci R CrB:

Czyżby się na coś zanosiło?  Wink

Oby. To by pobudziło niektórych leniuchów do obserwacji Wink Jak zejdzie do 6,5 mag. to trzeba będzie wszcząć alarm Smile Póki co to jedynie "wahnięcie".
Odpowiedz
Odniosłem wczoraj wrażenie, że R CrB jednak powoli słabnie. Oceniłem ją nawet na 6.5 mag. Czy to się potwierdzi? Obserwacje bardzo wskazane!  Wink
Odpowiedz
Ja dałem jej 6.2 mag. Ale R CrB jest na pewno slabsza niż rok temu kiedy obserwowałem ją systematycznie. Mam nadzieję, że dzisiaj wieczorem pogoda pozwoli mi ponownie na nią spojrzeć i porównać jasność (oby była słabsza  Smile).
Odpowiedz
Niewielki, ale zauważalny spadek jasności R CrB w ostatnich dniach oprócz nas potwierdza także VSNET i BAV. Średnia z ostatnich 10 ocen na AAVSO wynosi 6.32 mag. Czy jest to zapowiedź głębszych spadków?

Kto z obserwatorów może, niech wypatruje choćby najmniejszej dziury w chmurach, która umożliwiłaby ocenę jasności. U mnie wczoraj było fatalnie a dziś, póki co, też nie zapowaiada się lepiej.
Odpowiedz
A moze ktos z Warszawy zechce poobserwowac ze mna? Jutro wieczorem ma byc dobra pogoda. Warszawskie niebo do komet sie nie nadaje, ale R CrB i V5558 Sgr moglbym oceniac, tyle ze nie mam tu lornetki :-\
Krosno,  49°40' N   21°47' E http://piotrguzik.systempartnerski.pl/
Odpowiedz
Niemal cały dzień było duże zachmurzenie. Na jakąś godzinę przed zachodem Słońca na zachodzie pokazał się pas nieba, który w momencie, gdy nasza dzienna gwiazda chowała się za horyzont objął około 10-20% nieboskłonu. Niestety później ponownie zaczęły nasuwać się cirrusy. Na szczęście kilkanaście minut temu udało mi się ocenić jasność R CrB w większej przerwie między chmurami.

Okazuje się, że nasza bohaterka wciąż powoli, ale słabnie Smile. W stosunku do ostatniej mojej obserwacji o 0,4 mag. A więc coś jednak się dzieje. Jak głęboki będzie spadek jasności? Trzeba obserwować Smile
Odpowiedz
Potwierdzam obserwację Roberta.  Wink

[Obrazek: wykres.php?id=792&ilosc_dni=&data_od=01-...krokusred=]

Odpowiedz
Dziękuje Stasiu (SSW) za wiadomość o R CrB.

W Szwecji zrobilem jedyne zdjęcie nieba i gwiazdom - właśnie celem była Korona Północna. Miało to być kontrolne zdjęcie R CrB ze stałą jej jasnościa, ale mam wrażenie że juz na tym zdjęciu świeci słabiej niż normalnie.

[Obrazek: rcrb_070710.jpg]
TN 122/630 MIKRON, ED80 SW polecam mój darmowy program AstroJaWil [Obrazek: iloveajw.jpg] polecam mój darmowy program Nocny Obserwator [Obrazek: iloveno.jpg]
Odpowiedz
Dzięki Janusz za zdjęcie, na którym rzeczywiście widać osłabienie blasku. Wydaje mi się, że od trzech dni jakby zatrzymała się na poziomie 6.5 - 6.7 mag. Czy to chwilowe osłabienie czy też wstęp do głebszych spadków to zobaczymy.
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości